Kentsel dönüşümde uzlaşmaya varıldı

Kentsel dönüşümde uzlaşmaya varıldı
Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde (Armutlu) kentsel dönüşüm konusunda uzlaşmaya varıldı.

 

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından da ziyaret edilen bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmaları halkın desteği ile yakında start alacak. Projelendirme, hak sahiplerinin belirlenmesi ve hak sahipleri ile anlaşma süreçlerinin devam ettiği bölge için Sarıyer Belediye'si de destek veriyor.

Sarıyer Armutlu, Baltalimanı, Derbent, Fatih Sultan Mehmet mahallelerinin Bakanlar Kurulu'nca 20 Ocak 2013 tarihinde riskli alan ilan edilmesine tepki gösteren mahalle sakinleriyle Şubat ayında yüz yüze görüşen Bakan Bayraktar, vatandaşın rızasıyla bu bölgede dönüşüm yapmak istediklerini belirterek "Siz bize destek olursanız, biz kolumuzu taşın altına koyarız" açıklamasında bulunmuştu. Bu görüşme sonrasında Sarıyer Belediyesi'ni, sivil toplum kuruluşlarını ve halkı ayrı ayrı bilgilendiren İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü'nün çabaları sonuç verdi ve kentsel dönüşüm konusunda uzlaşmaya varıldı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'daki kentsel dönüşümün start aldığı tüm semtlerde olduğu gibi, Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde de sosyal dokuyu göz önünde bulundurarak, kentsel dönüşüm sürecini sürdürüyor. Halkın istekleri ve beklentileri ön planda tutuluyor. 

En büyük destekçi halk 
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki dönüşüm yapılacak 140 hektarlık alan için ilk günden bu yana pek çok görüşme yapan İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü yetkilileri, bugüne kadar yaklaşık 80 kişiden oluşan akil adamlar grubu ile pek çok görüşme yaptı. Esnaf, muhtar, sözü geçen ihtiyar heyeti, sivil toplum kuruluşları ve mahallenin ilk sakinlerinden olan 10 kişilik kadın grubundan oluşan akil adamlar grubu ile yapılan görüşmeler ve Sarıyer Belediye'sinin de desteği ile sorunlar açıldı. 

Bölgede yerinde dönüşüm uygulanacak 
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde kentsel dönüşüm ile yenilenecek hak sahiplerinin konutları, proje alanı içerisinde yer alacak. Hiçbir hak sahibi proje alanı dışında bir yere gönderilmeyecek. Ancak talep edildiği taktirde İstanbul içindeki hazır bulunan konutlardan teklif edilecek veya taşınmazın bedeli hesaplanıp, hak sahibine ödemesi yapılacak. 

Ödeme takviminin 120 ay olarak belirlendiği yeni konutlarda, fizibilite sonucu çıkacak maliyetler üzerinden borçlandırma yapılacak ve mesken amaçlı kullanılan her bağımsız birim karşılığında hak sahiplerine bağımsız birim verilecek. 

Kentsel dönüşüm ofisi kurulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bundan böyle tüm kentsel dönüşüm projelendirme süreçlerini, dönüşüm yapılacak alanlarda kurulacak çalışma ve irtibat ofislerinde yapılacak. Bu kapsamda İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü, tapuları olmayan ve hepsi riskli alanda yer alan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki dönüştürülecek konutlar için yakın zamanda bir çalışma ofisi kuracak. Şehir plancısı, mimar, inşaat mühendisi, sosyolog ve hukuk dallarından uzmanların görev alacağı bu ofiste, proje süresince halkla irtibat halinde olunacak ve bilgilendirme yapılacak.

Bu haber toplam 5658 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
3 Yorum