Muharrem iftarına yoğun katılım

Muharrem iftarına yoğun katılım
Sarıyer Belediyesi’nin Muharrem Ayı nedeniyle yeni Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği iftar ve Kerbela etkinliğine yüzlerce Sarıyerli katıldı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, inşaatı tamamlanan Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nde Muharrem Ayı nedeniyle iftar yemeği verdi. Yüzlerce kişinin katıldığı iftar yemeğinde hep birlikte dualar okunarak oruç açıldı.  

'Deyişler Eşliğinde Kerbela ve Muharrem Ayı' etkinliklerine vatandaşların katılımı oldukça yoğundu. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ve eşi Müjde Ar, Eski Devlet Bakanı Mehmet Sevigen, CHP eski  İstanbul Milletvekili Sacit Yıldız, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, muhtarlar, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda Sarıyerli vatandaş katıldı.
iccc-001.jpg
muharrem_ic1.jpg
muharrem_ic3.jpg
 
muharrem_ic2.jpg
 
Sarıyer Belediyesi tarafından Muharrem Ayı nedeniyle aşure lokması verildi ve  ardından deyişler eşliğinde kerbela olayı anlatıldı. Bağlama Sanatçısı Coşkun Karademir ve Emirhan Kartal’ın müziğiyle, Tiyatro Sanatçısı Hasan Şahintürk’ün sesinden Kerbela olayının anlatıldığı etkinlik duygusal anlara sahne oldu. 
 

Sevgi, dostluk ve barış her zaman önde tutulmalı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuşmasına kerbela deyişiyle başladı. Genç; “Kerbela olayı, insanlık adına yapılmış dünyanın en büyük katliamıdır. Çok savaşlar oldu, milyonlarca insanlar öldü ve hala ölüyor. Yaşam dünyada insanın var olduğundan beri ders verici olmuştur. Yaşamdan ders çıkarmak gerekir. Sevgi, dostluk ve barış her zaman önde tutulmalı ve hiç unutulmamalıdır. Hizmetlerinizin kabul olmasını diliyorum. Bu ay hizmet ayıdır, gecesinden gündüzüne o matemin hissedildiği aydır. Bugüne kadar 1300 yıldır devam ediyor olmasına rağmen unutulmamasıdır. Bugünün yad edilmesi anlamında matemi hep birlikte paylaştığınız için canı gönülden saygılarımı sunuyorum diye konuştu.’’
 
Etkinliğin sonunda Başkan Genç, sahneye çıkan sanatçılara çiçek takdim etti.

Bu haber toplam 8922 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT