Sarıyer’de siyasi dengeler değişti

Sarıyer’de siyasi dengeler değişti
Cengiz Alp'in CHP'den istifası gündeme bomba gibi düştü.

Daha önce DSP'den Belediye Başkan Adayı olacağı yazdığımız Dr. Cengiz Alp, bugün dilekçesini vererek CHP’den istifa etti. Sarıyer’de büyük oy potansiyeli olan Cengiz Alp’in bu istifası Sarıyer’deki siyasi dengeyi yeniden şekillendirecek gibi görünüyor. Özellikle CHP tabanında büyük bir kitleyi yanına çekeceği söylenen Cengiz Alp bu hafta DSP’den adaylığını açıklayacak. 

İşte Dr Cengiz Alp’in CHP’ yönetimini sert bir dille eleştirdiği dilekçesi:
30 yıla yakın sürdürdüğüm ve üyesi olduğum, CHP geçmişten başlayıp son dönemde geliştirilen yanlış politikalar nedeniyle, Türk halkı’nın işsizlik, yolsuzluk, yoksulluk talepleriyle ilgili, AKP karşısında alternatif politikalar üretemediği, geniş kitlelere umut veremediği, veremeyeceği anlaşılmıştır.

Mevcut genel başkan ve ekibinin sorumluluktan kaçarak, kendi iktidarlarını korumaya çalıştıkları yaygın inancı giderek güç kazanmaktadır. Kökleri Atatürk ve İnönülerle başlayan Cumhuriyetin partisi ile kalben bağlılığımız sürecektir. Baykal ve ekibinin korku imparatorluğu yaratan üyesinden, delegesinden korkan ve tüzüğünün toplumun beklentileriyle hiç alakası olmayan, sadece kendi iktidarlarını geliştirmek için planlayan bu yönetim mutlaka değişmelidir. Parti içinde Demokrasi uygulamayan, eleştirileri ve öz eleştiri mekanizmasını çalıştıramayan, bu anlayışın, bu yönetimin ülkeye demokrasi getirmesi beklenemez.

Yaklaşan yerel seçimlerde adayların seçimini hiçbir demokratik kritere uymayan liyakat esasına göre değil, adamcılık, dost, ahbap ilişkisi rant hesapları hizip mantığına göre seçen bu anlayışın başarısızlığı kaçınılmazdır. Bu süreçte adaylarına adeta işkence çektiren, onurlarını zedeleyen merkez yoklamasıyla kapı önlerinde el ovuşturularak bekleten bu yönetim, geçmiş dönemde uygulanan bu seçim yöntemlerini bırakarak genel başkana bağlı bir kast örgütü şekline dönüşmektedir.

Sosyal Demokrat partilerin bir çatı altında toplanması umuduyla partiden istifa ediyorum. Bilgi ve gereğini rica ederim.

                                                                                 Saygılarımla

                                                                             DR.CENGİZ ALP

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum