İstifasının nedeni Sarıyer mi?

İstifasının nedeni Sarıyer mi?
Şükrü Genç'in Sarıyer'deki gelişmeleri anlattığı programın ertesi günü istifa eden Nebil İlseven'in istifasının nedeni Sarıyer mi?

CHP İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven, 53 gün önce devraldığı görevinden genel seçime 95 gün kala, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in Sarıyer'deki gelişmeleri anlattığı programın ertesi günü istifa etti.

Eski Doğan Holding CEO'su olan Nebil İlseven, istifasının perde arkasını SABAH'a anlattı. "Arkamızdan dolandılar" diyen İlseven, şöyle konuştu: "Seçimlere 3 ay kaldı. Ben ve arkadaşlarım bir program dahilinde çalışmalarımızı yürütüyorduk. Ancak Genel Merkez'de unvanı ve sıfatı belli olmayan, buna rağmen odaları bulunan ve ilçe başkanlarına talimat veren bazı kişiler bizim arkamızdan dolanarak gölge bir il yönetimi oluşturmak istedi. Bu rahatsızlıklarımı hem Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'e hem de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na anlatmak için onlarca defa telefon açtım. Ama telefonlarıma çıkmadılar. Bazı sıfatsız kişilerin bana ve benim çalışmalarıma sekte vurması kabul edebileceğim bir durum değil." İlseven'in "sıfatsız" dediği kişinin İl Başkanlığı döneminde Gürsel Tekin'in yardımcılığını yapan, ancak Ankara'da resmi görevi olmamasına rağmen, Genel Başkan Yardımcıları'nın odalarının bulunduğu 10'uncu katta bir odası bulunan Uğur Afacan olduğu ileri sürüldü. Afacan'ın milletvekilliği aday adaylığı için odasında görüşmeler yaptığı; Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve bazı diğer görevlere il başkanının bilgisi dışında atamalar yaptığı ileri sürüldü.

TEKİN: GEREKÇEYİ BİLMİYORUM
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise İlseven'in istifasıyla ilgili şunları söyledi: "İl başkanımız İlseven'in istifa gerekçesini bilmiyorum. Yaklaşık 2 ay önce bu göreve atandı. Bugüne kadar ne kendi il yönetimi ile ne de genel merkezle bir sorununun olmadığını biliyorum. Bize yansıyan bir şey de yoktu. CHP, Taksim'deki gazeteci yürüyüşünde yoksa, ben de onu yok sayarım."

İlseven'in isim vermeden suçladığı Afacan da şunları söyledi: "Genel merkezde Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun onayıyla Gürsel Tekin'in başdanışmanlığını yapıyorum. Ancak İlseven 1992'den beri örgüt çalışmalarına katılmamış arkadaşlarını yönetime getirdi. Kendisinin Tekin'e karşı örgütlendiğini hissettim. Biz bu partide yıllarca mücadele ettik. Yaptıklarımın arkasındayım. Nebil İlseven'e bu partiyi bırakmam. Başından beri Eyüp, Beyoğlu, Sarıyer ilçelerindeki yönetim kurullarına karşı olduğumuzu söylüyordum. İl başkanı maalesef bu hassasiyetimizin dikkate almadı. Yaptığım her şeyden hem genel başkanın hem de Gürsel Tekin'in haberi var."

'53 gün az değil'
Nebil İlseven, görevinden ayrılma nedenini basın toplantısıyla şöyle anlattı: "53 gündür görev yapıyordum. Geçtiğimiz 20 yıl içinde CHP iktidarı 57 gün. Dolayısıyla az bir dönem değil. Genel merkezimizin İstanbul'da daha etkin çalışma sını teminen geri çekilmemin uygun olacağını düşündüm."

Bu haber toplam 1270 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum