İşte Sarıyer Manşet'in farkı!

İşte Sarıyer Manşet'in farkı!
Haberlerimiz ulusal basına kaynak olmaya devam ediyor. Hürriyet yazarı Yaçın Bayer CHP Sarıyer İlçe Kongresi’ni değerlendirirken, Sarıyer Manşet'i kaynak gösterdi.

Türk basınının amiral gemisi Hürriyet Gazetesi'nin en çok takip edilen yazarlarından Yalçın Bayer bugünkü köşesinde CHP Sarıyer İlçe Kongresi’ni değerlendirirken, Sarıyer Manşeti kaynak gösterdi.

İşte Yalçın Bayer’in köşe yazısı

CHP kongrelerinde çarşaf yok blok var

CHP İstanbul ilçe örgütlerinin ikinci haftadaki kongrelerinin çoğu, son dönemlerde pek görülmedik bir şekilde gergin geçiyor. Bir kongre tartışmalar nedeniyle yapılamadı; bir diğerinde de bıçakla adam yaralandı.

Kongrelere müdahale eden belediye başkanları -Silivri hariç- kaybettiler.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu kongrelere müdahale etmedi.

Kongrelerde, İstanbul milletvekilleri Erdoğan Toprak, Aydın Ayaydın, M. Akif Hamzaçelebi, Süleyman Çelebi’nin (ve 10 Aralık Grubu) ağırlıklıkları görüldü.

Gürsel Tekin’in kongrelerde kendisini geri tuttuğu gözlemlendi.

Tüzük kurultayında yer almasına karşın kongrelerde çarşaf değil, yine eskisi gibi blok liste oluşturulması, muhalif çevrelerde tepki ile karşılandı.
SHP ve DSP kökenlerinin, CHP’ye dönüşleri de dikkat çekilecek bir durum sayılmalıdır.

En ilginç kongrelerden biri Sarıyer’de gerçekleşti. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in desteklediği eski DSP’li ilçe başkanı aday Cemal Yeğin 175 oyda kalırken, ilçe başkanı Mehmet Deniz 190 oyla başkanlığı yeniden göğüsledi.

Genç, belediye imkânlarını kullanmakla suçlanıyor. Nitekim ‘Sarıyer Manşet’ gazetesinde yer alan bir haberde “KFC ve Pizza Hut’taki hisselerini Süzer Grubu’na sattıktan sonra başka yatırımlar için Türkiye’de fırsat kollayan Katarlı işadamı Omar Almana ile Tarabya’daki evinde gece görüşmesi” ve Rixos’un sahibi Fettah Tamince ile Kilyos’da belediye arsasının değerlendirilmesi konusundaki söylentilerin, kendisini hedef yaptığı öne sürülüyor.

- İptal edilen fakat YSK kararıyla yeniden yapılmasına karar verilen Ümraniye kongresinde bıçaklar çekildi. Nurkal Dedetaş yine kazandı.

- Bakırköy’de mevcut ilçe başkanı Sait Yücel’e karşı aday çıkan M. Ali Akalın, 36 oyla kaybetti. Şişli’de Veli Çellik, yeniden seçilirken, karşısındaki rakibi Kemal Parlak’tı. Silivri’de Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın adayı Mümin Tuğlu ile eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci’nin desteklediği Mümin Koçoğlu kapıştı. Tuğlu ilçe başkanı oldu.

- Beylikdüzü’de tek aday Ekrem İmamoğlu yeniden ilçe başkanlığını kazandı. Çekmeköy’de Murat Cirav 147, Erdoğan Bozkurt 140 oy aldı; Cirav başkan oldu. Sancaktepe’de Hakkı Sağlam ve Gülabi Kalem’in aday oldukları kongrede gerginlik yaşanması üzerine Divan Başkanı Doğan Tekel kongreyi haftaya erteledi.

- Tuzla’da Ali Ekber Kızıltan, Fatih’te Uğur Ataş, Sultangazi’de Ali Boztaş, Avcılar’da Bayram Acar, Maltepe’de Süleyman Kıpırdı başkanlıkları kazandılar.
Kılıçdaroğlu güçleniyor

- İSTANBUL’dan bir partilinin kongrelerle ilgili ilginç yorumu şöyle: “Kongrelerde genellikle 2-3 üç aday yarışması sağlıklı bir gelişmedir. Bu nedenle adaylar arasındaki yarışta, büyük oy farkları olmadı. 15-20 oy farkı vardı bazı seçimlerde. Bu, delege listelerinin masa başında değil, sandıktan seçilerek gelindiğini gösteriyor. CHP açısından ‘kıpırdanma’ işaretidir. Yani taban gücünü gösteriyor. Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği mesajların bütün kongrelerde ayakta dinlenmesi ve coşkulu alkış alması üzerinde durulması gereken bir ölçüttür. Bazı belediye başkanlarının seçimlere müdahil olması, Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirecek şeklinde değerlendirilmelidir.”

Not: Omar Almana görüşmesiyle ilgili detaylı haberimiz çok yakında! Bekleyin…

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT