Özdemir, Dereiçi'nin kaderini yazdı

Özdemir, Dereiçi'nin kaderini yazdı
Bu yazıyı okuduğunuzda, Sarıyerli olmanın biraz da susuz kalmak olduğunun farkına varacaksınız.

Vedat Özdemir / SARIYER MANŞET

Sarıyerli olmak nedir? Ya da Sarıyerli olmak size neyi çağrıştırıyor?
Sarıyerli olmak bana birazda susuzluğu çağrıştırıyor.  ‘Nasıl olur, koskoca deniz var kör müsün?’ demeyin. Bu yazıyı okuduğunuzda, Sarıyerli olmanın biraz da susuz kalmak olduğunun farkına varacaksınız.

Sarıyer deyince aklımıza; İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliğinde peşi sıra dizilen yalılar, ya da boğaz kenarında sosyeteye karışıp lüks bir restoranda balık yemek, o da olmadı Sarıyer’in ormanlarda piknikten pikniğe koşmak gelir. Çünkü güzel şeylerdir bunlar.

Maden Dereiçi’ni düşünmezsiniz mesela…
Sarıyer’de suyu kanalizasyonu olmayan bir mahallenin de olduğu aklınızın ucundan bile geçmez. Çünkü hepinizin evinde şırıl şırıl su akıyor. Susuzluğun ne olduğunu bekli de yaşamadınız. Her canınız istediğinde kana kana içtiniz. Kirlendiğinizi düşündüğümüzde ise markalı şampuanlar eşliğinde bıcı bıcı yıkandınız. Bulaşıklarınız su yok diye birikmedi. Aynı gömleği günlerce giymediniz.  Çünkü siz susuzluk nedir bilmezsiniz. Bunlar aklınıza gelmez.
Ama yıllardır bu sıkıntıları çekenler var. Onlar İstanbul’un göbeğinde havuzlu villa manzaralı gecekondularında tam 26 yıldır bu sorunla mücadele ediyorlar. Maden Dereiçi Sokağının sakinleri adeta Sarıyerli olmanın acısını çekiyorlar.

Bu acıya sessiz kalmıyorlar tabi ki. Her yıl belediyenin önüne gelip birazcık bağırıyorlar. Birkaç dakika ellerindeki boş su bidonları eşliğinde, “Su bizim hakkımız söke söke alırız. Ahrette susuz kalasın başkan” sloganları atıldıktan sonra, ‘Siz gidin biz hallederiz’ sözleri veriliyor. Ve bir sonraki yıl belediyenin önünde buluşmak dileği tutularak herkes o kurak mahallenin yolunu alıyor. Sonrasında mahalleye ne gelen giden yok. Tabi seçim dönemlerini saymazsak.

Belediye’den DEV HİZMET!
Belediye hiçbir şey yapmıyor demek haksızlık olur beklide. Çünkü emlak vergilerini ödeyen, çevre temizlik vergilerini ödeyen, elektrik, telefon faturalarını ödeyen yaklaşık 250 hanede 2500 kişinin yaşadığı bir mahalleye belediye günde 2 tanker su veriyor.

Bir öneri!
Şimdi İstanbul Kültür Başkenti kapsamında Sarıyer’le ilgili gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse Sarıyer Belediyesi bazı projeler hazırlayacak. Bu noktada bir öneride bulunmak istiyorum.  Bu projeler arasında bu mahallede çekilen fotoğraflardan oluşan bir sergi yer alsın. Gelip sergiyi gezen turistlere ise ‘Bu bizim kültürümüzün bir parçası. Hayat boyu bunlar hep böyle kalacaklar. Her yıl bunları kandırıyoruz” diyelim. Ve bununla da gurur duyalım. Nasılsa bu insanları da kabullenip günde 2 tanker su veriyoruz.

Bu haber toplam 1393 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum