Sarıyer'de Ege rüzgarı esti

Sarıyer'de Ege rüzgarı esti
Komşu ülke orkestrası, Sarıyer'de Ege rüzgârları estirdi.

Yunanistan'ın Egion kenti filarmoni orkestrası Efterpi, Sarıyer Belediyesi ve Sarıyer Rum Cemaat Vakıfları'nın katkılarıyla Darülşafaka Tesisleri Anfi Tiyatro'da konser verdi.

Konseri,  Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra sanat, siyaset dünyasından birçok isim de izledi. Efterpi’nin zengin repertuarı ve sahne performansı izleyenler tarafından büyük ilgi gördü.

Konsere gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, etkinlik öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konsere, sadece davet edildiği için değil destek vermek amacıyla geldiğini ifade eden Bartholomeos, Patrikhane ve şahsı olarak her zaman Yunanistan ve Türkiye'nin dostluğundan yana olduklarını söyledi. Bartholomeos, "İki komşu ülke ve halk arasındaki dostluğu her zaman desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Bu alanda medya temsilcilerinin rolünün de çok büyük olduğunu vurgulayan Bartholomeos, basın mensuplarına her zaman bu dostluktan yana olmalarını tavsiye ve rica ettiğini vurguladı. Bartholomeos, şöyle devam etti: "Çünkü yalnız dostluk, barış ve beraberlik içinde mutlu olabiliriz. Gerek komşumuz Yunanistan'da, gerek biz Türkiye'de yaşayanların bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Bugün dünyada çok çatışmalar oluyor maalesef. En azından iki ülke arasında ve Balkanlarda daimi bir barış tesis etmeye borçluyuz. Bu istikamette çalışmak mecburiyetindeyiz. Özellikle gelecek nesiller için..."

Fener Rum Patriği Bartholomeos, gazetecilerin Ruhban Okulu'na ilişkin soruları üzerine de bu konuda geçen gün Çanakkale Valiliğini ziyareti sırasında da açıklama yaptığını hatırlatarak, "Okulun açılacağından umutluyuz ve Ankara'dan, hükümetimizden resmi bir haber bekliyoruz. Çünkü şu ana kadar çok konuşuldu, yazıldı, çizildi. Fakat bizim Ankara'dan herhangi bir haberimiz, davetimiz olmadı. Bekliyoruz inşallah bu da olur" dedi.

Bu arada, Konser başlamadan önce sahneden konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Yunanistan'ın Mora Yarımadası'ndaki Egion Kenti'nin Filarmoni Orkestrası Efterpi'yi ilçede konuk etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, orkestranın Ege'den estirecekleri müzik rüzgarı için teşekkür etti.
Sarıyer'de yönetime geldiklerinden bu yana amaçlarının ilçedeki toplumsal barışı her anlamda sağlamak olduğunu vurgulayan Genç, "Birbirimize karşı ördüğümüz duvarları yıkmak, birbirimizi anlamak, korumak ve toplumsal dayanışmayı en üst seviyelere çıkarmak istiyoruz. Yalıda, villada, sitelerde ve tepelerde yaşayan vatandaşlarımızı, ayrı inançlardaki, görüşlerdeki Sarıyerlileri yan yana getirerek, burada yaşamaktan mutlu olacakları bir ortamı, bir atmosferi oluşturmak istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Genç, Egion Filarmoni Orkestrası Efterpi'nin sanat yönetmenliği ve orkestra şefliğini 1985 yılından beri yürüten Leonidas Harambopulos'a bir saat ve kitap hediye etti. Harambopulos da Genç'e, Egion'a has tatlılardan oluşan bir paket ve bölgenin turistik özelliklerini anlatan bir kitap takdim etti.
Yunanistan'ın Mora Yarımadası'nda bulunan Egion Kenti'nde kurulan "Efterpi"nin müzisyenleri, lise ve üniversite öğrencileri ile genç bilim insanlarından oluşuyor. Repertuvarında esas olarak klasik ve romantik Batı müziği eserleri yer alan ve aynı zamanda Yunanistan ve Hafif Batı Müziği parçaları da icra eden Efterpi, İstanbullu müzikseverlere Yunan müziğinden örnekler sundu.

Konsere, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateş ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu haber toplam 2115 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT