Sarıyer'de Kore rüzgarı esti

Sarıyer'de Kore rüzgarı esti
Kore’den gelen dansçılar gerçekleştirdikleri gösteriyle Sarıyer Meydanı’nı karnaval alanına çevirdi.

Çeşitli gösteriler için Türkiye’de bulunan Kore’nin Paju Belediyesi’ne ait “Halk Oyunları ve Halk Dansları” cumartesi akşamı Sarıyer Meydanı’nda da bir gösteri yaptı. Kore’nin başkenti Seul’e 30 km. uzaklıktaki, 330 bin kişilik nüfusa sahip bir sanayi kenti olan Paju’nun Halk Dansları Topluluğu”nun gösterisine Kore Büyükelçiliği’nden Konsolos Dong Mok Yang, Türkiye’deki Kore Toplumunun Başkanı Gyu Beah Chou, Türk-Kore İletişim Derneği Başkanı Young Durk Park’ın ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de izledi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Dünya ülkelerini kültürlerini yakından tanımak için bu tür güzel gösterileri önümüzdeki günlerde daha çok izleyeceğiz” dedi.

Gösteri sonunda teşekkür konuşması yapan, Kore Paju Belediyesi Halk İlişkilerden Sorumlu Genel Müdürü Kim Myung Jun, Sarıyer’de bulunmaktan ve danslarının sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek iki belediye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini istedi. Kim Myung Jun, “Sayın şükrü Genç’e çok teşekkür ederim. Paju Belediyesi’nin Halk Dansları Topluluğu’nun bu gösterisini kabul etmeniz ve yoğun programınızı değiştirip izlemeniz büyük incelik. Bu tavrınız sanata ve sanatçıya olan saygınızın büyüklüğünü de gösterdi. Sarıyer’i, Sarıyerlileri ve sizi tanımaktan büyük onur duyduk” diye konuştu.


Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, Koreli genç dansçıları gösterdikleri performans için tebrik etti ve “Sevgili Koreli misafirlerimiz, Sarıyerlilere bu muhteşem gösteriyi sergilediğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Her ulusun kendi kültürü var ve bu dünyanın en büyük zenginliklerinden birisidir. Siz, Kore’nin bu kültürel mirasından bize örnekler sundunuz, hem de çok güzel bir şekilde” dedi. Başkan şükrü Genç, şu görüşleri dile getirdi:
“İstanbul dünyanın en güzel ve en önemli metropollerinden biri. Sarıyer de İstanbul’un incisidir. Sizleri ağırlamaktan biz de onur duyduk. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine her türlü desteği vereceğiz. Paju Belediyesi ile Sarıyer Belediyesi’nin bundan sonra sanat ve kültür alanında karşılıklı iletişim halinde olmasına istiyoruz. Sevgili Sarıyerliler, dünya ülkelerini kültürlerini yakından tanımak için bu tür güzel gösterileri önümüzdeki günlerde daha çok izleyeceğiz.” 
Sarıyer Belediyesi ile Türkiye’deki Kore Toplumu Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği gösteride, en küçüğü 14 yaşında olan gençlerden oluşan Koreli dansçıların 1,5 saat süren gösterilerinde sergiledikleri oyunlardan bazıları şöyle: Tepenge Mu (insanın içsel rahatlamasını sağlayan dans) Samul, (davul dansı), Sanzo (kadınların iç güzelliklerini sergiledikleri dans), Pangut (bir Şaman dansı), Jindo Bukçum (Jindo davul dansı).

Gösteri sonunda başkan Genç Koreli dansçılara çiçek verirken, gösteri Koreli dansçılarla Sarıyerliler’in ortak dansıyla sona erdi.

Bu haber toplam 2267 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT