Sarıyer'de çevre konferansı

Sarıyer'de çevre konferansı
Çevre Haftası etkinlikleri Sarıyer Meydanı’nda düzenlenen konferans, ödül töreni ve konserle sona erdi.

Sarıyer’de çevre duyarlılığını ve çevre bilincini artırmak için bir haftadan beri süren Çevre Haftası etkinlikleri Sarıyer Meydanı’nda düzenlenen konferans, ödül töreni ve konserle sona erdi. Konferansta konuşmacılar “Dünyanın bize ihtiyacı” olduğunu anımsattı.

Çevre Haftası süresince Sarıyer Meydanı’nda ve çeşitli salonlarda birçok konferans düzenlenirken, ilköğretim okulu ve üniversite öğrencileri çevre bilincinin artırılması için birçok etkinliğe imza attı. İlköğretim öğrencileri hafta boyunca atıklardan yaptıkları eserleri sergilediler, çevre konulu resimler yaptılar. Sarıyer’deki bazı duvarlara da resimler yapan öğrenciler bu çalışmaları nedeniyle de Sarıyer Belediyesi tarafınca ödüllendirildi. 

Çevre Haftası’nın son gününde düzenlenen “Çevre, Dünya ve Toplum” konferansı Sarıyer Meydanı’nda halkın katılımıyla gerçekleştirildi. Açık Radyo Yayın Yönetmeni ve Çevre Aktivisti Ömer Madra, İstanbul Barosu Çevre Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Necati Yıldırım ve Çevre Aktivisti Y. Mühendis Cemal Beşkardeş’in katıldığı konferansta, dünyanın her zamankinden daha büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu hatırlatıldı ve çözüm yolları tartışıldı.

Açık Radyo Yayın Yönetmeni ve Çevre Aktivisti Ömer Madra, iklim değişikliğinin nedenlerini ve sonuçlarını anlattığı konuşmasında, bu soruna sahip çıkmanın yalnızca yerel, ulusal değil, evrensel, küresel bir gereklilik olduğuna dikkat çekti. Ömer Marda, “Biliniz ki çok önemli, çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Buna karşı mücadele etmek, kendi yaşadığımız yere sahip çıkmak aslında dünyanın kendisine sahip çıkmak demektir. Onun için de bu tür konferanslar ve bilgilendirme toplantıları, vatandaşların da bunlara katılımı çok önemli” dedi. 
 
Avukat Necati Yıldırım ise, çevre ve hukuk ilişkisinin anlattığı konuşmasında, mevcut Çevre Kanunu’nun vatandaşlara birçok haklar tanımasına rağmen bunların bilinmediğini kaydetti. Avukat Yıldırım, dinleyicilere “Yasadan doğan haklarınızı lütfen kullanın. Çevreyi kirleten, zarar veren kurum, kuruluş kimse şikayetçi olun, çünkü bu konuda yasa bizden yana” diye konuştu. Y. Mühendis Cemal Beşkardeş ise, Sarıyer’deki çevre sorunlarına dikkat çektiği ve Sarıyer’deki en önemli sorunların başında trafik yoğunluğunun geldiğini belirttiği konuşmasında, şunları söyledi: “Trafik sorunu öncelikle çevre açısından çok önemli. Bunca yola rağmen İstanbul’dan insanların Sarıyer’e ulaşması yoğun trafik nedeniyle mümkün olmuyor. Ama deniz ulaşımı kullanılsa sorun büyük oranda ortadan kalkacak. 2 bin kişi araçlarla geleceğine vapurlarla taşınacak. Bu da yüzlerce aracın atmosfere karbon salınımını engelleyecek.”

Konferansın ardından, Sarıyer Belediyesi başkan yardımcıları Metin Kavuk ve Hüseyin Coşkun, Çevre Haftası süresince yaptıkları resimlerle dereceye giren ilköğretim okulu öğrencilerine ve öğretmenlere fotoğraf makinesi hediye etti. Çevre Haftası’na katılan bütün öğrencilere her türlü bilgisayarda kullanabilecekleri USB bellek cihazı verildi. Ödül töreninden sonra öğrencilerin kolbastı gösterisi büyük ilgi çekti. Çevre Haftası, çeşitli grupların sahne aldığı konserle sona erdi.

Bu haber toplam 1412 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT