Kılıçdaroğlu'ndan içki talimatı

Kılıçdaroğlu'ndan içki talimatı
Referandum oylamasına büyük önem veren CHP lideri il ve ilçe başkanlarından 12 Eylül'e kadar içki sofralarından uzak durmalarını istedi...

12 Eylül referandumuna büyük önem veren ve partisinin tavrını 'Hayır'da, hayır vardır' sloganıyla açıklayan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun referandum kampanyasında yaklaşan Ramazan ayı sürecini ne kadar önemsediği ortaya çıktı.

Kılçdaroğlu'nun referandum çalışmalarının 10 Ağustos - 12 Eylül arasındaki son döneminin, 11 ayın sultanı olarak da kabul edilen Ramazan ayına denk geleceğini hatırlatarak, parti örgütüne ve kurmaylarına bu çerçevede bir dizi talimat verdiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre Kılıçdaroğlu, bu yöndeki düşüncesini ilk kez geçtiğimiz cuma günü Ankara'da yapılan CHP il başkanları toplantısında il başkanlarına açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun, şu önerileri dikkat çekti:

TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ
Referandum için tüm gücümüzle çalışacağı. Hem genel merkez, hem milletvekili grubumuz, hem de parti örgütü teyakkuza geçip hep beraber bir çalışma yürüteceğiz. Ancak böyle başarı elde edebiliriz.

İÇKİ SOFRALARINDAN UZAK DURUN
Ramazan ayı da referandum kampanya sürecinin önemli bir bölümüne denk geliyor. Bu ayda muhafazakar kesimin, mütedeyyin insanların ve sade vatandaşlarımızın hassasiyetlerini göz önünde bulundurun. Sizlerden ricam 12 Eylül'e kadar içki sofralarından uzak durmanızdır.

CAMİLERİ AKP'YE BIRAKMAYIN
İftar çadırlarını ziyaret edin. Orucunu açan insanlarımızla buluşup sorunlarını dinleyin. Teravih namazlarını ve camileri AKP'ye terk etmeyin. AKP'nin yöntemleriyle çalışıp hem bunların gerçek yüzünü anlatın hem de boşluk kalmasını önleyin.

KAMPANYA SÜRECİNDE EV EV DOLAŞIN:
Referandum kampanyasında çok iyi çalışın. Bire bir insanlarla temas kurun. Ev ev dolaşıp, özellikle ev hanımları üzerinde çalışma yürütün. Ev kadınlarına emekli yurttaşlarımıza bilhassa önemli bir yer ayırın.

İÇLİ, CHP'YE KATILDI
EskİŞehİr Bağımsız Milletvekili Tayfun İçli, CHP'ye katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısı öncesinde, Tayfun İçli'nin parti rozetini yakasına taktı. İçli'nin katılımıyla CHP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 103'e yükselirken Hücahit Pehlivan'ın AKP'ye geçişiyle bağımsız milletvekillerinin sayısı 6'ya düştü. Tayfun İçli'nin katılımının ardından TBMM'deki sandalye dağılımı şöyle:

AKP 336
CHP 103
MHP 69
BDP 20
Bağımsız 6
DSP 6
DP 1
TP 1
Boş 8
Toplam 550

'Millet bu hapı yutmaz'
Cumhurİyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yarın yapacağı görüşme öncesinde hükümete ağır eleştiriler yöneltti. İktidarın Yüce Divan'dan kurtulmak için yargıyı ele geçirmek istediğini savunan Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi:

'DOKUNULMAZLIK' ÇAĞRISI:
'Bir başbakan dokunulmazlıkların arkasına sığınıyorsa hesap veremeyeceği konular var demektir. Gelin referanduma gidelim bakalım, halk 'dokunulmazlıklar kalsın mı, yoksa kalksın mı' diyor. Sayın Başbakan buna cesaret edemez. Dokunulmazlığı söz verdiğin halde kaldırmayacaksın, yargıyı ele geçirmek için özel düzenlemeler yapacaksın. Sonra diyeceksin biz bunu hap gibi yaptık. Bu millet bu hapı yutmaz.

'KADER DEĞİL AYMAZLIK':
Maden kazası raporuna göre kabahat bellidir. Ortada kader falan yoktur. Hükümetin aymazlığı vardır. Ali Hamza Karadağ, intihar etmeden önce bir mektup yazıyor ve yazdığı mektupta diyor ki; 'İntihar ediyorum, intiharın sorumlusu ve suçlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır.' Ekonomik intiharlar var. Bunu halka anlatalım ki duysunlar. Ama onlar duymuyorlar, üç maymunları oynuyorlar.'

'ONLAR FAİL DEĞİL MAĞDUR':
Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde uygun ortam olması halinde Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen kaset olayını da gündeme getireceğini belirterek, 'Deniz Bey'in uğradığı mağduriyetin hesabını sormak zorundayız' dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın,'Failler birbiriyle tokalaşmıyor' sözlerine de, 'Deniz Bey'le Nesrin Hanım'ın fotoğrafını kastediyor herhalde. Onlar fail değil, mağdur. Senin işin mağdurları suçlamak değil, Asıl failleri ortaya çıkar' diye cevap verdi. Erdoğan'ın, sözlerine CHP Genel Sekreteri Önder Sav da, 'Başbakan saçma şeylerle uğraşıyor, siyasetçilerin böyle saçma şeylerle uğraşacak zamanı yok. Faili Başbakan'ın kendisine sormak lazım' diye karşılık verdi.

'Pavyon fedaisi değiliz'
CHP, Meclis'in tatile girmeden çalışmasını önerdi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, sabaha kadar sadece TBMM ile bar ve pavyonların çalıştığını belirterek, ''Biz milletvekiliyiz, Recep Tayyip Erdoğan'ın marabası, pavyon fedaisi, gece kuşu değiliz'' dedi.

Bu haber toplam 1558 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum