'Mahallemizde TOKİ’yi istemiyoruz'

'Mahallemizde TOKİ’yi istemiyoruz'
TOKİ İle Büyükşehir Belediyesi arasında arazi devri için bazı görüşmelerin yapıldığına dair gelen duyumlar vatandaşları harekete geçirdi.

Bu duyumlara karşı Pınar Mahallesi sakinleri mahalle derneklerinin etrafında adeta kenetlendi. Mahalle sakinleri “Mahallemizde TOKİ’yi istemiyoruz. Yapılacak bir şeyler varsa muhatap biz olmalıyız” diye konuştular.

mehmettumer123_950101877.jpg

Dernek Başkanı Tanrıkulu “TOKİ’yi istemiyoruz”
Gelen duyum Mahalle Derneğini de harekete geçirdi. Mahallelerinde TOKİ’yi istemediklerini söyleyen Pınar Mahallesi Dernek Başkanı Mehmet Tümer Tanrıkulu, “Biz mahallemizde yaşayan insanların üzerinde oldukları arazilerin hukuki güvence altına kavuşturulmasını istiyoruz. Buradaki vatandaşlarımız kesinlikle burada kalmak istiyor. Büyükşehir Belediyesi buradaki sorunu çözüme kavuşturacaksa vatandaşlarla bir araya gelerek yerinde dönüşüm ile çözüm bulsunlar. Ranta dönük değil vatandaşa dönük uygulama yapılması lazım. Büyükşehir madem bu arazileri birilerine vermek istiyor o zaman üzerinde yaşayan insanlara versin. Tüm yasalarda da arazilerin üzerinde yaşayan vatandaşlara verilmesi öngörülüyor. Şimdi nasıl Büyükşehir tercihini TOKİ’den yana kullanıyor? Böyle bir gerçek varsa Pınar Mahallesi sakinleri dernek etrafında kilitlenerek TOKİ’ye karşı direneceklerdir. Önümüzdeki seçimlerde karşımıza ne şekilde çıkacaklarını da merak ediyorum. Eğer böyle bir görüşme veya düşünceleri yoksa da çıkıp bunu açıklamaları gerekiyor. Eğer açıklama yapmıyorlarsa da biz bu duyumların doğru olduğunu düşünüyoruz. ” dedi.

ayhanyilmaz123_517182698.jpg

Muhtar Ayhan Yılmaz: “Birlikte hareket etmeliyiz”
Mahallede insanların tedirgin yaşadığını ve mülkiyet konusuyla ilgili ciddi bir belirsizliklerin olduğunu belirten Pınar Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz, bu tarz oyunlara gelmeyeceklerini vatandaşlarla beraber hareket edeceklerini söyledi. Yılmaz, “Herkes bu konuyla ilgili bir şeyler söylüyor. Felaket çığırtkanlığı yaparak vatandaşın uykusunu kaçırıyorlar. Bu noktada mahalledeki insanların dik durabilmesi çok önemli.  Burada önemli olan karşınızdakinin elini iyi okuyup ona göre tavır sergilemek lazım. Ne yapacağımızı iyi bilip, mahalle dernekleriyle, muhtarlıyla, belediyemizle birlikte hareket etmemiz gerekiyor ” dedi.

“İnsanların nabzını ölçüyorlar”
Muhtar Yılmaz vatandaşları birlikte hareket etmeye çağırarak, “Şuanda birileri de bunu kullanıp iştahını kabartıyorlar. Bir siyaset izliyorlar. Önce ortaya bir şey atıp, insanların nabzını ölçüyorlar. Çok sıkıntı varsa bir süre geri çekiyorlar, bir sabah yıkım ekipleriyle sürpriz yapıyorlar. Biz de o sürprizle uyanmamak için elimizden gelen her şeyi ortaya koymamız gerekiyor. Gerekirse mahallemizde yaşayan 15 bin insan sokağa dökülerek birileri bizim uykumuzu kaçıracağına bizim onların uykusunu kaçırmamız lazım” dedi.

akinsoyak123_101905237.jpg

Spor Kulübü Başkanı Akın Soyak: “TOKİ’ye karşıyız”
TOKi’ye kesinlikle karşı olduklarının altını çizen Pınar Mahallesi Spor Kulübü Başkanı Akın Soyak, “20 bin insan burada yaşıyor. Bu insanlar kendilerine sorulmadan yapılacak tüm projelere karşı çıkar. Bir kere kesinlikle TOKİ’ye karşıyız. Önce bize tapularımızı versinler ne yapılacaksa biz yaparız. TOKİ burada Kentsel dönüşüm mü istiyor? Biz bu dönüşü 3-5 arsa birleşip onların belirleyeceği projeyi biz gerçekleştirelim. Birilerine rant sağlamak için yapılan projeler yapmasınlar. Halka dönüp yerinde çözüm istiyoruz” dedi.

fatikeker123_592300415.jpg

Fatik Eker: “Duyumlar insanları yıpratıyor”
20 yıldır Pınar Mahallesinde Eczacı olduğunu söyleyen Fatik Eker,  “Sürekli Yıkım olacağıyla ilgili duyumlar çıkıyor. İnsanlar panik yaşıyorlar.  Biz bu duyumları Sarıyer Belediyesi’nde bazı başkan yardımcıları ile konuştuk. Onlar da “bu konuda korkulacak bir şey yok” dediler ama halen insanlardaki panik havası devam ediyor. Bence bu olayın gündeme taşınması için kitlesel bir eylem yapılması taraftarıyım. Duyumlar insanları yıpratıyorlar. Bu konuda bir netlik istiyoruz” diye konuştu. 

vatandas123_134417692.jpg

Ayşe Aldemir, “Yıllardır tapuları bekliyoruz”
36 yıldır Pınar Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Ayşe Aldemir, “Yıllardır tapularımız verilecek diye bekledik. Ben bu saatten sonra nereye gidebilirim. İstiyoruz ki mahallemiz artık bir huzura kavuşsun, biz de yerimizi yurdumuzu bilelim. Rahmetli eşim tırnaklarıyla kazıyarak burada yer aldı. O kadar buraya alışmışız ki inanın başka yerde duramıyorum, yerimden ben çok memnunum” dedi.

Bu haber toplam 2135 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum