Maslak Şişli’de kaldı

Maslak Şişli’de kaldı
Sarıyer ile Şişli arasındaki sınır çekişmesinde, İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu Şişli’yi haklı gördü ve “Yeniden sınır çizilmesine gerek yoktur” dedi.

Sarıyer Belediyesi’nin, Maslak ve Oto Sanayi’nin (48 pafta 154 nolu ada) Sarıyer’e bağlanması ile ilgili talebi,  İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu tarafından “İki ilçe arasında huzursuzluk doğabileceği kanaatiyle” uygun bulunmadı. Kurul, mevcut sınırların uygun olduğunu, yeniden bir sınır çizilmesine gerek olmadığını belirtilerek, aldığı kararı valinin imzasıyla İl Genel Meclisi’ne havale etti. Çarşamba günü mecliste görüşülecek olan bu karara Sarıyer il genel meclis üyeleri karşı çıkacak. Konuyla ilgili görüştüğümüz CHP İl Genel Meclis Üyesi Avni Sarıoğlu, “Kurulun aldığı karara itiraz edeceğiz. Yapacağım konuşmada bu bölgenin Sarıyer’e bağlanması ile ilgili tüm haklılığımızı anlatacağım” dedi. 
 
İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu Sarıyer ile Şişli arasındaki sınır çekişmeleriyle ilgili Şişli lehine verilen kararda; “Taraflar arasında yapılan itilafın, bir suni sınır çekişmesinden ibaret olduğu, daha ziyade bu bölgede oluşan yüksek rantı bölüşme mücadelesinin söz konusu olduğu, çekişmeci taraflardan özellikle Sarıyer İlçesi’nin sınırlarını genişletme talebinin, iki ilçe halkı arasında siyasal ve sosyal gerginliklere yol açabileceği, idari istikrarı bozabileceği kanaatindedir. Sınırların uygun olduğu görülmüştür ve yeniden sınır çizilmesine gerek yoktur” denildi. 
 
Geçtiğimiz günlerde iki tarafın görüşü alınmıştı
Geçtiğimiz günlerde Sarıyer’den, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve bazı mahalle muhtarlarının, Şişli’den ise Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü, Belediye Başkan Vekili Eyüp Birgün’nün katıldığı toplantıda, her iki tarafın görüşü alınmıştı. Bu toplantıda Sarıyer, sınırların yeniden çizilmesi gerektiğini ve 48 pafta 154 nolu adanın Sarıyer’e bağlanması gerektiğini belirtirken, Şişli mevcut sınırların korunmasını istemişti. 

Bu haber toplam 1247 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT