Ortak mesaj; 'Dünya Barışı'

Ortak mesaj; 'Dünya Barışı'
Weilburg ile Sarıyer Belediyesi arasında 'Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşbirliği' imzalandı.

Almanya’nın Weilburg Belediyesi ile Sarıyer Belediyesi arasında ‘Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşbirliği İyi Niyet Protokolü’ imzalandı. Törende iki her iki belediye başkanı dünya barışı için önemli mesajlar verdi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Almanya’nın Weilburg Belediye Başkanı Hans-Peter Shick arasında kardeş belediye protokolü imzalandı. Sarıyer Belediyesi Başkanlık binasında gerçekleşen törende; Weilburg Belediye Başkanı Hans-Peter Shick ve beraberindeki heyeti ağırlayan Başkan Genç, “Sarıyer’in dünyaya tanıtılması için bu tarz uluslararası ilişkilerimiz devam edecek” dedi.

“Dünya barışına katkı sağlayacak”
Başkan Genç imza töreni sırasında yaptığı konuşmada, Sarıyer’in dünyaya tanıtılması için bu tarz uluslararası ilişkilerin önemine değindi. Genç, “Kültürel paylaşımların önemli olduğunu biliyoruz. En büyük dileğimiz olan dünya barışının sağlanması için de bu kültürel paylaşımların olması gerekir. Sarıyer de ciddi kültürel birikimleri olan bir yer. Kültürel birikimlerimizi paylaşmak zorundayız. Almanya’daki Weilburg Belediyesi ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşbirliği İyi Niyet Protokolü’nü imzalamamız iki belediyeye de önemli katkılar sağlayacaktır” dedi. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerden de bahseden Genç, “Türk vatandaşlarımızın Almanya’ya sık olarak gittiği dönemlerde Türkiye’de 67 ilimiz vardı. Ancak 68. ilimizi de Münih ilan etmiştik” diye konuştu.

Tercüman aracılığıyla görüşlerini ifade Weilburg Belediye Başkanı Shick ise, “Çok büyük memnuniyetle Sarıyer’e geldik. Bu kadar sıcakkanlılıkla karşılanmamızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Yıllarca Türk ortaklarla çalıştığımız için davetinizi kabul ettik. Weilburg olarak uluslararası çalışmalara önem veriyoruz. Uzun yıllar sağlıklı bir demokrasi içinde yaşayan bir kentimiz var. Bizler ancak bu ilişkilerle barış içinde yaşayabiliriz” dedi. Kardeş belediyelerin önemine de değinen Belediye Başkanı Shick, “Fransa ve Almanya arasında yıllarca savaş yaşandı. Ancak şuanda iki ülkede 4 bin’den fazla kardeş belediye var. Bu ilişkilerle beraber iki ülke arasında tamamen bir barış hakim oldu. Global bir dünya köyü yaratıyoruz. Ekonomi, bilgi, eğitim, turizm gibi konularda işbirliği içeren çalışmalarda bulunuyoruz” dedi.

Törenin ardından Başkan Genç, Alman Başkan’a, İstanbul ve Sarıyer’i anlatan plaket ve katalog armağan etti. Shick de aynı şekilde Genç’e hediyelerini sunarken Weilburg Belediyesi’nin rozetini de taktı. 

gezitekne1_453133352.jpg

Alman heyeti akşam saatlerinde, Sarıyer’de konser verecek olan Egion Flarmoni Orkestrası ile birlikte tekne gezisi yaptı. Başkan Genç, elindeki harita eşliğinde Alman heyete Sarıyer ve İstanbul Boğazı’nı anlatarak rehberlik yaptı.

Bu haber toplam 1461 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT