Kaymakam saniye saniye depremi yaşadı

Kaymakam saniye saniye depremi yaşadı
Akut Arama Kurtarma Derneği'nin deprem similatörü eğitim tırı Sarıyer’de deprem anını canlandırdı. Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ve Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin deprem anını saniye saniye yaşadılar.

AKUT ve Aksigorta işbirliği ile ‘Hayata Devam Türkiye’ projesi kapsamında tüm Türkiye’yi gezen deprem similatörü eğitim tırı Sarıyer’deydi. Sarıyer Kaymakamlığı ve Sarıyer Belediyesi’nin de destek verdiği eğitimde ilköğretim öğrencilerine deprem anında yapmaları gerekenler anlatıldı.

akutic4.jpg
 
Kaymakam karaman depremi yaşadı
Deprem similatörü üzerinde oluşturulan 2 ayrı odada olası bir deprem anı canlandırıldı. Eşyaları duvara monte edilmiş odada bir hasar oluşmazken, normal şartlarda dekor edilmiş bir odanın eşyalarının nasıl hasar gördüğü similatörle canlı olarak gösterildi. Similatör aracına çağrılan öğrencilere deprem anında nasıl korunmaları gerektiği uygulamalı olarak anlatıldı. Öğrencilere ve vatandaşlara deprem ve ilkyardımla ilgili kitapçık dağıtıldı. AKUT Derneği’ne ait deprem simülatöründe 7.4 şiddetinde sanal deprem yaratıldı. Tatbikata katılan Kaymakam Ömer Karaman, Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin, Belediye Meclis Üyesi Hacı Mehmet Bayraktar ve ilköğretim öğrencileri, özel olarak döşenmiş TIR içindeki odalarda depremi saniye saniye yaşadı.

akutic1.jpg
 
“Hayata Devam Türkiye” projesi kapsamında özel olarak tasarlanan, Türkiye’nin ilk 3 boyutlu G Force Mobil Deprem Simülatörü ile yapılan tatbikat sonrası, izleyenlere o an yaşadığı duyguları aktaran Kaymakam Ömer Karaman, gerçek olmasa bile heyecan duyduğunu söyledi. Sarıyer Kaymakamlığı, Sarıyer Belediyesi ve AKUT işbirliği ile gerçekleştirilen deprem bilgilendirme çalışmasına okullardan getirilen öğrenciler katılırken, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Katılımcılara depremden korunma hakkında teorik bilgi verilirken, broşürler de dağıtıldı.
 
Deprem tatbikatını Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Recep Yel, Milli Eğitim Müdürü yardımcıları Ahmet Tekçe, Mehmet Akgündoğdu, Reşitpaşa Spor Kulübü Başkanı ve AK Parti İlçe yöneticisi Adnan Güven, Yenimahalle Muhtarı Ahmet Çınar ile kalabalık bir topluluk izledi.

akutic3.jpg

akutic2.jpg

Bu haber toplam 5916 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum