Rotterdam’dan Sarıyer’e ziyaret

Rotterdam’dan Sarıyer’e ziyaret
Rotterdam Belediye Meclis Üyeleri Şükrü Genç’i makamında ziyaret etti.

Hollanda’nın Rotterdam kenti Belediyesi Meclis Üyeleri ve Sosyal Danışmanları’ndan oluşan bir heyet, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i makamında ziyaret etti. 

Yaklaşık bir saat süren görüşmede, iki belediye arasında gerçekleştirilebilecek ortaklık ve projelerin neler olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu ve deneyimler paylaşıldı.

Rotterdam Belediyesi’nin 12 kişiden oluşan heyetinin ağırlandığı ziyarette, Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Zeki Baran, İstanbul ve Rotterdam’ın kardeş şehir olduğunu anımsatarak, Başkan Şükrü Genç’e ‘Rotterdam Belediye Nişanı’nı takdim etti.

Başkan Şükrü Genç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Seçkin Özdemir, Rotterdam’da yaşayan akademisyen Cezmi Doğaner ile Sarıyer Manşet Gazetesi yazarı, Yüksek Makine Mühendisi Cemal Beşkardeş’in de hazır bulunduğu ziyarette, “Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Bizler, Türkiye’de sosyal demokrat bir partinin kazandığı ve 6 aydan beri görevde olan bir belediyeyiz. Hiç kimsenin beklemediği bir şekilde açık ara farkla seçimi kazandık” dedi.

Başkan Şükrü Genç,  Sarıyer’in İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olduğunu belirterek, Sarıyer’in demografik, ekonomik, turistik, kültürel ve tarihi özellikleri hakkında konukları bilgilendirdi.

Sarıyer’de geçmişte de farklı kültürlerin birlikte barış ve huzur içinde yaşadıklarını dile getiren Başkan Şükrü Genç, amaçlarının bu tarihsel mirası devam ettirerek Sarıyer’i barış ve huzur dolu bir ilçe yapmak olduğunu belirtti.

Sarıyer’de hedeflerini gerçekleştirmek için sadece belediyenin imkânlarının yeterli olmayacağını ifade eden Başkan Şükrü Genç, “Üniversiteler,  sivil toplum kuruluşları ve sizin gibi sorunlarını çözmüş yerel yönetimlerden destek almak istediklerini ve bu amaçla Sarıyer Belediyesi bünyesinde “Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Birimi” kurduklarını kaydetti. Başkan Şükrü Genç, Sarıyer’e ilginin her geçen gün arttığını ve Almanya’nın da Sarıyer’de bir devlet üniversitesi kurmak istediğini de sözlerine ekledi.

Başkan Genç sorular üzerine, Sarıyer Belediyesi’nin öncelikle kentleşme, eğitim, sağlık gibi çağdaş belediyecilik hizmetlerine ağırlık verdiğine dikkat çekerek, bu konularda çeşitli projeler ürettiklerini ve amaçlarının bu projeleri en kısa zamanda hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Özellikle kentleşme ve yerel belediyecilik alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, belediye bünyesinde “Kent Konseyi - Sivil Toplum Kuruluşları - Muhtarlık Birimi” kurduklarını ve sorunları katılımcı bir yerel yönetim anlayışıyla çözmek yolunda önemli adımlar attıklarını kaydetti.

Rotterdam Belediye Meclis Üyesi Zeki Baran, Sarıyer Belediyesi’ne özellikle şehircilik, eğitim, sağlık gibi birçok alanda yardımcı olabileceklerini belirtti. Rotterdam’ın kentleşme ve şehircilik alanında çok kısa bir zamanda önemli aşamalar kat ettiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti, “Sarıyer’in Avrupa standartlarında bir ilçe olması için her türlü işbirliğine hazırız. Sarıyer tarihsel ve kültürel birikimiyle tam anlamıyla bir dünya kenti olmayı hak ediyor.”

Ziyarette, Sarıyer Belediyesi’nin özellikle kadın, çocuk, yaşlılar ve engellilere yönelik projeleri hakkında bilgi alan Rotterdam Belediyesi Heyeti, Sarıyer Belediyesi ile birçok alanda projeler geliştirmekten ve işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. 

Ziyaretin sonunda Başkan Şükrü Genç, misafirlere hediyeler verirken; Rotterdam Heyeti Başkan Şükrü Genç’i Rotterdam’a davet etti.

Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT