Sarıyer'de dostluk dansı

Sarıyer'de dostluk dansı
Türkiye ile Yunanistan kültürel ortak mirası dans ve müzik gösterisiyle Sarıyer'de yeniden canlanıyor.

Türkiye ile Yunanistan kültürel ortak mirası, Atina Ulusal Dans Tiyatrosu Dora Stratou’nun, İstanbul’da sergileyeceği, dans ve müzik gösterisiyle Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde yeniden canlanıyor.

“Yunan Dansı’nın Yaşayan Müzesi” olarak anılan Atina Ulusal Dans Tiyatrosu Dora Stratou’nun, 28 Ekim 2010 Perşembe günü İstanbul’da yapacağı gösteri öncesinde etkinliğin tanıtım toplantısı, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Vasileios Bornovas’ın katılımıyla yapıldı.

Belediye Başkanı Şükrü Genç, yıllardan beri farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı Sarıyer ilçesi olarak, Türkiye ve Yunanistan gibi dünyanın iki önemli ülkesinin kültürel yakınlaşması amacıyla gerçekleştirilen bu gösteriye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, İstanbulluları, 28 Ekim’de sahnelenecek gösteriyi davet etti.

dostdans_iceri_923575920.jpg

İstanbul performansı ve CID-UNESCO için özel olarak hazırlanan programda, Türk ve Yunan dans ve müziklerindeki ortak kültürel motiflerini canlandırmak amacıyla Trakya, Kapadokya, Konya ve Karadeniz bölgelerinden danslardan oluşan bir repertuar, 40 dansçı, 8 müzisyen ve 1 şarkıcıdan oluşan zengin bir kadro tarafından sergilenecek.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Vasileios Bornovas ise Sarıyer Belediyesi’ni ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek, “Ortak mirasın dans ve müzikle canlanmasından fazlasıyla memnunuz.  Yunanistan Dora Stratou Ulusal Dans Tiyatrosu, Türkiye’ye ilk defa geliyor. Bu organizasyonun zaten ortak bir geçmişe sahip olan iki kültür arasında dostluk köprülerini yeniden kuracağına inanıyorum” diye konuştu.

Basın toplantısında, CID-UNESCO Beyoğlu Şubesi Başkanı Özlem Kaleli ve CID-UNESCO Sarıyer Şubesi Başkanı Vasil Linardi’nin de hazır bulundu.

Proje kapsamında ülkemize gelecek olan Yunanistan Dora Stratou Ulusal Dans Tiyatrosu, İstanbul’daki ilk gösterisini 28 Ekim 2010 tarihinde saat 20.30’da Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde (MKM) Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde sahneleyecek. Kar amacı olmaksızın bir CID-UNESCO etkinliği olarak düzenlenen bu performans için biletler 15 Ekim 2010 tarihinden itibaren Biletix üzerinden satışa sunuldu.

Bu haber toplam 1391 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT