Lay lay lom dönemi bitti

Lay lay lom dönemi bitti
Reşitpaşa Kültür ve Sosyal Hizmetler Merkezi’nin açılışını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ‘lay lay lom belediyecilik’ döneminin bittiğini söyledi.

Sarıyer Belediyesi’nin vatandaşlara sosyal ve kültürel olanaklar yaratmak amacıyla hayata geçirdiği Reşitpaşa Kültür ve Sosyal Hizmetler Merkezi açıldı. Reşitpaşa’da açılan merkezde;  yaşlılar için YAŞAM EVİ, öğrencilerin okul dışında arta kalan zamanlarında eğitim olanakları sunan Bilişim Gençlik Evi (BİGEV), engelli vatandaşların sorunlarına çözümlerin üretileceği ENGELLİLER KOORDİNASYON MERKEZİ ile kadınlar için EL SANATLARI ATÖLYESİ ve VERGİ BİRİMİ başta olmak üzere birçok alanda hizmet sunulması hedefleniyor. Ayrıca merkezde faaliyet gösterecek Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü ile tapu ve mülkiyet sorunu yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde, teknik ve hukuki danışmanlık hizmeti verilecek.

Genç, “ Lay lay lom belediyecilik yapma dönemi bitti”
Şükrü Genç, yaptığı açılış konuşmasında, “Geçen dönem 25 bin TL ve bir takım şeylerin verildiği bu binada sadece bir kat kullanıyordu. Ancak bizim dönemimizde 15 bin TL’lik kira bedeliyle tüm katları biz kullanıyoruz. Aradaki bu 10 bin TL’lik tasarrufla Sarıyer’de 4,5 tane BİGEV daha açabiliriz. Hem yaşam kalitesini artırıyoruz, hem de tasarruflu davranıyoruz. Tasarruf yapmak için herkesin sorumlulukları var. Herkes işini ciddiye alacak ve üzerine gidecek. Kimsenin lay lay lom yaşamaya ve lay lay lom belediyecilik yapmaya hakkı yok, bu dönem bitti” dedi.“Amacımız yaşamı güzel kılmaktır”
Merkezin açılışını yapan Başkan Şükrü Genç, yerel yönetim olarak temel amaçlarının Sarıyer’de her alanda yaşama kalite katmak ve vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek olduğunu belirterek, “Belediye olarak temel anlayışımız, yerelde yaşayan insanlarımızın yaşadıklarının farkına varmasını sağlamak ve yaşamı güzel kılmak. Bugün hayata geçirdiğimiz kültür ve sosyal hizmetler merkezimiz de bu amaca hizmet edecek ve insanlarımız eğitim, kültür ve sanatla daha fazla buluşacak. Bu merkezde her yaş grubundan insan için oluşturduğumuz imkânlar var. Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz, kadınlarımız herkes buradaki hizmetlerden birlikte yararlanabilecek” dedi.

Açılış kurdelesini kestikten sonra vatandaşlarla birlikte merkezdeki birimleri tek tek dolaşan Başkan Şükrü Genç, konuklara merkez hakkında bilgi vererek hayırlı olmasını diledi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği açılışta, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları başta olmak üzere belediye birim müdürleri ve çalışanları da hazır bulundu. Açılışa ayrıca Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Kaya Korkmaz da katıldı. 

Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü keman grubunun dinletisi ile Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri de açılışa renk kattı.

Açılıştan sonra Reşitpaşa’daki Altı Nokta Körler Vakfı’nı da ziyaret eden Başkan Şükrü Genç ve ekibi, vakfın bahçesine Sarıyer Belediyesi’nin yaptırdığı jimnastik aletleri ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde gezerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kültür ve Sosyal Hizmetler Merkezi’ndeki birimler ve verilecek hizmetler

Yaşam Evi
Sarıyer Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiği Yaşam Evi’nde, ilçe sınırları içinde yaşayan sosyal olanakları kısıtlı, yaşlı ve emekli vatandaşların her türlü sorununun tespiti ve çözümü amaçlanıyor.
Yaşam Evi’nde yaşlılara ortak yaşam alanları yaratmak ve sosyal hayata katılmaları için ilgili, beceri ve yeteneklerine göre gündelik aktivitelerde bulunabilecekleri; film izleyebilecekleri, oyun oynayabilecekleri, kitap okuyabilecekleri imkânlar da sağlanıyor. Ayrıca yaşlı vatandaşlar haftanın belirli günleri sağlık hizmeti de alabilecekler. 

Engelliler Koordinasyon Merkezi
Engelliler Koordinasyon Merkezi’nde engelli vatandaşların herkes gibi hayata katılmalarını sağlamanın koşullarını oluşturmak ve istihdam olanakları yaratmak amaçlanıyor. Sarıyer’de engelli vatandaşların önündeki engellerin kaldırılması ve hayatlarını kolaylaştırmak için ilçe genelinde yapılacak çalışmaların koordine edileceği merkezde ayrıca engellilerin el becerilerinin gelişimini desteklemek ve engelli bireylerin sosyalleşmesini sağlamak için çeşitli aktiviteler düzenlenecek.

Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü
Tapu ve mülkiyet sorunu yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümünde, destek olmak için kurulan Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü’nde vatandaşlara teknik ve hukuki danışmanlık hizmeti verilecek.

BİGEV
Öğrencilerin okul dışındaki yeni adresi olan BİGEV’lerde 13 bine yakın çocuğa, Türkçe, Matematik, İngilizce, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Müzik ve Bilgisayar derslerinin yerilmesinin yanı sıra Satranç ve Sinema Kulüpleri ile sosyal ortamlar yaratılıyor. Ayrıca, öğrenci velilerine de hafta içi sabah saatlerinde bilgisayar ve İngilizce dersleri veriliyor.

Vergi Birimi
Merkezde açılan Vergi Birimi’nde vatandaşlar ödeme işlemelerini vakit kaybetmeden ve sıra beklemeden daha kolay bir şekilde halledebilecekler.

Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
2 Yorum