Kentsel dönüşüm geliyor!

Kentsel dönüşüm geliyor!
Sarıyer dahil olmak üzere İstanbul’da 2 milyon binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağı belirtiliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’da yaşanan deprem felaketinden sonra kaçak binalarla ilgili yaptığı açıklama tartışılırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1998 öncesi yapılan evler için uyardı. Sarıyer dahil olmak üzere İstanbul’da 2 milyon binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağı belirtiliyor.

"5. Uluslararası Avrasya Dünya Mirası Şehirleri" konferansına katılan Topbaş, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Topbaş'a Başbakan Erdoğan'ın iktidarı kaybetme pahasına da olsa kaçak yapıların yıkılacağına yönelik sözleri hatırlatılarak, İstanbul'da bu yönde nasıl bir çalışmanın izleneceği soruldu. Topbaş, "Esasında biz göreve geldiğimizden itibaren bunu attık ve başladık. 'Kentsel dönüşüm' adı altında tespit ettiğimiz alanlarda bu adımları atmak istedik fakat maalesef o zaman ciddi bir destek bulamadık" dedi. Topbaş, afet öncesi alınacak önlemlerle acıların dindirilbileceğini kaydederek, "Bu hassasiyetleri düşünen tüm insanlarımızın bize destek vereceğini düşünüyoruz" dedi.

İstanbul'da 2 milyon konutun yıkılması gerekiyor 
Topbaş, kentsel dönüşüm veya verdikleri imar artışlarının değerlendirilmesi konusunda somut neticelerin alınmaması halinde, Başbakan'ın sözleri çerçevesinde kamulaştırılarak, ilgili bakanlıkla birlikte adımların atılacağını yineledi. İstanbul'da yıkılması gereken bina sayısının sorulması üzerine de Topbaş, "Bir kere 98 öncesi yapılan yapıların tamamının gözden geçirilmesi gerekiyor. İstanbul'un deprem riskini kentin yenilenmesi için bir şans olarak da kullanabiliriz. Yeni şehirler, yeni alanlar oluşturabiliriz. İstanbul'da modern yerleşim alanları dönüştürülebilir. Takınızı, üç-beş kuruşunuzu sağlam yere, kasaya koyuyorsunuz, iyi muhafaza ediyorsunuz da, ömrünüzü, hayatınızı, çocuklarınızın hayatını emanet ettiğiniz yapılarda niye bu hassasiyet gösterilmiyor, diye de bunu sorgulamak lazım" diye konuştu.

Sarıyer’in büyük bölümünde kentsel dönüşüm uygulanacak
Uzmanlara göre kentsel dönüşümün ilk etapta uygulanabileceği ilçeler arasında Sarıyer geliyor. Özellikle Büyükşehir arazilerinin olduğu Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Rumelihisarı, Baltalimanı, Reşitpaşa,  Pınar mahallesi, Derbent, Kocataş. Maden gibi mahalleler kentsel dönüşüm kapsamına girebilecek yerler arasında gösteriliyor.

Bu haber toplam 7102 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
11 Yorum