Mehmet Ali Birand'ı kaybettik!

Mehmet Ali Birand'ı kaybettik!
Haberciliğin duayen ismi Mehmet Ali Birand hayatını kaybetti.

 

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ı kaybettik. Birand'ın oğlu Umur Birand Amerikan Hastanesi önünde bir açıklama yaptı ve "Beklenmedik bir şekilde babamı 71 yaşında kaybettik" dedi. 
 
Umur Birand, "Yaşam destek ünitesine bağlıydı. Maalesef bu akşam 18.29'da babamı kaybettik. Çok acı çekmediğini düşünüyoruz. Ameliyatı çok basit geçti" diye konuştu.
 
Usta gazeteci Birand, safra kesesine stent takılması için önceki gün Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde kaldırılmıştı.

Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, 20 Ocak Cumartesi günü Teşvikiye Camii'nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Anadolu Hisarı'ndaki aile mezarlığında toprağa verilecek. 
 
MEHMET ALİ BİRAND KİMDİR?
Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941'de İstanbul'da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi mezunu olan Birand, meslek hayatına 1964 senesinde Milliyet gazetesinde başladı.
 
1985 yılında TRT ile başlayan televizyonculuk kariyerini "32. Gün" programıyla zirveye taşıdı. Programında birçok Türk politikacının yanı sıra dünya liderlerini de ağırladı.
 
Gazeteciliğin yanı sıra çok sayıda kitap da yazan Birand'ın 12 Eylül darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca'ya çevrildi.
 
Kanal D Haber Grup Başkanı ve Posta gazetesi köşe yazarı olan Birand, ulusal ve uluslararası birçok ödül aldı.
 
Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Cüneyt Özdemir gibi birçok gazeteci yanında yetişti.
 
Evli ve bir erkek çocuk babası olan usta gazeteci, Fransız "Chevalier de L'Ordre National de Merite" unvanına sahipti.

Bu haber toplam 2194 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT