Nasıl kazandı, neden kaybetti?

Nasıl kazandı, neden kaybetti?
Sarıyer’in kararında neler etkili oldu? CHP nasıl kazandı? AK Parti neden kaybetti?

Sarıyer yoğun bir seçim süreci yaşadı. Bu sürecinin sonunda Sarıyer demokratik hakkını kullanarak bir karar verdi. Peki, Sarıyer’in bu kararında neler etkili oldu. CHP nasıl kazandı. AK Parti neden kaybetti?

Sarıyer’de 29 Mart yerel seçimlerin Sarıyer’de CHP ile AK Parti arasında geçeceği baştan beri belliydi. 2007 genel seçimlerinde CHP’nin Sarıyer’de oyunu yükseltmesi 29 Mart’ın AK Parti açısından zora girdiğinin ilk göstergesi oldu. Hem CHP’lilerin başından bu yana mahallelerde iyi çalışıp organize olması, hem de Yusuf Tülün’ün başarısız yönetimi CHP’yi seçimin favorisi haline getirdi. Hatta CHP’nin Sarıyer’deki bu yükselişi bazı siyasetçilerin ideolojilerini bile değiştirdi. Yıllarca sağ partilerde siyaset yapanlar bile CHP’den aday olmak için var güçleriyle çaba harcadı. Çünkü yapılan tüm kamuoyu araştırmaları CHP’yi birinci parti gösteriyordu.

AK Parti işlerin iyice zora girdiğinin farkına varıp, Tülün’ün dışında aday arayışına girdi. Çünkü geçen 5 yıllık süre zarfında Sarıyerliler Tülün’ün yönetiminden memnun değildi. Tülün’ün verdiği birçok vaat yerine getirilmemişti. Sadece halk değil, AK Parti’de bunu biliyordu. Bu bağlamda,
hem ilçe yönetimi, hem il yönetimi, hem de genel merkez yeni bir revizyona ihtiyaç duyup farklı adaylar üzerinde durdu. Ve genel merkezin istediği Mehmet Akif Şişmanoğlu, Sarıyer’in kritik durumdan kurtarılması için görevlendirildi. Şişmanoğlu’nun adaylığını bir türlü kabullenemeyen aday adayları bir araya gelemedi. Küskünlükler AK Parti’yi paramparça etti. Şişmanoğlu, ilçe başkanı Hüseyin Özdemir ile birlikte olayı toparlamaya çalıştı. Ama her gittikleri yerde karşılarına Yusuf Tülün’e duyulan öfke çıktı. Tülün tarafından verilip ama yerine getirilmeyen sözlere Sarıyerliler büyük tepki gösteriyordu. Şişmanoğlu, bir taraftan CHP ile aradaki farkı kapatmaya çalışsa da, adeta Tülün’ün avukatı pozisyonuna düştü. Bir taraftan tapular veriliyor dendi ama seçim süresince Sarıyer’de birçok yerde yıkım gerçekleşti. Hatta bize gelen telefonlarda seçim günü Kocataş’ta yıkımların olduğu söylendi.

AK Patide küskünlükler devam ederken diğer taraftan CHP’liler aday gösterilen sosyal demokrat Şükrü Genç’in etrafında adeta kenetlendi. Aday adayı olan Gökan Zeybek, Erdal Sarıgöl ve İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu CHP’deki bütünlüğü korumak için büyük çaba harcadılar. Dr. Cengiz Alp’in istifası ve DSP’den adaylığı AK Parti’ye umut oldu ama aradaki farkın kapanmasına yetmedi. Cengiz Alp CHP’nin oyundan çok DTP’nin oyunu aldı. Şükrü Genç’in samimi tavırları ve halkın dilinden konuşması işini daha da kolaylaştırdı.

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT