Kore gazilerine vefa konseri

Kore gazilerine vefa konseri
Kore Savaşı’nın 60.yıldönümü nedeniyle Sarıyer Belediyesi ile Güney Kore Başkonsolosluğu Kore gazilerine vefa konseri düzenledi.

İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik temasının önplanda olduğu konserde, Kore’de savaşmış üç gazinin savaşa dair anlattıkları anılar ve verdikleri mesajlar salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Dünya barışına kültürel ve sanatsal etkinliklerle katkı sunmak amacıyla 2006 yılında kurulan Güney Koreli müzik grubu The Beautiful Mind’ın verdiği konserde, Kore halk ezgileri ve klasik batı müziği eserleri seslendirildi. Ayrıca konserde, Kore geleneksel enstrümanları Haeguem ve Gayaguem ile Türk halk müziği eserlerinin seslendirilmesi salondaki dinleyiciler tarafından alkışlarla karşılandı.

Sarıyer Halk eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere, Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Jong Kyoung Hong’la birlikte katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, iki ülke arasında kadim bir dostluk olduğunu vurgulayarak, “Bu dostluk ve kardeşliğin günümüze kadar gelmesi bizi çok sevindiriyor. İki ülkede yediden yetmiş yediye herkesin aynı duyguları beslediğini biliyorum. Kore ile olan dostluğumuzun, barış ve kardeşliğin hakim olması adına bütün dünyaya örnek olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Şükrü Genç Başkonsolos Jong Kyoung Hong’a teşekkür plaketi vererek, konukları Sarıyer’de misafir etmekten her zaman onur duyacaklarını belirtti. Başkonsolos Jong Kyoung Hong ise, gazilerimizin Kore’de kardeşliğin sembolü olduğunu belirterek, onların nazarında herkese teşekkür etti ve Başkan Şükrü Genç’e hediye verdi. Konserin sonunda, gaziler sanatçılara çiçek verirken, Koreliler Derneği Başkanı Sung Youl Kim ve müzisyenler ise Bilişim Gençlik Evi’nde eğitim gören öğrencilere çanta dağıttı.

Bu haber toplam 1328 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT