Romanların umre dileği gerçekleşti

Romanların umre dileği gerçekleşti
Çayırbaşılı Romanların Kâbe'de namaz hayalini Sarıyer Müftülüğü gerçekleştirdi.

Yıllarca dualarında Kâbe'ye gitmeyi dilediler. Celal Demirbay, Erhan Ağbaba ve Ahmet Püsküllü için bu bir hayaldi. Ta ki bir sabah namazında camiyi ziyaret eden Sarıyer Müftüsü İbrahim Gemici ile tanışana kadar. Gemici, arka safta gözü yaşlı Romanların dileğini gerçekleştirdi. Müftülük personeliyle aralarında para toplayarak üç arkadaşı umreye gönderdi.

Sarıyer'de cami kuşu üç Roman... Celal Demirbay (47), Erhan Ağbaba (32) ve Ahmet Püsküllü (52). Biri geçimini olta balıkçılığı, biri temizlikçilik diğeri de çiçekçilikle sağlıyor. Buluşma noktaları, Cezayirli Gazi Hasan Paşa Camii. Günde 5 vakit buradalar. En büyük duaları bir gün namazlarını Beytullah'a karşı kılmak. O dua, çok geçmeden gerçekleşti. Bir sabah namazında camiyi ziyaret eden Sarıyer Müftüsü İbrahim Gemici, onlarla tanıştı ve hayallerini öğrendi. Ardından müftülük personeli, aralarında topladığı parayla cami müdavimi üç Roman'ı umreye gönderdi. Şimdi onlar, kutsal topraklarda ibadet etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Demirbay, Ağbaba ve Püsküllü'yü Kâbe yollarına düşüren hikâye, müftü İbrahim Gemici'nin bir sabah namazını Roman vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı bölgede bulunan Cezayirli Gazi Hasan Paşa Camii'nde kılmasıyla başlar. Her vakit ilçedeki farklı bir camiye misafir olan Gemici, namaz sonrası cemaatle sohbet ederken arka tarafta oturmuş ibadetle meşgul olan üç kişi dikkatini çeker. Cami imamına bu kişilerin kim olduğunu sorunca aldığı cevap müftüyü hem şaşırtır hem de sevindirir: "Onlar cami kuşu üç Roman. Her sabah namazına mutlaka gelir, beş vakit namazını camide kılarlar."

Müftü Gemici, maddi durumlarının iyi olmadığını öğrendiği Celal Demirbay, Erhan Ağbaba ve Ahmet Püsküllü ile tanışır. Sohbet ettikten sonra, "Sizi umreye göndersek gider misin?" diye sorar. Soruya Erhan Ağbaba gözyaşları ile cevap verir ve teklifi tereddütsüz kabul ederler. Gemici, durumu personeliyle paylaşır ve onları kutsal topraklara gönderecek parayı aralarında toplarlar.

Üç arkadaşın heyecanlı yolculuğu önceki gün başladı. Onları, düşledikleri seyahate onlarca Roman vatandaşı ile Sarıyer Müftülüğü'nün din görevlileri uğurladı. Havaalanında duygulu anlar yaşayan Celal Demirbay, konuşmadan sürekli ağladı. Erhan Ağbaba ise, "Sık sık rüyalarımda Kâbe'ye gittiğimi görüyordum. Yıllarca düşünsek o mübarek yerlere gideceğimi asla tahmin etmezdim. Bizim için bir hayaldi. Yüreğimizde büyük bir heyecan var. Bize bu imkânı veren müftümüz ve hocalarımızdan Allah razı olsun." dedi.

Müftü İbrahim Gemici de, "Kalpleri temiz, Allah sevgisiyle dolu olan bu üç kardeşimizin kutsal toprakları görmesine vesile olmak mutlu olmamız için yeter. Uğurlama töreninden sonra 2 alkol bağımlısı Roman kardeşimiz geldi. 'Hocam bizi bu durumdan kurtar. Bizim de kutsal topraklara gitmemize vesile ol.' dediler. Bizim vazifemiz işte bu güzelliklere vesile olmak." diye konuştu.

Bu haber toplam 1419 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT