Sarıyer'de bir araya gelen Çocuk Meclisi’nden dünyaya mesaj

Sarıyer'de bir araya gelen Çocuk Meclisi’nden dünyaya mesaj
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Çocuk Meclisi'nin sonuç bildirgesini dünyanın farklı ülkelerinden Sarıyer'e gelen çocuklarla birlikte açıkladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle dünyanın farklı ülkelerinden gelen çocuklar, Sarıyer’de çocuk meclisi oluşturdu. Çocuk meclisinin ortaya çıkarttığı sonuç bildirgesini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç onlarla birlikte açıkladı. Çocukların dünyaya verdiği mesajları okuyan Başkan Genç, “Çocukların aldıkları kararları dikkate almak zorundayız” dedi.

Maslak'taki UNIQ İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında çocuk meclisinin aldığı kararları açıklayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, dünyanın farklı ülkelerinden ve ülkemizin farklı şehirlerinden gelen çocuklar 3.Sarıyer Uluslararası Çocuk Meclisi’nde buluştuklarını ve ortaya dikkate alınması gereken bir sonuç bildirgesi çıkarttıklarını söyledi. Çocuklara hiç müdahil olmadıklarını belirten Başkan Genç, “Dünyanın dört bir köşesinden ve ülkemizden Mersin, Artvin, Aydın, Şırnak, Erzurum ve Hatay’dan çocuklar geldi. Bosna Hersek, Kosova, Gürcistan, Arjantin, Malezya, Ukrayna, KKTC, Çin, Endonezya, Bulgaristan ve Kazakistan’dan geldi çocuklarımız.  Üçüncü Sarıyer Uluslararası Çocuk Meclisi’nde buluştular. Hepimiz farklı, hepimiz eşitiz söylemi kapsamında konuşarak,  paylaşımlarda bulunarak bir sonuç bildirgesi yayınladılar” dedi.

nisan4-002.jpg

Çocuk meclisinden çıkan sonuç: Şiddetin önlenmesi ve eşit şartlarda eğitim hakkı 

Çocukların ortaya çıkarttığı sonuç bildirgesini okuyan Başkan Genç, “Eğitim bir çocuğun en temel hakkıdır. Eğitimsiz bir ülke ayakta duramaz. Sağlık ve barınmada en temel haktır ve bu haklardan eşit şekilde yararlanılabilmelidir. Çocukların kendilerini iyi hissedebilecekleri saygı ve sevgi dolu ortamlara da ihtiyaçları vardır. Eğitimde oyun bir diğer hakkımızdır. Arkadaşlarımızın yardımı bizi daha güçlü kılar. Aileler çocukların oyun alanını daha güvenli hale getirmeli ve onlarla oyun oynamalıdır. Çocuklar eşit bir toplumda din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmadan eşit kanunlar altında yaşamalıdır. Eşit bir toplum için özgürlüğün korunması, çocukların söz ve oyun haklarının kısıtlanmaması, eşit şartlarda eğitim görmesi gereklidir. Çocuklara karşı yapılan her türlü şiddetin önlenmesi ve şiddette bulunanların daha ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir. Çocuklar çocuk gibi yaşamalı diyoruz. Tüm dünya çocukları için bu bayramı ilan eden Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür ediyoruz” diyorlar.

nisan5.jpg

“Çocukların aldıkları kararları dikkate almak zorundayız”

Çocukların aynı dili konuşmamalarına rağmen çok kısa bir süre içinde anlaşmaları ve buradan sonuçlar çıkarmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Genç, “Bu sonuç bildirgesini hazırlarken profesyonel bir danışmandan destek almadılar. Bu kadar pozitif sonuç elde etmeleri çok güzel. Toplumlar arasındaki ilişkilerin geliştiilebilmesi anlamında çok güzel veriler elde ettik. Veri elde edilince sonuca gitmek daha kolay. Sadece yukarılardan kararlar alınarak bazı işler maalesef olmuyor. Bildirgede çocuklar biz yönetime katılmak istiyoruz diyorlar. Çocuklarla ilgili alınacak kararlarda bu meclislerden alınan kararların dikkate alınması gerekiyor. Sürdürülebilirliğin temel kriterlerinin başında katılımcılık gerekiyor. Onların da fikirlerini almak zorundayız” dedi. 

nisan1-002.jpg

Dünyanın Türkiye’ye çok ihtiyacı var

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili konuşan Genç, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bayram olarak bugünü belirlemiş olması çocuklarda ayrı bir heyecan yaratıyor. Atatürk’ü kendi ülkelerinde ders kitaplarında detaylı bir şekilde okuyorlar. Özellikle var olma mücadelesi veren toplumların bunu bir aydınlanma ışığı olarak görmeleri bizim için ayrı bir gurur. Dünyanın Türkiye’ye çok ihtiyacı var. Ama gerçekten demokratik ve hukukun önde olduğu, adaletin hiçbir şekilde aksamadığı bir Türkiye’ye dünyanın çok ihtiyacı var. Biz de bu çocuklara ve idarecilerine bu anlayışı, toplumumuzun temel doğrularını vermeye çalıştık” diye konuştu.

Tek tek söz alan çocuklar Sarıyer’de yaşadıkları güzel günleri anlatarak bu organizasyon için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür ettiler.

nisan3-002.jpg

Kaynak:SARIYER MANŞET

Bu haber toplam 3645 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT