Saldırıyı DHKP-C üstlendi!

Saldırıyı DHKP-C üstlendi!
İstinye Polis Merkezi Amirliği’ne bombalı saldırı yapan teröristin DHKP/C’li Erdal Dalkılıç olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da önceki gece İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi Amirliği’ne bombalı saldırı yapan teröristin DHKP/C’li Erdal Dalkılıç olduğu ortaya çıktı. Örgütün saldırıyı, aynı karakolda işkence gören ve Metris Cezaevi’nde ölen Engin Çeber’in intikamı için planladığı öğrenildi.

Sarıyer İstinye’de Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi Amirliği’ne önceki akşam 23.00 sıralarında düzenlenen saldırıyla ilgili sır perdesi aralandı. Saldırının terör örgütü DHKP/C militanları tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Polisin tespitlerine göre İstinye Caddesi’ne Yeniköy yönünden gelen bir araçta iki militan bulunuyordu. Polis merkezinin olduğu Çapari Sokak’ın başına gelen araçtan canlı bomba olan saldırgan indi.

Biri gözcülük yaptı
Araçtaki diğer kişi ise inmeyerek gözcülük yaptı. Polis Merkezi Amirliği’ne doğru yürüyen militan, kısa mesafe kalınca önce üzerindeki el bombasını çekerek nöbet tutan polise fırlattı. El bombalı ilk saldırıdan nöbetçi polis yara almadan kurtuldu. Bunun üzerine DHKP/C’li militan üzerindeki Uzi marka suikast silahını çıkararak ateş etmeye başladı. Polisin de karkarşılık vermesi üzerine kısa süreli bir çatışma yaşandı.

Kahraman polis önledi
Çatışmada üç yıllık kahraman polis memuru, üzerinde bomba da bulunan saldırganı vurdu. Bu sırada gözcülük yapan diğer kişi kaçarak kayıplara karıştı. Ağır yaralanan canlı bombaya ilk müdahale olay yerinde yapıldı. Hastaneye kaldırılan canlı bomba ameliyat sırasında öldü. Canlı bombanın üzerindek sırt çantasına ise olay yerine gelen bomba imha ekipleri müdahale etti. Fünye ile çantadaki basınç etkili bomba etkisiz hale getirildi.

Ölen saldırganın üzerinden Mustafa Ayçi adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı. Ancak yapılan incelemelerde saldırganın Erdal Dalkılıç (48) olduğu belirlendi. Dalkılıç’ın kimlik bilgilerini araştıran polis DHKP/C örgütünden kaydının olduğunu tespit etti.

Karakolda patlatacaktı
Dalkılıç’ın el bombasıyla nöbetçi polisi öldürmeyi, daha sonra da karakolun içine girmeyi planladığı öğrenildi. Militanın içeri girdikten sonra üzerindeki sırt çantasında bulunan basınç etkili bombayı patlatarak kendisi ile birçok polisi öldürmeyi hedeflediği öne sürüldü.

Diğer terörist aranıyor
Terör örgütünün aynı karakolda işkence gören ve tutuklanarak gönderildiği Metris Cezaevi’nde kötü muameleden ölen Engin Çeber’in intikamını almak için saldırıyı planladıkları öne sürüldü. Polis eyleme katılan başka militanların olup olmadığını bulmaya çalışıyor.

Karakolda işkence görmüştü
Engin Çeber, 28 Eylül 2008’de Sarıyer ’de dergi dağıtırken arkadaşları Cihan Gün ve Aysu Baykal’la birlikte gözaltına alınmıştı. Sarıyer İstinye’deki Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen Çeber ve arkadaşları hem burada hem de tutuklanarak gönderildikleri Metris Cezaevi’nde işkence gördü. Çeber yediği dayak nedeniyle cezaevinde fenalaşınca kaldırıldığı Şişli Etfal Hastanesi’nde 10 Ekim 2008’de hayatını kaybetti.

Camlarda kurşun izleri
Bombalı ve otomatik silahlı saldırıyla ilgili polis ve savcılık incelemeleri devam ediyor. Bir saldırganın öldüğü olay sonrası güvenlik şeridiyle kapatılan Çapari Sokak, dün saat 07.00 sıralarında yeniden açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı dün sabah saatlerinde olay yerinde inceleme yaptı. Polis merkezinin cam ve duvarlarında kurşun izleri dikkat çekti. Çevredeki evlerin duvarlarına da kurşun isabet ettiği görüldü.

VATAN

Bu haber toplam 2593 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT