Sarıyer Dünya'yı barışa çağırdı

Sarıyer Dünya'yı barışa çağırdı
İnançları ve Kültürleri Sarıyer’de buluşturan Sarıyer Belediyesi, tüm dünyaya barış çağrısında bulundu.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği 1. Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nde tüm dünyaya barış mesajları verildi. Yağış nedeniyle Darüşşafaka Maslak TİM Tesisleri'nde gerçekleştirilen festivalde, farklı dillerde barış şarkıları seslendirildi, din adamları kendi dillerinde barış için dua etti.

Başkan Genç, “Barış için dua edelim”
Festivalde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Barış ve kültürün önde olduğu bir kent yaratmak istiyoruz. Biz bir sevda için yola çıktık. Bu da Sarıyer’e olan sevdamızdı.  Şimdi bu sevdamıza bir tane daha ekledik oda barış sevdasıdır. İnandığımız bir amaç için yola çıktık. Sanatçılarımız barış için söylediler. İnanç önderlerimiz kendi din ve inanışlarında dua ettiler. Gelin biz de katkı sunalım. Sevdiğimize ve kendimize dua ederken birde barış için dua edelim” dedi.


Tüm şarkılar barış için söylendi
Festivalde Bulgaristan'dan Nedyolko Nedyolkov, Almanya'dan Terrel Woodbury, Yunanistan'dan Cafe Aman İstanbul, İran'dan Banu&Maryam Akhondy, Ermenistan'dan Djivan Gasparyan ile Türkiye'den Yavuz Bingöl sahne aldı. Gecede sahneye çıkan Anadolu Ateşi de, gösterisiyle izleyicilerin beğenisini topladı. Sahne alan tüm sanatçılar birlikte “Sarı Gelin” türküsünü seslendirirken salonu dolduran binlerce kişi ayakta alkışladı.

Barış için dua ettiler
Festivalde; Müslüman, Hıristiyan, Musevi, Sünni-Alevi, Katolik, Ortodoks, Protestan, Süryani her dinden ve her mezhepten inanç temsilcisi kendi inanışında barış için dua ettiler.
 
Dijan Gasparyan: "İlişkiler geliştikçe mutlu oluyorum"
Konuk sanatçılar ve din adamları, konser öncesinde Fuat Paşa Otel'de verilen iftar yemeğine katıldı. Yemeğin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Dünyaca ünlü Ermeni sanatçı Djivan Gasparyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki siyasi gelişmeleri olumlu karşıladığını ifade etti. Gasparyan, "Gelişmeleri oldukça olumlu karşılıyorum ve ne zaman iki ülke halkı arasındaki ilişkiler gelişirse o zaman çok mutlu oluyorum" diye konuştu. 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili düşünceleri sorulan Gasparyan, politikacı olmadığını ancak iki ülke temsilcilerinin yaptığı açıklamalardan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
Bir gazetecinin 'Sınırların kaldırılması söz konusu, sizce Ermeni halkı nasıl bir tepki verir" sorusunu Ermeni sanatçı, "Onlar için oldukça olumlu. Tabii ki tüm halk adına cevap veremem ama benim gördüğüm bu" diye yanıtladı.

Yavuz Bingöl: “Yıllardır bunu bekliyoruz”
Gasparyan ile birlikte kameraların karşısına geçen sanatçı Yavuz Bingöl ise, "Biz yıllardır bunu bekliyoruz. Bu işi çözerse sanatçılar çözer. Büyük bir umutla bekliyoruz. Gasparyan dede ile 4. konserimiz olacak. İki ülke halkı arasında bir problem olduğunu düşünmüyorum. Keşke bütün dünyayı sanatçılar yönetse" diye konuştu.

Bu haber toplam 2612 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT