Rant Kulesinin iskânını Sarıgül vermiş!

Rant Kulesinin iskânını Sarıgül vermiş!
Soma'daki ölüm madeninin sahibi Alp Gürkan'ın Maslak'taki rant kulesiyle ilgili korkunç gerçekler ortaya çıkarıyor.

20 katlı olması gereken bina 47 kat yapılarak milyonlarca dolar haksız kazanç elde edilmiş. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Mustafa Sarıgül’ün seçimden önce iskan verdiği rant kulesi ile ilgili harekete geçti. 

301 kişinin can verdiği Soma'daki madenin sahibi Alp Gürkan'ın Maslak'taki gökdeleni adeta rant abidesi çıktı. 191 metrelik Spine Tower'ın 27 katı kaçak inşa edilmiş. Böylece metrekaresi 10 bin dolardan satılan projeden patron Gürkan, milyonlarca dolarlık haksız kazanç elde etmiş. Projeye aykırı yapılan kulede, sığınma odaları, bodrum katları ve ortak alanlar iskân edilmiş. 50 bin metrekare olan mevcut imar hakkı 145 bine kadar çıkarılmış. 2008'deki projede yüzde 54'lük yeşil alan miktarı da plan değişikliğiyle 25'e düşürülmüş. Bu sayede 11 bin metrekare olan yeşil alan 5 bine indirilirken, 50 bin metrekarelik arsada yapılan kulenin inşaat alanı 116 bin metrekareye çıkarılmış. Kaçak kuleye seçimden dört ay önce 15 Kasım 2013'te Şişli Belediyesi tarafından iskân verildiği öğrenildi.
 
spineic1.jpg
 

MÜTEVAZI OLACAKTI 

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, "Burası 20 katlı mütevazı bir proje olmalıydı. Ancak imar izinleriyle 47 katlı dev bir plazaya dönüştürülmüş" dedi. Rant kulesindeki oyunlar bununla da sınırlı değil. İstanbul'un en değerli bölgelerinden Büyükdere'deki arsanın emlak değerini artıran değişiklikle binanın yükseklik başlangıç sınırı bölgedeki en üst seviyeden alındığı için imar hakkı etkilenmemiş. Turizm ticaret alanı olan arazide inşa edilecek binada konut yapımına da izin verilmesi ise projenin değerini artırmış. Daireler de 1 milyon 350 binle 3 milyon 880 bin dolar arasında satışa çıkarılmış. Emlak değeri de bu sayede 3-5 kat artmış. 
 

İNANILMAZ EMSAL ARTIRIMI 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaptığı açıklamada "İskân ve ruhsatlar benden önce verilmiş. Binayı inceletip, gerekli işlemleri yapmak için elimde dosya yok. Şişli'den dosyalar gelirse gereğini yapacağım. Konuyla ilgili iddiaları araştırmak için talimat verdim" diye konuştu. 18 Ekim 2012'de bazı ilçelerdeki mahallelerin başka ilçelere bağlanması kararıyla birlikte Şişli'de Maslak, Huzur ve Ayazağa mahalleleri Sarıyer'e bağlanmıştı. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, şunları anlattı: "İmar izniyle, ortaya çıkan bina arasında büyük fark var. Böyle bir binanın plan tadilatı yapılabilmesi için yarıdan fazlasının yıkılması gerekiyor. Çünkü mevcut imar hakkının üç kat üzerine çıkmışlar. Hukukçularımız dosyayı inceliyor. Başvurumuzu yapacağız. Hem büyükşehir hem de ilçe belediyesinin sorumlulukları var."

Bu haber toplam 10521 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
4 Yorum