Sarıyer’de sağlık atağı

Sarıyer’de sağlık atağı
Sarıyer Belediyesi 'Bilinçli ve Sağlıklı bir Sarıyer için el ele' sloganıyla başlattığı sağlık hizmetlerinde çok önemli çalışmalara imza atıyor.

Sarıyer’in tüm mahallelerinde yapılan genel sağlık, göz ve kalp taramalarıyla vatandaşlara ücretsiz muayene imkânı sağlanırken, ilk yardım seminerleriyle de Sarıyerliler bilinçlendiriliyor.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinden, özel hastanelerden, kamu kurumlarından, sendikalardan ve İstanbul Tabip Odası’ndan sağlık konusunda çok ciddi destekler aldıklarını söyleyen Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun,  Sarıyer Belediyesi’nin sağlık çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Coşkun, “Sağlıktaki paydaşlarımız gün geçtikçe artıyor. Bu konuda İlkyardım ve Sağlık hakkı seminerleri yaklaşık 1 ay önce başladı, şuanda seminerlerimiz sürüyor. Seminerler 2010 yılı içersinde de gittikçe artan katılımcı sayısı ile devam edecek. Laf üretmeden iş yapıyoruz. Bunu da halk görüyor ve görmeye de devam edecek” dedi.

sagic_1_952691344.jpg

“Tüm Sarıyer’i sağlık taramasından geçireceğiz”
Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun diğer sağlık çalışmalarını da şöyle anlattı: “Hepatit Derneği ile sarılık ve hepatit konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. Tahlil, laboratuar tetkikleri dâhil olmak üzere çalışmalar yapılıyor. İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’nın yürüttüğü H1N1 domuz gribi ile ilgili bilgilendirme seminerleri devam ediyor. Avrupa Göz Hastanesi ile beraber tüm mahalleleri kapsayacak göz taramaları sürüyor. Yine Özel Taksim Hastanesi’nin tüm mahalleleri kapsayan bir göz taraması kampanyamız var. Son olarak da Ayhan Şahenk Vakfı ile beraber okulları da kapsayacak şekilde bütün mahallelerde göz taraması ve genel sağlık taraması çalışmalarımız devam ediyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü bütün ilköğretim okullarının anasınıfı ve birinci sınıflarını kapsayan genel sağlık taraması kampanyamız başladı. Gün geçtikçe artan sağlık paydaşlarımız ordusu ile beraber girilmedik ev, girilmedik okul ve girilmedik mahalle kalmayacağı inancındayız. Bu düşünceyle yaptığımız çalışmalarla işin dörtte birini tamamlamış olduk.”

“Sosyal güvencesi olmayana ilaç yardımı”
“Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın sağlığı ile ilgili ve sonrasında reçetelerinin karşılığında ücretsiz ilaç yardımı faaliyetlerimiz de kesintisiz devam ediyor. Reçetelerin %90’ndan fazlasını karşılıyoruz. Bulamadığımız ilaçlar konusunda paydaşlarımızdan faydalanıyoruz. İnsanlar sizin ne yaptığınızı gördüğünüz anda sizden yardımlarını esirgemiyor. Sloganımız tam anlamıyla çalışmalarımızla örtüşüyor.”

 “Tabir-i caizse tam gaz gidiyoruz”
“Ana amacımız mümkünse hasta olmadan hastalıklardan korunma yöntemlerini halkımızı anlatmak. Sosyal güvencesi olanları hastanelere sevk etmek, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza ise ilaç, tedavi, hekim, evde bakım desteği vermek üzere bir dizi sağlık faaliyetiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Tabir-i caizse tam gaz gidiyoruz. Bu konuda bize destek olan ve olmak isteyen kurum ve kişilere de teşekkür ediyorum.”

sagic_2_660034609.jpg

“112 için iyi bir yer hazırlayacağız”
“Belediyemizin aracılığıyla 112 ambulansının konuşlanabileceği bir yer tahsis etmeyi planladık. Ancak planlanan yer vatandaşların şikâyetine takıldı. Vatandaşlarımız mobil olarak koyulacak konteynırın manzarayı kapatacağı gerekçesiyle şikâyette bulundular. Biz de farklı bir yer arayışına girdik. Sarıyer Devlet Hastanesi önünde bulunan ambulans 6-7 dakika gecikme ile Sarıyer trafiğinden çıkabiliyor. Şifa mahallesinde bulunan sağlık ocağının yanında 112 ambulanslarının konuşlanacağı bir yer hazırlayacağız.”

Tüp bebek semineri
“Acıbadem Hastanesi ile birlikte tüp bebek konusunda bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Hem pahalı bir hizmet olması hem de mahalle baskısından dolayı bu konuda insanların çekincelerinin olmasını bu yolla aştık. Diğer ilçelerden de bu tip toplantılarla ilgili başvurular oluyor.”

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT