İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferleri başlıyor

İstinye-Çubuklu arabalı vapur seferleri başlıyor
İki yaka arasında alternatif geçişlerin artırılmasına yönelik Çubuklu-İstinye arasında arabalı vapur hattı seferi başlıyor.

İstanbul’un köprü geçişlerindeki araç trafiğini rahatlatmak amacıyla, yeni bir arabalı vapur hattı hizmete alınacak.

ÇUBUKLU-İSTİNYE ARASI VAPUR SEFERİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile iki yaka arasında alternatif geçişlerin artırılmasına yönelik Çubuklu – İstinye arasında yeni bir arabalı vapur hattı seferi başlatıyor.

10 DAKİKA ARAYLA KALKACAK
Birkaç ay içinde İstinye-Çubuklu arasında kurulacak yeni arabalı vapur hattı, günlük yaklaşık 8.000 ila 10.000 aracın deniz üzerinden iki yaka arasında geçişine olanak sağlayacak. 1,1 mil mesafesi bulunan hatta tek yönde 63, her iki taraftan günlük 100’ün üzerinde pik saatlerde ortalama 10 dakikada bir yapılması planlanıyor.

DENİZ YOLUYLA KARŞI YAKAYA GEÇİŞ
İlk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek hatla, İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümü trafiğinin rahatlatılması sağlanacak. Özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi, İstinye’deki iş yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanan proje; Beykoz, Çubuklu, Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçiş sağlanacak.

İstinye ve Çubuklu iskelelerine yayalar için İETT ring hatları planlanıyor. Hat, diğer otobüs, metro toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek. Projenin İstinye ve Çubuklu lokasyonlarındaki araç istif sahaları ve iskele kazıklarının hazırlanmasına devam ediliyor, birkaç ay içinde hizmete girmesi bekleniyor. İlk planda kiralama yöntemiyle hizmete alınacak arabalı vapurlar, daha sonra üstteki örnek görselde olduğu gibi inşa edilecek.

GÜNDE 10 BİN ARAÇ TAŞIYACAK
İstinye-Çubuklu arasında gerçekleşecek olan arabalı vapur seferleri, ilk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 araba vapuruyla başlayacak. Daha sonra ise günde 8-10 bin arasında araç taşınması hedefleniyor.

Bu haber toplam 10990 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT