Pınar ve R. Hisarı'nda vatandaşlar tapularına kavuşuyor

Pınar ve R. Hisarı'nda vatandaşlar tapularına kavuşuyor
Sarıyer’in Pınar ve Rumelihisarı mahallelerinde yaşayan ve 55 yıldır tapu sahibi olabilmek için mücadele eden mahalleliler tapularına kavuşmaya başladı. Bugüne kadar yapılan başvuru sayısı ise 4.530’a ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 7 Temmuz 2022 tarihinde alınan 943 ve 944 sayılı kararlarla mülkiyeti İBB’ye ait olan Pınar ve Rumelihisarı mahallelerindeki arsaların, sadece üzerinde binası olan hak sahiplerine satılması uygun görülmüştü. Sokak rayiç bedellerinin belirlenmesinin ardından Pınar ve Rumelihisarı mahallelerinde oturan 5 bin 407 hak sahibi tapularına kavuşmaya başladı. İBB'nin üzerinde binası olan hak sahiplerine satışa çıkardığı taşınmazları için bugüne kadar yapılan başvuru sayısı 4.530’a ulaştı.

tapu3.jpeg

4 BİN 530 KİŞİ BAŞVURDU

Konuyla ilgili Sarıyerlilere bilgi veren Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “İBB'nin ilçemiz, Pınar ve Rumeli Hisarüstü Mahallelerinde, üzerinde binası olan hak sahiplerine satışa çıkardığı taşınmazları için bugüne kadar yapılan başvuru sayısı 4530’a ulaştı. Yapılan başvurular için İBB tarafından yapılan inceleme ve saha tespitleri devam ediyor. İncelemesi ve saha tespitleri tamamlanarak ödemesini peşin yapan 15 vatandaşımıza tapuları verildi. İncelemesi ve saha tespitleri tamamlanarak, taksitli ödeme yapmak isteyen yaklaşık 700 vatandaşımız ile İBB arasında satış sözleşmesi yapıldı. İncelemesi ve saha tespitleri tamamlan haftalık 200 – 300 arası taşınmaz için satış kararı alınmak üzere encümene yazıları yazılıyor. Her hafta kaç tane encümen kararı varsa o kadar kişi tapularına kavuşuyor” dedi.

tapu2.jpeg

Bu haber toplam 5410 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT