Kilyos'ta sopalı hırsız timi

Kilyos'ta sopalı hırsız timi
Hırsızlık olaylarıyla baş edemeyen mahalle sakinleri çareyi, kendi aralarında sopalı timler kurmakta buldu.

Hırsızlık olaylarıyla baş edemeyen mahalle sakinleri çareyi, kendi aralarında sopalı timler kurmakta buldu. 'Sivil tim'ler ellerinde sopalarıyla sabaha kadar nöbet tutuyor.

Kilyos'da son iki ayda artan hırsızlık olayları mahalle sakinlerini uykusundan ediyor. Sabahlara kadar ellerinde sopalarla sırayla nöbet tutan vatandaşlar, bununla da yetinmeyip kapı ve pencerelerine elektrik döşüyor. Buna rağmen tüm engelleri aşan hırsızlar, mahalleli uyurken, yemek yerken ya da televizyon izlerken evlere girmeyi başarıyor. Evden çaldıkları eşyayı ise ev sahiplerinin kapı önlerindeki duran araçlarına doldurup kaçıyor. Karadeniz fıkralarını aratmayan hırsızlık olayları jandarmanın aldığı tüm önlemlere rağmen mahalleliyi canından bezdirdi. Kendi güvenliklerini ellerinde sopalarla sağlamaya çalışan 'Manivela Mahallesi Gönüllü Hırsız Timi', yaşadıkları sıkıntıyı SABAH'a anlattı.

KAPILARA ELEKTRİK
Yılın yarısını Almanya'da geçiren Mevlüt ve Fatma Aydın çifti, kısa süre önce yurda döndüğünde, evlerinin dış kapısının kırıldığını iç kapıda zorlama olduğunu fark etti. Çift, kapılara elektrik tesisatı kurdurdu. Fatma Aydın başladından geçen hırsızlığı şöyle anlattı: "Kapı kilitlerinin zorlandığını gördük. Zorla da olsa kapıyı açarak içeri girdik. Küçük yaşta 4 kız ve bir erkek yanımıza gelerek eşyamızı taşımaya yardım etmek istedi ve karşı binadaki komşularımıza el salladı. Biz de mahalleye yeni taşınan birileri zannettik. 12 yaşındaki kız çocuğu tam kapıdan çıkarken kolumdaki çantayı zorla çekerek aldı. Kaçmak isterlerken eşim ve ben ikisini yakaladık. Jandarmaya teslim ettik. Hırsızların aileleri avukatlarını uçakla Antalya'dan getirtti. Ben her ne kadar hırsız bu desem de şahidiniz yok denilerek hırsızlar serbest bırakıldılar. Korkudan elimizde sopalarla dolaşıyoruz. Hayatımızdan da endişe ediyoruz."

'KOMŞULARLA BİRLİK OLDUK'
Kemal ve Mukaddes Bircan çifti de defalarca kırılan kapılarından dolayı çareyi evlerinde pencere kollarına elektrik döşemekte buldu. Fakat geçtiğimiz günlerde hırsıza karşı Mersin'de hazırladığı düzenekle hayatını kaybeden çiftin ardından elektriği keserek nöbet tutmaya başladılar. Bircan çifti, "Komşularımızla birlik olduk her gün bir kişi daha duyarlı oluyor. Belirli aralıklarda mahalleyi geziyor. Ama bu nereye kadar devam edecek" diyor. Rıfat Akyol ise "Evin her yerine demir yaptırdık. Yangın çıksa kaçacak yerimiz kalmadı. Korku hepimizi diri diri yakacak. Ancak giren hırsızlar kapı altından bayıltıcı gazla giriyor galiba. Hiç kimse hırsızları fark etmiyor. Ev sahipleri sabah kalktıklarında evde hırsızlık yapıldığını fark ediyor" diye konuşuyor.

Bu haber toplam 2064 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT