Sarıyer'de cemevi ihtiyacı var

Sarıyer'de cemevi ihtiyacı var
Pir Sultan Abdal Derneği Sarıyer Şubesi Başkanı Ali Haydar Aslan, 'Sarıyer'in geniş kapasiteli bir cemevine ihtiyacı var' dedi.

Sarıyer Manşet’e konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Sarıyer Şubesi Başkanı Ali Haydar Aslan, “Nüfusunun yüzde otuzunun Alevi olması nedeniyle Sarıyer’de tam teşekküllü hizmet verecek, geniş kapasiteli bir cemevine ihtiyacımız var” dedi.

Şuan ki mevcut cemevini halkın gücüyle yaptıklarını söyleyen Aslan, “Sarıyer genelinde yoğun bir Alevi kitlesi var. Baltalimanı’nın  %90’ını, Sarıyer’in %30’unu Alevi kesimi oluşturuyor. Pir Sultan Abdal Derneği Sarıyer Şubesi olarak ve halkın gücüyle bir cemevi yaptık. Cemevimiz morgu ve yemekhanesiyle 8 dönüm bir arazi üzerine kurulu. Ancak daha kapsamlı bir cemevine ihtiyaç var. Bu arazimiz üzerinde bu anlamda güzel bir proje yapılabilir” dedi. 
 
Cemevlerinin yoğunlaşmasına karşı olduğunu belirten Aslan, “Her mahallede değil de her ilçede dört dörtlük geniş kapsamlı bir cemevi yapılmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş ilçesinde cemevi yok, bizim cemevimizi onlar da kullanıyorlar. Mesela, bizim mahallemizde 5 tane cami, bir tane cemevimiz var. İnsanların taleplerini zorlansak da karşılıyoruz. Sarıyer’in tam teşekküllü hizmet verecek geniş kapasiteli bir cemevine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT