Kabataş-Sarıyer 70 dakika

Kabataş-Sarıyer 70 dakika
İstanbul'da trafik yoğunluğuna alternatif çözüm hayata geçirildi.

Sarıyer-Kabataş ve Beykoz-Üsküdar arasında oluşturulan yeni hatlarda artık yolcularını bekliyor. Avrupa yakasında Kabataş'tan kalkan motor 1 saat 10 dakikada Sarıyer'e ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımının daha aktif kullanılabilmesi amacıyla "Boğaz'da kıyıya paralel hat" projesinde deneme seferlerini bugün hayata geçirdi.

Boğazın her iki yakasında gerçekleştirilen seferlere İstanbullular pek ilgi göstermedi. Yeni hatlarda manevra kabiliyeti yüksek yolcu motorları kullanıldı. Kıyıya paralel yeni hatlarda boğaz seferlerinde uygulanan ücret tarifesi geçerli olacak.

Avrupa yakasında da saat 09.15'de Kabataş'tan kalkan motor Beşiktaş ve İstinye'ye uğradıktan sonra kıyıya paralel bir rota izleyerek 1 saat 10 dakikada Sarıyer'e ulaştı.

Avrupa yakasındaki bu ilk deneme seferine 2 yolcu katılırken tekne basın mensupları tarafından dolduruldu. Üsküdar-Beykoz arasındaki seferde ise tek durak Kanlıca. Bu hatta seferler 07:30'da başlıyor.

Deneme seferine katılan Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç, "Potansiyele talibiz. Alternatif oluşturmak istiyoruz. Daha önce çapraz geçişler vardı. Bu yoğunluğun anıldığı bölgelerde direkt sefer yaparsak yolculara alternatif oluruz diye düşündük" şeklinde konuştu. Yolcu talebine göre sefer sayısını artıracaklarını söyleyen Genç, motorları özel sektörden kiraladıklarını ve tanıtımla yeterince yolcuya ulaşacaklarına inandığını söyledi.

Yaklaşık 250 yolcu kapasiteli motorlarla gerçekleştirilen seferlerde boğaz hattı tarifesi uygulanacak. Buna göre bu hatlarda jeton 1.75, Akbil 1.65 ve indirimli bilet 0.95 TL'ye satılacak. Talebe göre sefer sayıları artırılacak.

Bu haber toplam 1618 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT