Olaylı toplantıda neler yaşandı?

Olaylı toplantıda neler yaşandı?
Olağanüstü toplanan Sarıyer Belediye Meclisi'nin olaylı oturumunun görüntüleri ilk kez SARIYER MANŞET'te...

Sarıyer Belediye Meclisi 3. Köprüyü tartışmak için olağanüstü toplandı. Ancak siyasilerin çekişmesiyle toplantı farklı yönlere saptı. AK Partili Ali Turan’ın gündem dışı konuşması Belediye Başkanı Şükrü Genç’i çileden çıkarttı. AK Parti’li Turan ile Başkan Genç arasında tartışmalar sertleşince olaya meclisi izlemeye gelen vatandaşlarda karıştı. AK Partililerin Meclisi terk etmesiyle ortalık iyice karıştı ve salonu dolduran kalabalık birbirine girdi.


Sunumla başladı, tartışmayla bitti
Sarıyer Belediyesi nikâh salonunda gerçekleştirilen toplantıya vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Toplantı 3. Köprü ile meydana gelebilecek olumsuzlukların anlatıldığı sunumla başladı. Grupları adına söz alınarak 3.köprüye karşı yaklaşımlar anlatıldı. Buraya kadar her şey normal seyrinde gelişti. Ancak AK Parti adına Ali Turan’ın kürsüye çıkması ve yapılan müdahalelerle toplantı amacından tamamen saptı. Turan’ın “Köprü yerine burada Derbent’i tartışmalıyız” demesiyle Belediye Başkanı Şükrü Genç, Turan’ı toplantıyı provoke etmekle suçladı. Bunun üzerine AK Partililer Meclisi terk etti. Salonu dolduran Derbentliler tartışmaya başladı.

Genç, “Sarıyer ‘i 3.köprüye feda etmeyeceğiz”
Yapılan sunumun ardından Belediye Başkanı Şükrü Genç, ortada büyük bir yanlış olduğunu ifade ederek, “Üçüncü köprü ile ilgili olarak, siyasi tartışmalardan uzak objektif bir değerlendirme gerekiyor. Yapılması planlanan köprünün İstanbul’da ulaşım sorununu çözemeyeceği ortadadır. Kentsel doku, çevre, insan ve diğer canlıların yaşamı için önemli sıkıntılar doğuracağı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir projenin hayata geçirilmemesi gerekiyor. Bizim bakış açımız köprünün güzergâhı değil, köprünün yapılmaması yönündedir. İstanbul ve Sarıyer ‘in 3.köprüye feda edilmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Akkuş, “3. Köprü altyapısı olmayan bir proje”
MHP Grubu’nun görüşlerini açıklayan Meclis Üyesi Abdullah Akkuş, hazırladığı konuşmada 3. Köprünün doğuracağı sonuçlara dikkat çekerek, “3. Köprü altyapısı olmayan bir proje ve İstanbul’a fayda sağlamayacağı ortadadır” dedi. Akkuş, 3.köprünün AKP iktidarının siyasi bir tercihi olduğunu, ekonomik, çevresel ve kentsel planlama açısından sorunları çözmeyeceğini ve MHP Grubu olarak 3. Köprüye karşı oldukları ifade etti.

Zeybek, “3.köprünün İstanbul’a bir faydası yoktur”
CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Gökhan Zeybek, İstanbul’un tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, 12 bin yıllık geçmişiyle bugün dünyanın sayılı metropollerinden biri olduğunu ve bu tarihi mirasın korunması gerektiğine dikkat çekerek, “Tarihi mirası, doğal ve kültürel değerleriyle dünyanın sayılı kentlerinden biri olan İstanbul’u yönetenler maalesef üzerlerine düşeni yapmamaktadır. Bir kent nazım imar planlarıyla yönetilir. Kent planlarında yer almayan asma köprünün İstanbul için bir faydası yoktur” dedi.

Turan, “CHP diğer köprülere de karşı çıktı”
AK Parti adına söz alan Meclis Üyesi Ali Turan konuşmasında, CHP’nin diğer köprülere de karşı çıktığını belirtti. Turan, köprünün doğaya zarar vereceği ile ilgili yaklaşımlara ise, “Bir yılda 45 milyon lale diktik. 3. Köprü Sarıyer’i ne ilgilendiriyor bunu anlamış değilim. Bunu tartışacağımıza Derbentlilerin sorununu tartışalım” dedi.

Genç, “Provoke ediliyor”
Turan’ın bu sözleri üzerine Belediye Başkanı Şükrü Genç adeta çileden çıktı. AK Partili Ali Turan’la tartışmaya başlayan Genç, “Ben zaten Derbentlinin yanındayım. Derbentlileri neden özelikle toplayıp buraya getirdiniz. Burada provoke ediyorsunuz”

AK Partililer Meclisi terk etti
Turan, “Madem bizi dinlemeyeceksiniz o zaman kendiniz çalıp kendiniz oynayın” diyerek kürsüden ayrıldı. Bunun üzerine AK Partili Meclis Üyeleri Meclisi terk etti. Ardından salonu dolduran vatandaşlar arasında tartışma çıktı.

Dışarıya taşan tartışmanın detaylarını aktarmaya devam edeceğiz bekleyin…

Bu haber toplam 1289 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT