Özsoy, ''Sarıyer'de herkes tapusunu alacak''

Özsoy, ''Sarıyer'de herkes tapusunu alacak''
Milliyet Gazetesi, AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy’un projelerine geniş yer verdi.

Mülkiyet sorunun çözümü ile ilgili tüm projelerinin hazır olduğunu söyleyen AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy, “Sarıyer’de herkes tapusunu alacak” dedi.

İŞTE MİLLİYET GAZETESİ'NİN HABERİ:

Sarıyer Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday olan Sedat Özsoy, Sarıyer’de ‘yıllardır birikmiş’ bir mülkiyet sorunu olduğunu belirterek, ‘mülkiyet sorununu kısa zamanda bitireceğini’ söyledi.
 
Özsoy, “Mülkiyet sorunu mevcut haliyle çözülemiyor, başkan olduğum dönemde planları yaptım ama görevim sona erdi. İki dönem geçmesine rağmen başarılı olamadılar. Çalışmalarımız devam ediyor, mülkiyet sorunu kalmayacak” dedi. Özsoy, şöyle devam etti:
 
“Şu anki CHP’li başkan 5 sene önce çok vaatler vermiş ama yapamamış. Burada çok kötü bir siyaset var, biz hem yapıyoruz, hem de bunların yalan olduğunu söylüyorlar. ‘Ak Parti kazanırsa evlerinizi elinizden alacaklar’ diye siyaset yürütüyorlar. Kesinlikle yok, vatandaşın istemediği hiçbir projeyi uygulamaya almayacağız. Herkesi davet edip en ince noktasına kadar anlatacağız. Kabul ederlerse başlayacağız, yok, ‘biz memnunuz, istemiyoruz’ derlerse başımızın üstünde yerleri var. Kimseyi Sarıyer’den başka yere gönderme gibi bir çalışmamız olamaz.”
 
tapu2-001.jpg
 

‘Vatandaş mağdur olmayacak’

Vatandaşların tapusunu istediğini söyleyen Özsoy, Derbent örneğindeki gibi bir kentsel dönüşümle ‘tapu sorununun kolaylıkla çözülebileceğini’ vurguladı. Sarıyer’de mülkiyetin parçalı olduğunu belirten Özsoy, şunları söyledi:
 
“Arazi yapısına baktığımız zaman Büyükşehir, Vakıflar, Hazine ve Maliye mülkiyeti ve hisseli tapular var. Bunların hepsi çözüm istiyor. Herkes tapularını istiyor, bizim tapu verdiğimiz birçok mahalle var. Ferahevler, Poligon, PTT, Çayırbaşı ve Bağlar mevkiinde... Sarıyer’deki parseller küçük küçük. Dolayısıyla plan girdiği zaman, bu parselleri birleştirerek çözüm buluyor. Hisse tapulu hale geliyor. Bu sefer işin içinden çıkılmıyor. İşte bu noktada kentsel dönüşüm var, kentsel dönüşüm yeni bir sistem getiriyor.
 
Bu sistem arsadan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlıyor. Derbent bunun örneğidir. İnşallah bu ay içinde tapularını vermeye başlıyoruz. Bire bir, iki dairesi olana iki, üç dairesi olana üç. Vatandaş bundan memnun çünkü 20 bin lira gibi sadece enkaz bedeli karşılığında, devletten dairesini alabiliyor. Dairelerimiz 95 metrekare. İki sene vadeli, iki sene de kira veriliyor, vatandaşımız hiçbir şekilde mağdur edilmiyor. Tüm ekiplerimiz çalışmaya başladı.”
 
tapu1-001.jpg
 

‘Derbent örnek oldu’

Derbent’te çalışmaların bitirilmesiyle diğer çözümlerin daha hızlı gerçekleşeceğini söyleyen Özsoy, Derbent’te iki sene içinde vatandaşların evlerinde oturmaya başlayacağını ifade etti. Özsoy, şöyle konuştu:
 
“Elimizde bir Derbent örneği var. Çözüm için birilerinin fedakarlık etmesi gerekiyor, dolayısıyla devlet kendi arazisini ortaya koyuyor, kendi haklarını ortaya koymuş oluyor, zaten yapmazsa çözüm olmuyor. Bana gelen müteahhit arkadaşlara da dedim, gidin çalışmaya başlayın arkadaşlar ama bana vatandaşa en ufak zarar verecek çalışmalarla gelmeyin. Vatandaş aynı haklarını elde edecek. Benim olduğum yerde adalet var, kimseyi kandırma yok. Vatandaşın yanında olacağım.”
 

‘Balıkçılar İDO iskelesinde toplanacak’

Kilyos’ta, Sarıyer Belediye Başkanlığı döneminde yapılan Turban Tesisleri’nin yılda sadece üç ay kullanıldığını, atıl durumda olduğunu söyleyen Özsoy, alanın 12 ay boyunca kullanılmak için yapılandırılacağını dile getirdi. Özsoy, “Bu alanı, kongre merkezleriyle, spor merkezleriyle Sarıyer’e, hatta Türkiye’ye kazandıracağız. Hem buradan bir gelir elde edelim, hem de insanlarımız oradan ekmek yesin, esnafımız iş yapsın” dedi.
 
Boş duran İDO iskelesinin dağınık haldeki balıkçıların toplu çalışabileceği alana dönüştürüleceğini vurgulayan Özsoy, “Kısa zamanda yerini hazırladık. Fener köyümüzde bir satış merkezi yapacağız. Bu bölgemizdeki balıkçılarımız da faydalanmış olacak, küçük bir de buzhane yapacağız. Rumelikavağı’nda midyeciler çarşımız var, şu an projesi hazırlanıyor” diye konuştu.
 

‘Reşitpaşa ve Hisarüstü’ne kültür merkezi geliyor’

Reşitpaşa ve Hisarüstü’ne kültür merkezi yapılacağını belirten Özsoy, “Garipçe ve Fener’deki kalelerin alt katlarını müze haline getireceğiz. Üst katında da İstanbullular nefes alacak” dedi.
 
Baltalimanı’nda, bir saha ve spor merkezi yapacaklarını kaydeden Özsoy, aynı yere bir de park yapacaklarını söyledi. Özsoy, Zekeriyaköy’de hem spora hem de müzik eğitimine önem verilecek bir merkez oluşturulacağını belirtti.
 

‘İstihdam birimi’

Özsoy, “İş konusunda bir birim oluşturacağız. Bir duyuru yapıp, iş arayan herkesin bilgilerini alacağız, işyerlerine de bir bilgilendirme yapacağız. ‘Eğer eleman ihtiyacınız varsa önce belediyemize müracaat edin, eğer uygun vasıflara yönelik biri burada varsa Sarıyer hudutlarında oturanları tercih edin’ diyeceğiz” dedi.
 
Bir huzurevi kuracaklarını dile getiren Özsoy, yer belirlediklerini belirtti. Özsoy, “Sarıyer’de kimseyi aç bırakmayacağız, bunu da gizli yapacağız, kimsenin gururunu kırmak istemiyoruz. Kadınlara, ihtiyacı olanlara konukevi yapacağız” diye konuştu.
 

‘Gecekonduda oturanlar hak kaybına uğramayacak’

Sedat Özsoy, Sarıyer’in ‘birbiriyle kaynaşmış, güzel bir mozaik’ olduğunu belirterek, pek çok farklı kültürün uzun yıllardır birarada yaşadığını dile getirdi. Bu kültür mozaiğini koruyacaklarını söyleyen Özsoy, Sarıyer’de yaşayan gecekondu sahiplerinin de haklarının verileceğini belirtti. Özsoy, şöyle devam etti:
 
“Herkes evinde huzurlu, güvenli olmak istiyor. Gecekonduda yaşayan vatandaş da artık evinde huzurlu olmak istiyor. Zaten aslında o da burayı satın almış, biri ona satmış, devlet de gözyummuş. 40 yıldır burada yaşıyorlar, altyapısına kavuşmuş. Emlak vergilerine kadar her şeyini ödemiş. Devletten bedava da istemiyor. ‘Bana burayı tekrar sat’ diyor. Burada adaleti biz sağlayacağız.”
 

‘İskan sorunu var’

İskanla ilgili bazı sitelerde sorunlar yaşandığını söyleyen Özsoy, şöyle konuştu:
“Bu alanlar yapılırken hatalar yapılmış ve iskan alamıyorlar. Biz buradaki ufak tefek o yapılanları düzelterek, iskan almalarını sağlayacağız. Çok basit şeylerle sorun yaşıyorlar. Özellikle Şişli bölgesinde daha bitmemiş binaların iskanı verildiğine dair duyumlar aldık, kendi belediyemize bağlanan yerler de olduğu için bizi de etkiliyor, bu tür şeylerin yapılması doğru değildir” dedi.
 

‘Metro ağları genişliyor, herkesi Sarıyer’e çekeceğiz’

Özsoy, Sarıyer merkezde ulaşımın sorun oluşturduğuna dikkat çekerek, bu alanda Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı tünelle büyük oranda çözüm sağlandığını söyledi. Özsoy, şunları ekledi:
 
“Tünel, Zekeriyaköy’den çıkacak, devam edecek, bir kolu da Demirciköy’e gidecek. Tüneller yapılırsa bu konu büyük oranda çözülmüş olacak, çünkü yollarımız da genişletildi. Üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü konumumuzda, bittiğinde bir çıkış noktası Kilyos-Uskumruköy arasında verilecek. Dolayısıyla oradan çıkış yapacak araçlarımızın da burayı kullanacağını düşünürsek mutlaka o alanlarda çalışmalar yapılması gerekecek. İşte bu noktada tüneller, bunlar için ideal çözüm olacak.”
Hacıosman’a kadar gelen metro ağının, Çayırbaşı’na götürüleceğini belirten Özsoy, bir diğer metro ağının Hisarüstü’nden Aşiyan’a ineceğini söyledi.
 
Özsoy, “Beşiktaş’tan Sarıyer meydanına sahilden bir metro hattı, Büyükşehir’in projeleri içinde. Trafikten dolayı Sarıyer’e gelemiyor insanlar, burayı eski çekim merkezi haline kavuşturacağız. Endişelenen minibüsçü arkadaşlarımız var, hem kendi hatları devam edecek hem de yeni hatlar açılıyor” dedi.
 
‘Ayazağa artık bize bağlandı’ diyen Özsoy, bu alanda da yoğun bir trafik olduğunu bildiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Bahçeköy’den Ayazağa’nın içine bir orman yolu var, bunu ihya edeceğiz, direkt olarak bağlanacak. Ayazağa-Maslak metrosu, Maslak’tan İstinye’ye bağlanacak bir metro hattı, onun da fizibilite çalışmaları başladı” dedi.
 

‘Sağlık ve eğitim yatırımları artacak, iki park yapılacak’

Sedat Özsoy, Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte iki büyük park yapacaklarını vurgulayarak, Hacıosman’dan Çayırbaşı’na getirilecek metroyla birlikte o alanda bir kent parkı oluşturulacağını söyledi. Özsoy, şunları ekledi:
 
“Çayırbaşı’na inişte de büyük bir park yapıyoruz. Bu parkın içinde hastanemiz yapılıyor. Hastanenin yanında İnşallah bir evlendirme dairesine başlıyoruz. Acıbadem Hastanesi’nin giriş noktası ve İzzet Baysal Huzurevi’nin olduğu alanda mevcut nikah dairesi var ama oraya iki tane nikah üstüste verdiğiniz zaman ne giriş ne çıkış olur. Bu yüzden biz orada mevcut yapılanı kültür merkezine dönüştürüp hanımlarımızın, gençlerimizin faydalanabileceği alanlar yapacağız.
 
Evlendirme dairesini, ulaşımı kolay olan Çayırbaşı’ndaki parkın içine yapacağız. İçinde Ziraat Okulu var, onu yapılandırıp yine okul haline getireceğiz. Hemen önüne çok güzel bir belediye sarayı yapacağız. Biz, Kadir Başkan’a, bunu gündeme getirdik, belediye saraylarının tüm birimlerinin toplandığı bir belediye sarayı, hemen Askeriye’nin yanındaki fidanlığın olduğu alana yapıyoruz hayırlısıyla. Vatandaş tüm işlerini kolaylıkla yapacak, ulaşımı da kolay olacak.”
 
Çayırbaşı’nda yapılan hastanenin de yakında hizmete gireceğini belirten Özsoy, Cumhuriyet Mahallesi’nde de bir diş sağlığı hastanesi yapıldığını ifade etti. Özsoy, “Bu sayede sağlık sorununu Sarıyer’de çözmüş olacağız. Sağlık meslek lisesi yapacağız. Yine turizm ve denizcilik okulu yapacağız. Yaptığımız yatırımın bilinçli olması lazım, Milli Eğitim’le bu görüşmeleri yapacağız” dedi.

 

Bu haber toplam 4873 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum