Koç Üniversitesi'nde Tiyatro Festivali

Koç Üniversitesi'nde Tiyatro Festivali
Koç Üniversitesi Tiyatro Kulübü tarafından düzenlenen geleneksel Sevgi Gönül Tiyatro Günleri bu yıl 8.kez, 13 Nisan 27 Nisan 2009 tarihlerinde Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde yapılacak.

1999 yılında kurulan ve bugüne kadar birçok başarılı oyun ve organizasyona imza atan Koç Üniversitesi Tiyatro Kulübü Oyuncuları, Dario FO’dan Anton Çehov’a, Eugene Ionesco’dan William Shakespeare’e birçok yazarın oyunlarını başarıyla sergiledi. Koç Oyuncularının 2002 yılından bu yana, her bahar döneminde düzelediği üniversitelerarası Sevgi Gönül Tiyatro Günlerinde bu yıl on oyun sergilenecek. Hüzün ve kahkaha buluşmasında, Kenan Işık, Ayça Bingöl ve Özgü Namal gibi ünlülerin katılacağı özel söyleşiler ve atölyeler de yer alacak.

Koç Üniversitesi Tiyatro Kulübü ve ‘Koç Oyuncuları’ tarafından düzenlenen geleneksel Sevgi Gönül 8. Tiyatro Günleri, 13 – 27 Nisan 2009 tarihleri arasında, Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Koç Oyuncuları’nın sahneleyeceği ‘Romeolar ve Julietler’ adlı oyun ve  Koç Oyuncuları mezunlarından oluşan Tiyatro Nefes’in sergileyeceği ‘Profesyonel’ adlı oyun ile birlikte farklı üniversiteler de oyunlarıyla festivale katılıyor.

Festival kapsamında, bu yıl tiyatro sezonunda oldukça ilgi gören, Kent Oyuncuları tarafından sergilenen ’39 Basamak’ ile Oyun Atölyesi tarafından sahnelen ‘Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler’ adlı oyunlar seyircilerle buluşacak.

Festival boyunca, Muammer Yanmaz’ın ’40 Ayna’ adlı fotograf sergisi de tiyatroseverlerle Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde buluşacak.

Tüm tiyatroseverlere açık olan ‘Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Tiyatro Günleri’nde, izleyiciler oyunların yanı sıra, 16 Nisan’da 39 Basamak adlı oyunu sergileyen Kent Oyuncuları ve 22 Nisan ‘da Dot Tiyatrosu Kürklü Merkür Oyunu oyuncuları ile söyleşi yapma fırsatı bulabilecek. 

23 Nisan Perşembe günü ise Sarıyer ilçesindeki ilköğretim okullarından gelecek öğrenciler Koç Üniversitesi’nin misafiri olacak. Öğrenciler, İzmir Bademli Köyü Tiyatrosu tarafından sergilenen “Hortumunu Sevmeyen Fil” adlı oyunu izleyerek, çeşitli sosyal faaliyetlere katılarak Koç Üniversitesi öğrencileriyle şenlik havasında bir gün geçirecek.


‘Koç Oyuncuları’nın bu yılki festival etkinliğine Aygaz, Dominos Pizza, Gürsel Tur, Little Big, Pepsi Bottling, www.herkesetiyatro.com, Radyo D ve R-Drinqa içecekleri destek veriyor. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra, dışarıdan katılımcılara açık olan 8. Tiyatro Günleri’nde profesyonel oyunlar dışında tüm gösterimler ücretsiz. Koç Üniversitesi’ne çeşitli merkezlerden ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır.

Yalnız Tiyatro Festivaline katılım için rezervasyon gerekmekte. Rezervasyon ve bilgi için; [email protected], [email protected]  

Tiyatro Festivali Komitesi Başkanı, Burcu Terzioğlu, 0 533 518 64 19, 0 506 943 32 22

Ulaşım detaylarına www.tiyatrogunleri.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.


Festival Programı 

 

13 Nisan, Pazartesi

Saat: 18.30 - Açılış Kokteyli

Saat: 19.30 / Oyun: Romeolar ve Julietler 

Koç Oyuncuları / Yazar: Shakespeare

14 Nisan, Salı

Saat : 15.00 / Söyleşi : “Özgü Namal”

Saat: 19.00 / Oyun: Lüküs Hayat

Bahçeşehir Üniversitesi Oyuncuları / Yazar: Ekrem Reşit Rey

15 Nisan, Çarşamba

Saat: 14.00 / Oyun: Ziyaretçi

Yazar: Tuncer Cücenoğlu / Saat: 19.00

Oyun: Ahududu- Galatasaray Üniversitesi Oyuncuları / Yazar: Joseph Otto Kesserling

16 Nisan, Perşembe

Saat: 17.00 / Söyleşi: Kent Oyuncuları – “Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar, Bülent Şakrak”

Saat: 20.00 / Oyun: 39 Basamak - Profesyonel Oyun

Kent Oyuncuları / Yazar: John Buchan

 

17 Nisan, Cuma

Saat: 19.00  / Oyun: Tanrı / Mimikomedi Tiyatrosu – Marmara Üniversitesi / Yazar: Woody ALLEN

20 Nisan, Pazartesi

Saat : 16.00 / Söyleşi: “Kenan Işık”

Saat: 20.00 / Oyun: Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler Profesyonel Oyun  / Oyun Atölyesi

21 Nisan, Salı

Saat :17.00 / Söyleşi: Ayça Bingöl

Saat: 19.00 / Oyun: Amphitryon 2000

Yeditepe Üniversitesi Oyuncuları  Yazar: Haldun DORMEN

22 Nisan, Çarşamba

Saat: 17.30 / Söyleşi: DOT Tiyatrosu Oyuncuları-Serkan Altunorak,Riza Kocaoglu, Tugrul Tulek, Enis Arikan, Engin Altan Duzyatan, Veda Yurtsever İpek, Cemil Buyukdogreli, Cem Ozeren

Saat: 19.00 / Oyun: Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları - İki Efendinin Uşağı

Yazar:  Carlo Goldoni

23 Nisan, Perşembe

Saat: 11.00  / Oyun: Çocuk Oyunu

İzmir Bademler Köyü Tiyatrosu - Hortumunu Sevmeyen Fil

27 Nisan, Pazartesi

Saat: 20.00 / Oyun: Profesyonel- Tiyatro Nefes, Koç Oyuncuları Mezunları

Yazar: Duşan Kovaçevic

************************

 

Koç Oyuncuları’nın sergileyeceği ‘Romeo ve Juliet’ :


Tiyatroda romantizm dendiği zaman akla ilk gelen oyundur şüphesiz ki Romeo ve Juliet. Hâlbuki Shakespeare’in bu eserini değerli yapan ve diğer oyunlardan ayıran özelliği, basit aşk filmlerindeki gibi romantik, klişe bir kurgu değil; oyundaki olayların, karakterlerin ve karakterlerin duygularının pek çok açıdan gerçekle birebir örtüşmesidir. Bu gerçeklikten yola çıkan Koç Oyuncuları bu sezon Shakespeare’in bu ölümsüz eserini sahneliyor.


Ömer Akgüllü rejisörlüğünde yorumlanan oyunda, alışık olunduğu üzere klasik Shakespeare metni üzerinden gidilmemiş, onun yerine orijinal oyundaki birtakım sahneler olduğu gibi alınmış, diğer sahnelerse değiştirilerek günümüze uyarlanmıştır. Yani aynı zamanda hem geçmişte hem de günümüzde geçen oyunda, aşk, nefret, fanatizm, aile baskısı ve duygusal çelişkiler ön plana çıkmaktadır. Oyun müziklerindeki birçok sahnede orkestra kullanılmış ve dans figürleri eklenmiştir. Yaklaşık 100 dakika süren oyun 2 perdeden oluşmaktadır.

Romeo ve Juliet

Reji: Ömer Akgüllü / Koreograf:     Maria Merzlyakova

Koç Oyuncuları: Mehmet Alp Özkardeş (Sahne Amiri), Özge Nişancı (Reji Asistanı), Nazlı Kalender (Aksesuar Sorumlusu), Gökşin Erdemli (Kostüm Sorumlusu), İlay Bal (Müzik Kordinatörü), Meriç Güner (Dekor Sorumlusu), Berfe Gündüz, Özenç Bardakçı, İpek Değirmencioğlu, Çağla Dere, Selen Akın, Ece Ural, Ahmet Umut Kanuni, Orhun Aras Köksal, Emin Buğra Saral, Güher Durmaz, Burcu Babayiğit, Çağlar Ertuğrul, Yavuz Aslan

Mezun Koç Oyuncuları, Tiyatro Nefes’in ‘Profesyonel’ adlı Oyunu hakkında bilgi:

Oyunları birçok dile tercüme edilmiş olan, dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic bu oyununda, Yugoslavya'daki büyük inkılaptan önceki ve sonraki sosyopolitik hayatı, bir entelektüelin biyografisi içinde, kara-komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. Demokrasiye geçişten sonra eski 'mutlak devlet' anlayış ve alışkanlıklarının ülkedeki bu transformasyona katılmakta geride kaldığı gösterilirken, polis teşkilatlarının entelektüelleri izleme hikayelerinin dünyanın her yerinde hep birbirine benzediği de ortaya çıkmaktadır.

Tiyatro Nefes Oyuncuları: Enver Murat Güçlü, Zafer İnan, Özge Nişancı, Mehmet Alp Özkardeş

Profesyonel Oyunlar Hakkında Bilgi:

39 Basamak

John Buchan’ın 1915 tarihli casusluk romanı 39 Basamak’ta, sıradan bir adam olan Richard Hannay’nin hayatı, evine gelen yabancı bir casus kadının öldürülmesiyle değişir. Hannay Londra’dan kaçmak zorunda kalır ve İskoçya’ya doğru yola çıkar. Amacı, kadının ölmeden önce ona verdiği bilgileri kullanarak “39 Basamak” adındaki gizli casus örgütünü ortaya çıkarmak, böylece kendini kurtarmaktır. Yolda onlarca farklı kişiyle karşılaşır ve başından pek çok olay geçer.

Oyuncular: Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar, Bülent Şakrak

Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler

Evlilik üzerine bir oyun olan Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler, “kentli”, “orta sınıf” çoğunluğun “normal” dünyasının sınırları içerisinde geçer. Suç işlemek için seri katil olmaya gerek yoktur. Bir kadınla bir erkeğin evliliğinde yeteri kadar suç bulmak hiç de zor değildir.
Acıyla yoğrulmuş bir oyun olan Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler, “acı”yı göze alabilme yürekliliğini gösterebilenlere “umut” vaat eder. Tüketmek yerine çoğaltmak, yok etmek yerine var etmek, öldürmek yerine yaşatmak kavramlarına sahip çıkmak gerektiğini savunur.

Oyuncular: Gilles: Haluk Bilginer, Lisa: Vahide Gördüm

“40 AYNA”

Muammer Yanmaz Fotoğraf Sergisi

Tiyatrocuların yazgısı suya yazı yazmaya benzer. Yaşamları boyunca verdikleri emek, katlandıkları özveri, kendileriyle birlikte uçar gider. Bu fotoğraf projesi ile 40 tiyatro oyuncusu, yarattıkları karaktere bir geçiş kapısı olmasının yanı sıra sahneye çıkmadan önceki son hesaplaşma alanları olan aynalardan, Muammer Yanmaz’ın gözüyle izleyicisiyle buluşuyor ve belgelenerek gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Sergide fotoğrafları yer alan tiyatrocular:

Ali Poyrazoğlu, Arsen Gürzap, Ayla Algan, Bülent Emin Yarar, Can Gürzap, Cihan Ünal, Cüneyt Türel, Çiğdem Selışık, Demet Akbağ, Engin Cezzar, Erol Günaydın, Erol Keskin, Genco Erkal, Gülriz Sururi, Hadi Çaman, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, Işık Yenersu, Köksal Engür, Macide Tanır, Mahirünşıray, Mehmet Akan, Meral Çetinkaya, Metin Serezli, Müjdat Gezen, Münir Özkul, Nedret Güvenç, Nejat Uygur, Nevra Serezli, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Sumru Yavrucuk, Tilbe Saran, Uğur Polat, Yıldız Kenter, Yılmaz Erdoğan, Zafer Ergin, Zeliha Berksoy ve Zuhal Olcay’ın fotoğrafları sergide yeralmaktadır. 

 

www.sariyersentez.com

Bu haber toplam 2989 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT