Rumelikavağı Şenliği başladı

Rumelikavağı Şenliği başladı
Rumelikavağı Mahalle Şenliği Telli Baba Türbesi’nin önünden Rumelikavağı meydanına kadar yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.

Sarıyer Belediyesi başta olmak üzere, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Sarıyer Kaymakamlığı, Rumelikavağı Muhtarlığı, mahalle dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve mahalle halkının birlikte gerçekleştirdiği Rumelikavağı Mahalle Şenliği sokak yürüyüşüyle başladı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı yürüyüş, Telli Baba Türbesi’nin önünden Rumelikavağı meydanına kadar sürdü. Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Lisesi Bando Takımı eşliğinde coşkuyla yürüyen kalabalık, daha sonra düzenlenen paneli takip etti.

Belediye Başkanı Şükrü Genç, yürüyüş öncesinde yaptığı kısa konuşmada, Sarıyer’in önümüzdeki günlerde kültür, sanat etkinlikleriyle daha da şenleneceğini belirterek, “Özellikle gençlerin içinde olduğu etkinlikleri yaygınlaştırmak zorundayız. Umuyorum ki iki gün boyunca zengin ve eğlenceli etkinlikler bizi bekliyor. Herkesi bu iki gün içinde Sarıyer’imize, Rumelikavağı’na bekliyoruz” dedi.

Sarıyer Belediyesi olarak kültür, sanat etkinliklerine önem verdiklerini vurgulayan Başkan Şükrü Genç, Sarıyer Belediyesi Konservatuarı’nı kuracaklarının da müjdesini verdi.

Bando takımının renk kattığı yürüyüşe Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Şinasi Yalçın, Recep Yel, Sarıyer Belediyesi Meclis Başkan Vekili Adnan Ayber, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu, meclis üyeleri, Rumelikavağı Muhtarı Cevdet Bayraktar, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, dernek yöneticileri ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı gönüllüsü üniversiteli gençler ve vatandaşlar katıldı.

ibalciiceri_234830346.jpg

Yürüyüş sonrası yapılan panelde, Sarıyer Manşet Gazetesi’nin Yayın Kurulu Üyesi ve Yazar İbrahim Balcı, Mahalle Muhtarı Cevdet Bayraktar, Varol Aydın, Basri Demirci, Mehmet Aslan, Zerrin Ayan ile Semra Öktem Sarıyer ve Rumelikavağı’nın tarihi, kültürel özellikleri ile turizm, spor, balıkçılık ve midyecilik faaliyetleri hakkında bilgiler verdiler. İbrahim Balcı Sarıyer’in marka olması konulu konuşmasında, ilçenin tarihsel gelişimi ve özellikleri hakkında önemli bilgiler verdi.
Panelin açılışında konuşan Adnan Ayber, İstanbul’un yüzyıllardır birçok kültüre ve uygarlığa başkentlik yaptığını ifade ederek, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, yapılacak şenliğin önemine değinerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Panelin sonunda ise Vehbi Koç Vakfı Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Sarıyer sınırları içindeki tarihi çınarları anlatan fotoğraflardan oluşan bir de sunum yapıldı.
Rumelikavağı’ndaki mahalle şenliği gün boyunca; sokak sanatçılarının atölye çalışmaları ve performansları, paneller, geziler, tiyatro gösterileri, miniklerin futbol maçları, filmler, konserler, geleneksel Karadeniz yemekleri, balık ızgara ve midye dolmalar eşliğinde sürecek.

Şenlik boyunca birçok sanatçı ve müzik grubu da sahne alacak. Bu akşam şenlikte,  Müşterek, Mahalleden Sesler, Halk Oyunları-Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Kulp, Şahin Oluç ve Korosu, Naki Öktem, Mehmet Özkaya, Grup Helesa konser verecek.

Şenlik 3 Ekim 2010 Pazar günü de çeşitli etkinliklerle devam edecek.

3 EKİM 2010 PAZAR
SOKAK ETKİNLİKLERİ VE ATÖLYELER

File Dokuma Atölyesi - Zerrin Ayan - Zehra Saruhan
Grafiti Atölyesi - Pertev Emre Tastaban
Mozaik Atölyesi - Göksen Parlatan partmozika
Geri Dönüşüm Atölyesi - Kamile Kuzu
Sarıyer Belediyesi
Hayat Zor Oyunu - Toplum Gönüllüleri Vakfı
Söz Küçüğün - İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı
Genç Hayat Vakfı
Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği
PoiArt
Sihirbaz Rim Dean
Balık Izgara
Mahalleliden Yemekler
Sergiler
Besim Ayder & Kaan Ayder
Çiroz
Fotoğraflarda Rumelikavağı
Sözlü Tarih Sergisi
Doğa Tarihi Sergisi

FİLMLER
Muhtarlık Konağı

Son Kumsal - 13.00
Yönetmenler: Rüya Köksal - Aydın Kudu
Yollar Çimen Bağladı - 15.00
Yönetmenler: Rüya Köksal-Aydın Kudu

MÜZİK (SAHNE)
16.00 Samsara
17.00 Rumelikavağı İlköğretim Okulu Halk Oyunları Gösterisi
17.30 Kısa Dalga Gençlik Merkezi - Ritm ve Hiphop Grupları
18.30 IDEM - Artvinliler Derneği Halk Oyunları Gösterisi
19:30 Recep Alper Çevirel Türk Sanat Müziği Konseri
21:00 İlknur Yakupoğlu
22:00 Birol Topaloğlu

Bu haber toplam 3249 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT