Minik Ebruzenler tekne başında

Minik Ebruzenler tekne başında
Boğazhisar Eğitim Kurumları birinci ve ikinci kademe öğrencileri tarafından yapılan ebru eserlerden oluşan sergi Sarıyer Kültür Merkezi’nde açıldı.

Serginin açılışını yapan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber yaparken, sergide 56 eser sanatseverlerle buluştu.
 
Serginin koordinatörü olan Görsel Sanatlar Öğretmeni Nuray Gülseren, “Öğrencilerimizin el emeği ve göz nuru ile meşk edilmiş olan ebrularımızı herkes görmeliydi. Onların minicik fakat kocaman yüreklerinde yankı bulan bu müstesna sanatın milletimizin de sembolü olduğunu biliyoruz. Ebrunun suya verdiği ruh, milletimizin birlik ve beraberliğinin de bir sembolü aynı zamanda” dedi.Serginin açılışını yapan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber konuşmalarında, ”Bütün Geleneksel Türk sanatlarında olduğu gibi usta-çırak usulü ile öğrenilen ve sanatçının iradesi dışında birçok değişkenden etkilenen bir sanattır. Her ne şekilde isimlendirilse isimlendirilsin insanlara da isim olan ebru, gizemli bir ahenk taşıyor. Zorlu ve emek isteyen bir sanat olan ebru, geri dönüşü olmayan, tekrarı olmayan, çok değişkenli bir sanattır.Bu güzel sanatı öğrencilerine öğreten Özel Boğazhisar İlköğretim Okulu öğretmenlerine teşekkür ederiz. Bizler sanata her zaman destek oluyoruz. Olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Özel Boğazhisar İlköğretim Okulu Müdürü Nureddin Özdemir de “Ebru unutulmaya yüz tutan Geleneksel Türk sanatlarımızdan biridir. Birçok eski eserde süsleme amacıyla kullanılan ebru, geleneksel el sanatlarımızdan olmasına rağmen yakın zamana kadar unutulma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Dünya çapında çeşitli milletler tarafından sahiplenmeye başlanmış, bazı ülkelerde ebru yapımı sırasında kullanılan malzemeleri üreten firmalar boy göstermişti. Bizlerde Boğazhisar eğitim kurumları olarak atalarımızın mirası olan fakat unutulmaya yüz tutan bu değerli sanata öğrenci ve öğretmenlerimizle sahip çıkıyoruz. Bizlere destek veren herkese teşekkür ederiz”dedi.

Boğazhisar öğrencilerinin çalışmalarını görmek için 13 – 14 – 15 Ocak 2012 tarihlerinde Sarıyer Kültür Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Bu haber toplam 1583 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT