Sanatçılar Tekel işçileriyle sahnede

Sanatçılar Tekel işçileriyle sahnede
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Türk Halk Müziği'nin usta sanatçıları Sabahat Akkiraz ve Selda Bağcan tekel işçileriyle birlikte sahneye çıktı.

CHP İl Kadın Kolları’nın düzenlediği “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”ne büyük katılım yaşandı.  Elağız’da yaşanan depremden dolayı Selda Bağcan ve Sebahat Akkiraz’ın birlikte verecekleri konser iptal edildi. Ancak iki sanatçının tekel işçileriyle birlikte sahneye çıkarak salonu dolduran kadınları selamlaması dakikalarca alkışlandı. 

Türker İnanoğlu Maslak Show Center’da gerçekleştirilen kutlamalar Nazım Hikmet'in “Kadınlarımız” adlı şiirinden dizelerin okunmasıyla başladı. Ellerinde “Ekmek yoksa Barışta Yok”, Üreten Biziz, Sömüren Biz Olmayacağız”, İş, Ekmek, Özgürlük” yazılı dövizler taşıyan kadınların 8 Mart 1857 yılında New York’taki kadın direnişini temsil eden bir gösteri yaptıkları gecede, Solist Zafer Ertaş da Attila İlhan’ın “Ne Kadınlar Sevdim” adlı şiirini yorumladı.

kadinlargunu2iceri_114819483.jpg

Şükrü Genç tüm salonu ayağa kaldırdı
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı konuşmada, Sarıyer’de bu kadar kadını bir arada görmekten ve böylesi bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirterek, “Tuzla’dan Silivri’ye kadar bütün kadınlarımız burada. Bu ne büyük mutluluktur. Hepinizi selamlıyorum, hepiniz hoş geldiniz. Cumhuriyetin, demokrasinin ve geleceğimizin teminatı sizlersiniz. Geleceği kimle kuracağız. Çocuklarımızla, gençlerimizle, sizin yetiştireceğiniz, aydınlık çocuklarımızla kuracağız. Toplumu ve aileyi sizler yöneteceksiniz. O halde ne duruyorsunuz, ayağa kalkın ayağa. Ayağa kalkma zamanı. Çocuklarınızın, eşlerinizin, toplumun, herkesin size ihtiyacı var, ayağa kalkın” diyerek salondan büyük alkış aldı.

Ataol Behramoğlu duygulandırdı
Konuşmalardan sonra sahneye çıkan Şair Ataol Behramoğlu kızına yazdığı “Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım sevincin ürünüdür insan, nefretin değil kızım zulmün önünde dimdik tut onurunu sevginin önünde eğil kızım”.  dizelerini okuyarak salondaki kadınların duygulu anlar yaşamasına neden oldu. Gece, okunan şiirlerin ardından kadınları anlatan slayt gösterileriyle devam etti.

kadinlargunu1iceri_296811365.jpg

CHP Grup Baskanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun deprem nedeniyle Elazığ’a gittiği için katılamadığı gecede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve CHP Kadın Kolları Başkanı Oya Tümer yaptıkları konuşmalarla salona gelen bütün kadınların ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kutladılar. Kutlamalara ayrıca CHP Milletvekilleri Çetin Soysal, Mehmet Sevigen, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu ve diğer CHP ilçe başkanları katıldı.

Bu haber toplam 3784 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT