PANELE BÜYÜK KATILIM

PANELE BÜYÜK KATILIM
Sarıyer Manşet'in düzenlediği Sarıyer'de Balıkçılık, Deniz ve Çevre Güvenliği paneline balıkçılar akın etti.

Sarıyer Manşet Gazetesi, Sarıyer'in kalkınmasına yön vermek amacıyla düzenlediği panellerin birincisinde; ilçedeki sürükleyici sektör konumundaki faaliyet alanlarından biri olan balıkçılığı masaya yatırdı. İlgili tarafların geniş katılımıyla gerçekleşen panelde Sarıyer’de balıkçılık, deniz ve çevre güvenliği enine boyuna tartışıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı panelde konusunda uzman panelistler balıkçılığın sorunlarını ve yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verirken belediye başkan adayları da konuyla ilgili olarak projelerini anlattı.

resim2_452881016.jpg

Rumelikavağı Mahalle Konağında gerçekleştirilen panele; AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu, Demokrat Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Avukat Yaşar Ağsu, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, DP İlçe Başkanı Osman Öztürk, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mesude Öztürk, CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Adnan Ayber, AK Parti Meclis Üyesi Yusuf Korkmaz, Rumelikavağı Muhtarı Cevdet Bayraktar, AK Parti Meclis Üyesi Aday Adayı Vedat Demir, CHP Meclis Üyesi Aday Adayı Necati Yıldırım, Sarı Platform temsilcileri ve çok sayıda balıkçı katıldı.

resim1_419820279.jpg

 Sarıyer Manşet Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi M.Cemal Beşkardeş’in koordinatörlüğünü yaptığı panelin moderatörlüğünü ise İ.Ü. Su Ürünleri Fakültesi eski Dekanı ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürkyaptı. Panelde; S.S. Rumelifeneri Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Sn. İsmet Yalçın, İstanbul Balıkçılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Güney, Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ahmet Menekşe, S.S. Rumelikavağı Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Ahmet Aslan, Kılavuz Kaptan ve DEFAV Başkanı Kaptan Saim Oğuzülgen, İstanbul Deniz Tic. Odası Balıkçılık Meslek Komitesi Bşk. Tuncay Şeker, konularıyla ilgili olarak önemli bilgiler verdi. Panelistlerin konuşmalarından sonra balıkçılara söz verildi. Sorunlarını anlatan balıkçılar, tekne barınağı, midyecilik ve balık pazarı ile ilgili olarak isteklerini dile getirdiler.

Sözlerine paneli düzenlediği için Sarıyer Manşet’e teşekkür ederek başlayan AK Parti Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu, denizci bir aileden geldiğini belirterek balıkçılık ile ilgili sorunların en iyi kendisinin anlayabileceğine söylerken, DP Adayı Yaşar Ağsu ise Anadolu’dan geldiğinin ancak 18 yıldır Sarıyer’de oturduğu söyleyerek, “Balıkçıların sorunlarını en iyi ben biliyorum” dedi.

resim3_274708012.jpg

Şişmanoğlu, “Sarıyer’deki tarihi balıkçılar çarşısını mutlaka yapacağız”

Söz alan balıkçıların sorularını not ettikten sonra konuşma yapan Şişmanoğlu, “Balıkçılık milyonlarca insanı ilgilendiren bir sektör. Bu kadar önemli bir sektöre AK Parti’nin sırtını dönme anlayışı içersinde olması mümkün değildir. Bunun dışında Rizeli bir kardeşiniz olarak, uğraşlarının neredeyse tümü denizcilik olan bir ailenin, hatta biraz daha abartırsam evinde deniz suyu olan bir ailenin çocuğu olarak sizin sorunlarınızı kendi sorunlarım gibi göreceğimi ifade etmek istiyorum. Biz, balıkçıları Sarıyer’in en büyük varlıklarından biri olarak görüyoruz. Dolayısıyla balıkçının ve balıkçılık sektörünün yanında olacağız. AK Parti olarak yerel yönetimlerde bu dönemde marka şehirler oluşturma anlayışı içindedir. Bu anlamda Sarıyerimiz tatlısıyla, böreğiyle, deniziyle, balığıyla marka bir şehir, marka bir yaşam beldesi olma potansiyeline fazlasıyla sahiptir” dedi.

Şişmanoğlu, balıkçılıkla ilgili 2 nokta üzerinde duracaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Birincisi balığın denizden temini noktasındaki sorunların çözülmesidir. Bunun için balıkçı teknelerine konaklama tesisleri yapacağız. Buralar teknelerin kıçtankaraya bağlama şeklinde faydalanabileceği ve ayrıca ikmal destek (mazot, su, elektrik) alabileceği yerler olacak. Ben bu konuda Sayın Başbakanımızdan ve İl Belediye Başkanımızdan destekleri için söz aldım. İkincisi ise balığın karada halka kaliteli ve ucuz bir şekilde ulaşmasıdır. Bunun için Sarıyer’deki tarihi balıkçılar çarşısı mutlaka tekrar yapılacak. Bu bizim olmazsa olmazımız. Bunu Sarıyer merkez sınırları içerisinde en kısa zamanda yapacağız. Bunu yaparken de gerek teknolojisiyle, gerek ışıklandırması, çevre düzenlemesiyle Avrupa’yı örnek alacağız. İstinye – Yeniköy – Büyükdere – Rumeli Kavağı’na da aynı mimari projeyle bu balıkçı çarşılarından yapacağız.”

resim4_971080790.jpg

Ağsu, “Sarıyer’e yüreğimle, bilgi birikimimle hazırım”

Demokrat Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Avukat Yaşar Ağsu ise yaptığı konuşmada; “Ben Anadolu’dan geldim, Anadolu çocuğuyum, denizlerde büyümedim. Ama 1991’den beri Sarıyer’deyim. Sarıyer’i, Sarıyerliyi, Sarıyer’in ve sizlerin sorunlarını çok iyi biliyorum. Bu sorunların çözümleri için Sarıyer’e yüreğimle, bilgi birikimimle hazırım. Ben Sarıyer’in mutfağında yemek pişirmeye ve bu yemekle birlikte pişmeye geldim.”dedi. Ağsu sözlerine şöyle devam etti, “Barınakların yapılması için Boğaziçi İmar Yasası’nın değişmesi gerekiyor. Bu sorunların çözümü için belediyenin ille de iktidarın partisinde olması gerekmiyor. Çünkü geçen dönemki belediye başkanı da bu şekilde konuşuyordu. Ancak geriye baktığımızda bir çok sorunun çözülmediğini görüyoruz.”

resim5_660066114.jpg

Ayber, "Sarıyer'in doğa sorunu var"

CHP Sarıyer Belediyesi Meclis Üyesi Adnan Ayber, CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’in acil bir şekilde Ankara’ya çağrılmasından dolayı panele katılamamaktan duyduğu üzüntüyü dile getirerek konuşmasına başlayan Ayber; “Öncelikle AKP’li adayın bahsettiği şeyler çok güzel şeyler, geçtiğimiz dönemde Yusuf Tülün’ün ilk yıllarında da verdiği sözleri zevkle izlemiştik. Sarıyer’in sadece balıkçılarının sorunu yoktur. Midyecilerinin de sorunu vardır. Midyecilerin bulunduğu ortamın insanlık onuruna yaraşır bir yaşam olmadığını gördüm. Bu insanlar o midyeleri İstanbul halkına yediriyorlar. Bunun da çok acı bir şey olduğunu gördüm. Bu sorunu Sarıyer Belediye Meclisi’ne getirdiğimizde ana kentin işi olduğunu söylediler. Ana kente gönderdiğimizde ise ne yazık ki olacak, bitecek ve yapılacaklarla geçiştirildik. O şartlar altında midye üreten insanların ellerinden öpmek istiyorum.” dedi.

resim7_787247229.jpg

Toplantı sonunda; konuşmasında karadan geldiğini söyleyen Demokrat Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Avukat Yaşar Ağsu ile denizci çocuğu olduğunu söyleyen Adalet ve Kalkınma Partisi Sarıyer Belediye Başkan Adayı M.Akif Şişmanoğlu birbirlerine başarılar diledi.

PANELLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR, PANELİSTLERİN BALIKÇILIK SORUNUYLA İLGİLİ YÖNETTİĞİ ÇÖZÜM YOLLARI SARIYER MANŞET GAZETESİ’NİN 4.SAYISINDA..

Bu haber toplam 2265 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
3 Yorum