Sarıyer'de Cumhuriyet coşkusu

Sarıyer'de Cumhuriyet coşkusu
Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Sarıyer’de de onbinlerce vatandaşın denizden ve karadan katılımıyla coşku içinde kutlandı.

Sarıyer Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’nda başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan otuzbine yakın Sarıyer’li, ellerinde bayraklar, meşaleler ve fenerlerle Sarıyer Meydanı’na yürüdü.

Kutlamalara, CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, CHP İstanbul Milletvekilleri Mehmet Sevigen ve Çetin Soysal, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Uğur Göksoy, CHP Kadın Kolları Başkanı Oya Tümer, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Halim Serdar Sarıoğlu, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları mensupları, çeşitli yerel dernek yöneticileri ve temsilcileri, mahalle dernekleri ve muhtarlar ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.  Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Yaşamda vazgeçilmez olan şeyler vardır. İşte Cumhuriyet de bunlardan biridir” dedi.


“Marşlarla Cumhuriyet Tarihi”
Kutlamalar, akşam Sarıyer Belediyesi Armoni Orkestrası’nın Şef Ersin Antep yönetimindeki, Solist Bariton Levent Fevzi Arslan’ın seslendirdiği “Marşlarla Cumhuriyet Tarihi” isimli konseriyle başladı. Konserde Mehmet Ali Bey’in ‘İzmir’, Felix Körling’in ‘Gençlik’, Mesut Cemil Bey’in ‘Sakarya’, Osman Zeki Üngör’ün ‘Cumhuriyet’ marşlarının yanı sıra Cemal Reşit Rey, Faik Canselen, Necil Kazım Akses, Leyla Saz gibi önemli bestecilerin eserleri seslendirildi.

Cumhuriyet Marşlarını hep birlikte seslendiren Sarıyer’liler daha sonra ellerinde bayraklar ve meşalelerle oluşturdukları fener alayı ile Sarıyer Meydanı’na kadar yürüdü. Folklor gruplarının oyunları ve Roman müzisyenlerin hareketli parçaları ile renk kattığı Cumhuriyet Yürüyüşü’ne meşalelerle süslenmiş faytonlara, bayraklarla süslenmiş araçlar, Boğaz’dan balıkçı tekneleri de eşlik etti. Güzergah üzerinde evleri ve işyerleri bulunan Sarıyer’liler, Cumhuriyet coşkusuna alkışlarla ve bayraklarla katıldılar. Kireçburnu’ndan Sarıyer Meydanı’na kadar 3.5km’lik yolu marşlar söyleyerek yürüyen coşkulu kalabalığı, Sarıyer Meydanı almadı.

Sarıyer Meydanı’nda Cumhuriyet Meşalesi’ni CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek’le birlikte yakan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in Türkiye için vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Başkan Şükrü Genç, “Yaşamda vazgeçilmez olan şeyler vardır. İşte Cumhuriyet de bunlardan biridir. Cumhuriyet’tir vazgeçilmez olan. Bugün çok büyük bir coşkuyla yürüdük. Böyle bir günü, coşkuyu özlemişiz. Hep birlikte Cumhuriyet’e, Atatürk’e sahip çıktık. Hepinize teşekkür ediyorum. Hepinizin bayramı kutlu olsun” dedi.


“Cumhuriyetsiz, demokrasisiz yerel yönetim olmaz”
Başkan Şükrü Genç, Sarıyer’de herkesin, birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini hatırlatarak şu görüşleri dile getirdi: “Biz şunu çok iyi biliyoruz. Cumhuriyetsiz, demokrasisiz yerel yönetim olmaz. Biz Sarıyer’i hangi partiden olursa olsun, inancı ne olursa olsun hep birlikte yönetmeye varız. Sarıyer deyince akla Boğaz gelir, balıkçılar gelir. Bir gün balıkçıların gülümsediği, gecekonduda yaşayanların yarına umutla baktığı, yalılarda, sitelerde, villalarda, köylerde yaşayan herkesin mutlu olduğu bir Sarıyer’i hep birlikte kuracağız.”

Emre Altuğ coşturdu
Oyunun ardından sanatçı Emre Altuğ, 10. Yıl Marşı’nı da söylediği konserde iki saat boyunca sahnede kaldı. Emre Altuğ’a eşlik eden vatandaşlar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenceli dakikalar yaşadı. Konserin sonunda Başkan Şükrü Genç, Emre Altuğ’a teşekkür ederek bir plaket verdi ve Sarıyerspor atkısı hediye etti.

Etkinlik tam not aldı
Etkinliği koordine eden Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer’in bayraklarla donatılmasından, etkinliğin sonuna kadar önemli bir performans gösterdi. Titizlikle hazırlanan etkinlik Sarıyerlilerden tam not aldı.

Bu haber toplam 1551 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT