Müteahhitler Büyükşehir'e cami taşıttırdı

Müteahhitler Büyükşehir'e cami taşıttırdı
Ferahevler'de inşaat projelerinin ortasında kalan camii için Büyükşehir'den şok karar!

SARIYER MANŞET ÖZEL HABER

Ferahevler Mahallesi’nde AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın tam karşısında bulunan Açı ve İmaj İnşaat’ın proje alanında kalan caminin alanı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değiştirildi.

Ferahevler’deki 438 adada inşaat projeleri devam eden müteahhitler, yaptıkları dairelerin değerini artırmak için imar planlarında projenin ortasında kalan caminin başka bir yere taşınması için uzun süredir çaba harcıyorlardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Ekim tarihinde yapılan toplantısında müteahhitlerin istediği yönde bir karar çıktı. 

Konut fiyatlarının 300 bin dolardan başlayıp, 1 milyon 350 bin dolara kadar yükselen projenin içindeki cami alanı yerine, mahalledeki tek spor alanı dini tesis alanına çevrildi.

ferahevler-spor-kompleksi.jpg

ferahevler-camii.jpg

Spor alanına şehidin ismi verilmişti

İmar Komisyonu raporunda; AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın tam karşısında bulunan mevcut caminin yetersiz kaldığı belirtilerek, Sarıyer Belediyesi tarafından yaptırılan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da talimatıyla Şırnak’ta şehit düşen Sarıyerli Üsteğmen Uğur Taşçı’nın adının verildiği park ve spor kompleksinin yeri cami alanına çevrildi. Söz konusu alan ise mahalledeki tek spor alanı olarak biliniyor.

AK Parti’nin oy çokluğu ile geçti

Raporda; Ferahevler Merkez Camiinin yıkılıp yeniden yapılması gerektiği ancak cami alanının yeterli genişlikte olmadığı, mevcut camii yakınında dini tesis alanı tahsil edilmesi talep edildiği belirtildi. Bu talep üzerine; “Sarıyer İlçesi, Ferahevler Mah. 438 ada 9 parsel bitişiğindeki” alanın dini tesis alanına çevrilmesine karar verildi. CHP grubunun karşı çıktığı İmar Komisyonu Raporu, AK Parti grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.

Ferahevler Artı Tarabya Projesi
Ferahevler Artı Tarabya İnşaat Projesi'nden görüntü

Spor tesisleri yıkılacak mı?

Ayrıca raporda, 2014 uydu görüntülerine göre söz konusu alanın boş olduğu ifade edildi. Ancak alanda Sarıyer Belediyesi tarafından 2015 yılında futbol ve basketbol sahası, SAGEM binası, yürüyüş parkı, sosyal dinleti alanlarının ve kreşin bulunduğu bir spor kompleksi yapıldı. Bu kararın ardından bu kadar yatırımın yapıldığı tesisin yıkılıp yıkılmayacağı ise merak ediliyor.

AK Parti Sarıyer Grup Başkanvekili Nurettin Çelik ise Sarıyer Manşet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada bu alana yeni bir cami yapılacağını ancak eski caminin de yıkılıp yerine yeniden yapılacağını söyledi.

Büyükşehir’de alınan bu kararın ardından AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’ndan bazı kişilerin muteahitlerin bu dosyasını takip ettiği iddiaları ise mahallede tartışma konusu oldu.

Bu haber toplam 9227 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
4 Yorum