Kalkınma için harekete geçtiler

Kalkınma için harekete geçtiler
Sarıyer'in kalkındırılmasına yönelik altyapı oluşturmak amacıyla düzenlenen Sarıyer Kalkınma Eylem Planı (SKEP) Hazırlık Toplantısı başladı.

Sarıyer Belediyesi’nin; ilçenin çevresel, ekonomik ve sosyal yapısının sürdürülebilir, katılımcı ve yerel bir yaklaşım ile kalkındırılmasına yönelik altyapı oluşturmak amacıyla düzenlediği Sarıyer Kalkınma Eylem Planı (SKEP) Hazırlık Toplantısı başladı.

İTÜ Ayazağa Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen SKEP toplantısında Sarıyer Belediyesi’nin yürüteceği faaliyetlerin; tutarlı, somut, sonuç odaklı ve mekansal olarak tanımlanacağı, mevcut durumu göz önüne alan, gerçekleştirilebilir ve sürdürülebilir kalkınma eylem planı oluşturulması hedefleniyor.

Sarıyer Kalkınma Eylem Planı Toplantısı’na, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’le birlikte Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları, Sarıyer Spor Kulübü Başkanı İbrahim Bozan, Sarıyer Belediyesi birim müdürleri, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, çeşitli üniversitelerin öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Sarıyer’deki mahalle derneklerinin temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

''Sarıyer'in geleceği için önemli bir adım''
Almanya’nın Weilburg Belediye Başkanı Hans-Peter Shick, beraberindeki heyet ve Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Ozan Ceyhun’un da katıldığı toplantının açılışında konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Kalkınma Eylem Planı Hazırlık Toplantısı’yla, Sarıyer’in geleceği için önemli bir adım attıklarını belirterek şunları kaydetti: “Toplumsal refahın, yaşam kalitesinin ve mutluluğun hakim olduğu bir Sarıyer’i hep birlikte yaratmak için buradayız. Bunun yolu ilçemizde çağdaş eğitim projeleri geliştirmek, çevreye zarar vermeyen yerel bir ekonomik büyüme sağlamak, istihdamı artırmak ve teknik, sosyal ve kültürel gelişimi en üst düzeye çıkarmaktan geçiyor. Bütün bu amaçları, yerel yönetim anlayışımız gereği Sarıyer’deki yerel kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel dernekler, muhtarlıklar, meslek odaları ve yerel basınımızın katkılarıyla hayata geçirebileceğimize inanıyoruz.”

Sarıyer Kalkınma Eylem Planı Hazırlık Toplantısı’nın bir parçası olan çalışma gruplarında, yerel politika, teknik ve altyapı, sosyal politika, eğitim, kültür ve turizm başta olmak üzere Sarıyer’le ilgili her konunun masaya yatırılacağına dikkat çeken Başkan Şükrü Genç, amaçlarının altı ay sürecek Kalkınma Eylem Planı çalışmalarının sonunda Sarıyer’in kalkınmasıyla ilgili olarak geliştirilecek politikaların belirlenmesi ve hayata geçirilmesi adına önemli bir noktaya gelmek olduğunu vurguladı. Sarıyer’le birçok konuda benzerlik taşıyan Weilburg Belediyesi’nin katkılarının da çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Şükrü Genç, yerel yönetim alanında sorunlarını çözmüş kardeş belediyenin bilgi ve deneyimlerinden yararlanacaklarını da sözlerine ekledi.

''Amacımız Sarıyer'in kalkınmasına katkıda bulunmak''
Sarıyer’e davet edilmekten mutlu olduğunu ifade eden Weilburg Belediye Başkanı Hans-Peter Shick, “İstanbul’un en güzel semtlerinden Sarıyer’in her alanda önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Weilburg olarak Sarıyer’le fazlasıyla benzerlikler taşıyan bir belediyeyiz. Burada olmamızın temel amacı, Sarıyer’e, eğitim, kültür, ekonomi ve özellikle turizm konularında destek sağlamak ve Sarıyer’in kalkınmasına katkıda bulunmak” dedi.

Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman da Sarıyer’in İstanbul’da önemli bir marka değeri taşıdığına dikkat çekerek, kaymakamlık olarak, Sarıyer Belediyesi’yle birlikte ilçenin gelişmesinde üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Üç gün sürecek Sarıyer Kalkınma Eylem Planı Hazırlık Toplantısı kapsamında, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, Sarıyer’deki çeşitli derneklerin temsilcilerinin katıldığı çalışma gruplarında, yerel kalkınma, sosyal politika, eğitim, kültür ve turizm konuları masaya yatırılarak, Sarıyer’deki olanaklar, sorunlar ve geleceğe yönelik projeler ele alınıyor. Sarıyer’le ilgili sorun ve çözümlerin tartışılacağı, katılımcı ve demokratik bir platform oluşturmak hedefleniyor.

Bu haber toplam 1203 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT