'Sarıyer' markalı bal üretilecek

'Sarıyer' markalı bal üretilecek
Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, çok yakında 'Sarıyer' markalı balların marketlerde yerini alacağını söyledi.

Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğü ve Sarıyer Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen arıcılık kursunda başarılı olan kursiyerler sertifikalarını aldı. Sertifika töreninde konuşan Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, çok yakında “Sarıyer” markalı balların marketlerde yerini alacağını söyledi.

Aralarında birçok işadamı ve belediye meclis üyesinin de yer aldığı kursiyerlerin sertifika töreni için Sarıyer Belediye Meclis Üyesi olan ve aynı zamanda arıcılıkla da uğraşan Hamdi Akdağ’a ait  Secret Garden Restoran’da yemek düzenlendi. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Türk Sanat Müziği kursiyerlerinin mini bir konser verdiği yemeğe, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan, İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın, İlçe Tarım Müdürü M. Yavuz Çalışkan, İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Osman Altyınkaynak, Halk Eğitim Müdürü Nurhan Çebi, Meclis Üyesi Hamdi Akdağ katıldı.

“Sarıyer” markalı bal için ilk adım
Kursiyerlere sertifikalarını verirken konuşma yapan Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, “Sarıyer ismiyle paketlenmiş balların market reyonlarında görebileceğimizin ilk adımını attık. Sarıyer’e hayırlı ve uğurlu olsun. Bu proje üretim adına bir proje olduğundan dolayı çok önem veriyoruz. Ormanlarımızda boş olan sahaları arıcılıkla doldurma hedefini taşıyoruz. Çok önemli bir söz vardır, ‘Eğer bir ormanda 40 gün arı olmazsa o orman biter’. Kooperatifimizi kuran arkadaşlarımızı çok hassas seçtik. Köylerimizdeki atıl duran kapasiteyi de buraya katarak günlük 1 ton kapasiteli çok büyük bir üniteyi kurmaya çalışıyoruz” dedi.

kaymkaraman_901134325.jpg

Tarımsal projelerin sayısı artacak
Sarıyer’e göreve geldiği günden bu yana hep üretim, hep projeler adına güzel şeyler yapak istediğini vurgulayan Kaymakam Karaman, “Atıl bekleyen bir milli serveti ülke ekonomisine kazandırmayla ilgili çok önemli bir adım attık. Arıcılık bir ilk olarak başlıyor, önümüzdeki günlerde tarımsal projelerin sayısını daha da arttıracağız” diye konuştu.

Bal paketleme tesisi kurulacak
Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman’ın direktifleri doğrultusunda, Sarıyer’de bal paketleme tesisinin kurulacağını belirten İlçe Tarım Müdürü M. Yavuz Çalışkan, Bu kapsamda bölge yetiştiricilerimizin üye olduğu kooperatif kurulduğunu, bal paketleme tesisi ile birlikte bölgede arıcılığın önemli bir noktaya geleceğini söyledi. Bölgede arıcılık yapan Hamdi Akdağ ise, Sarıyer’in çok kuvvetli bir bitki örtüsüne sahip olduğunu, arıcılık projesi sayesinde istihdam yaratılırken, ilçe ve köylerin kalkınmasına da katkı sağlanacağını ifade etti. Ayrıca 1 Şubat 2010 tarihinde Zekeriyeköy’de yeni bir arıcılık kursunun düzenleneceği belirtildi.

Bu haber toplam 3903 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT