Meclis'te tapu hesaplaşması

Meclis'te tapu hesaplaşması
Sarıyerliler tapularını almak için beklerken, konu tamamen siyasi hesaplaşmaya döndü.

Sarıyer’de vakıf arazileri üzerinde oturan vatandaşlar, vakıf arazilerinin Hazine’ye devrinden sonra tapularını almak için beklerken, konu tamamen siyasi hesaplaşmaya döndü. Bu hesaplaşma Sarıyer Belediyesi’nin son Meclis toplantısına da damgasını vurdu. Tapuları, CHP’li Sarıyer Belediyesi mi yoksa AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi mi verecek? Önümüzdeki günlerde belli olacak ancak bu çekişme tapuları geciktireceğe benziyor.

Sarıyerliler, vakıf arazilerinin Hazine’ye devrinden sonra çalışmaların son durumunu merak ederken, konu Sarıyer Belediye Meclisi’nde gündeme geldi. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Erol Aydın, AK Parti Meclis Üyesi Halil Canarıkan’ın tapuların verilmesini geciktirmek için çalıştığını söylerken, Canarıkan da “Sarıyer Belediye Başkanlığı yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine çaba sarf ediyorum.” dedi. Meclis Başkan Vekili Adnan Ayber ise, “Tapuları geciktirmek için çaba göstermek Sarıyer halkına haksızlıktır” dedi.


Aydın, “İş hesaplaşmaya dönmüştür”
Belediye Başkan Yardımcılarından Erol Aydın, AK Partili Meclis Üyesi Halil Canarıkan'ın takas kanunuyla ilgili girişimlerde bulunarak tapuları geciktirmeye çalıştığını söyledi. Aydın, “Halil Canarıkan’la telefonla konuştuğumuzda bana, “Sarıyer bunu yapamaz” dedi. Ben bunu Sarıyer Belediyesi’ne hakaret olarak kabul ediyorum. Belediyemiz, meclisimiz bunu yapacak yeteneğe sahip insanlarız. Halil Bey diyor ki, ‘Ben Büyükşehir Belediyesi’nin vermesini istiyorum ve bu konuda çalışmalarım var.” İş Sarıyerlinin çıkarının dışına çıkmıştır. Hesaplaşmaya dönmüştür.  Zamanı uzattıkça vatandaşlarımız da kayba uğruyor. Her geçen gün Milli Emlak’a ecrimisil ödeyecekler. Halil Bey siz bize güvenin, bizi engellemeyin, biz bu işi yaparız. Çok hevesliyseniz; daha çok kişiyi ilgilendiren Büyükşehir arazileri var. Büyükşehir gelsin buraları halka satsın, biz de her türlü desteği verelim” dedi.

“O sözü Büyükşehir’i de alırsak diye verdik”
Aydın, 3 ayda tapu vereceğiz sözüyle ilgili olarak da, Büyükşehir’i almak koşulu ile bu sözü verdiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz seçimden önce Kemal Kılıçdaroğlu ile konuştuk. Kendisi Büyükşehir’i kazandığı takdirde, bize hemen Büyükşehir arazilerini devredecekti. Bizim de Sarıyer’de yaşayan hak sahiplerine satışını yapacaktık” dedi.


Canarıkan, “İBB’ nin vermesi için çaba sarf ediyorum”
Sarıyer halkının sağlıklı bir şekilde biran önce tapularına kavuşabilmesi için Sarıyer Belediye Başkanlığı yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine çaba sarf ediyorum. Çünkü her gün enkaz edebiyatı yaparak, mağdur pozisyonu oynayan Sarıyer Belediyesi’nin, bu arazileri hazineden alarak Sarıyerlilere verebileceğine inanmadığım ve Sarıyerli tapu mağduru vatandaşlarımızın, daha fazla vakit kaybetmesini istemediğim için tapuların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmesini istiyorum. CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı,  seçimden önce vakıf arazilerinin hazine adına tapu tescili için sahte demişti. Bu tapuların sahte olmadığını ispat etmek için, hak sahiplerine bir an önce verilmesi için çalışıyorum” dedi.

“İlgili belediye büyükşehir”
Kanunda ilgili belediyeye devri denildiğini ve bunun da ilgilisinin Büyükşehir Belediyesi olduğuna inandığını belirten Canarıkan, “AK Parti’nin tapu konusunda samimi olmadığını, rant ve peşkeş peşinde olduğunu söylüyordunuz. Biz tapu problemini 3ayda çözeceğiz diyordunuz. Şimdi ne oldu da takas kanununa sarıldınız? Bu konuda rant ve peşkeş peşindeler diye itham ettiğiniz bizlere, şimdi gelin, bu işi birlikte çözelim diyorsunuz” dedi.

Adnan Ayber, “Tapuları geciktirmeye kimsenin hakkı yok”
Meclis Başkan Vekili Adnan Ayber ise , “Vatandaşlar tapularını alacakken bunu geciktirmeye kimsenin hakkı yoktur. “Halil Canarıkan ben Sarıyer Belediyesi’nin bunu yapabileceğine güvenmiyorum” dedi. Sarıyer Belediyesi’ne güvenmemek Sarıyer halkına ve Sarıyer Belediyesi’ne haksızlıktır. Diğer belediyelerde yerel belediyelere devredilmişken AKP’nin ben egosu halkı mağdur etmektedir. Bunu AKP’nin meclis üyesi kendi ağzından beyan etmiştir. Bu da şunu gösteriyor; Sarıyer’in sorunlarının çözümünde Büyükşehir engel olacaktır” dedi.

Bu haber toplam 1339 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT