Sarıyer'de 3.Köprü protestosu

Sarıyer'de 3.Köprü protestosu
Sarıyer'de çok sayıda sivil toplum kuruluşu, yapılması planlanan Üçüncü Boğaz Köprüsü'nü protesto etti.

Çayırbaşı'ndan Sarıyer'e Kadar Yürüyen Yaklaşık Bin Kişi, Üçüncü Köprünün Yapılmamasını İstedi. Açtıkları Pankart ve Dövizlerle Yürüyen Vatandaşlar, Hükümeti de Protesto Etti. ''Barışa Pedal'' adlı bisiklet grubu üyeleri de bisikletlerine astıkları bayraklarla protestoya destek verdi.

Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Palatformu öncülüğünde çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık bin kişi, üçüncü boğaz köprüsünü protesto etmek için Çayırbaşı'nda toplandı. "Rant köprüsüne hayır, Ççüncü köprüyü yaptırmayalım, Sermaye defol İstanbul bizimdir, Üçüncü köprüye geçit yok, Çevremize, doğamıza, mahallemize sahip çıkalım, Üçüncü köprü bir cinayettir, Evlerimizi ve doğayı rantçılara peşkeş çektirmeyeceğiz, Köprü kirlilik, gürültü ve yıkım demektir" yazılı pankartlar taşıyan grup, Sarıyer'e doğru yürüyüşe geçti. Grup yürüyüş boyunca "Köprü yıkılsın Tayyip altında kalsın, Köprü değil insanca yaşam, Bu ülke bu halk satılık değil, İnsanca bir yaşam istiyoruz, Köprüyü yapanlar memleketi satanlar" şeklinde sloganlar attı.

''Üçüncü köprü, İstanbul'a ihanet köprüsüdür''
CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, yaptığı konuşmada, birinci köprünün adının ''çevre yolu'' olduğunu ve o çevre yolunun şimdi kentin merkezi haline geldiğini belirtti.

İkinci köprünün adının ise ''TEM'' olduğunu, bu köprünün de kentin merkezi haline dönüştüğünü ifade eden Soysal, ikinci köprü nedeniyle yeni yapılaşmaların oluştuğunu kaydetti. Üçüncü köprü yapıldığında o bölgede ''talan olacağını'' öne süren Soysal, ''Üçüncü köprü, İstanbul'a ihanet köprüsüdür'' dedi.

SUYA ZAM KONUSU
İstanbul'da bir süre önce suya zam yapıldığını hatırlatan Soysal, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Niye zam yapılıyor? Çünkü 24 bin 500 adet kaçak yapılaşmanın altına imza atsın, dere yataklarını açsın. Niye Melen suyuna ihtiyaç duydun? Çünkü İstanbul'un su havzalarını yok ettin. İstanbul'da ulaşım, trafik sorunu var. Çünkü İstanbul'da plan tadilatları var. Kentin yoğun bölgelerine koca koca binalar dikiyorlar, kurum ve kuruluşların olumsuz görüşlerine rağmen... İstanbul, asla rant kenti olmamalıdır.''

''Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu'' adına açıklama yapan Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Besim Sertok da üçüncü boğaz köprüsünün Marmaray'ın fizibilite raporlarında bile gereksiz görüldüğünü ileri sürdü. Üçüncü köprünün yeniden gündeme gelmesinin yap-işlet-devret yöntemiyle ''köprü rantı''nı bekleyen çevrelerin amaçlarına ulaşmak istediğini gösterdiğini iddia eden Sertok, şöyle konuştu:
''Yeri bile kesin olmadan uygun görülen sözde köprü projesindeki kara yolu ve demir yolu önerisinin bilimsel ve gerçekçi olabilmesi için, Avrupa ve Asya yakalarındaki demir yolu sistemlerinin yeni köprü güzergâhına göre yeniden planlanması gerekiyor. Bu çalışma ise 30 yıldır ancak Marmaray için gerçekleştirilebildi. Üçüncü köprü ve kent içi oto tünelleri hiçbir plana, SİT kararlarına, yasalara, uluslararası sözleşmelere uygun olmadığı için hiçbir plana işlenememektedir. Göztepe ile 4. Levent arası bir metronun maliyeti 450 milyon dolarken üçüncü köprünün çevre yolları ve viyadükleri ile maliyeti en az 900 milyon dolar olacaktır.''

Boğaziçi Çevre Kültür Dayanışma Derneği adına konuşan Nilay Koç, 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul'da kültür başkenti normlarının sadece, geçmiş medeniyet kültürlerinin kalıntılarının korunması olarak algılandığını, bunu doğru bulmadıklarını dile getirdi. Protesto, sanatçı İlkay Akkaya'nın verdiği konserin ardından sona erdi.

Bu haber toplam 1761 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT