İşte 6-7 Eylül olaylarının isleri

İşte 6-7 Eylül olaylarının isleri
SARIYER MANŞET 6–7 Eylül olaylarında yakılan Tarabya’daki Aya Yorgi Kilisesi’nden geriye kalan kalıntıları yerinde inceledi.

6–7 Eylül 1955'te İstanbul'da azınlıkların ev, işyeri ve ibadethanelerini yağmalandı. Bu olaylar unutulsa da yakılan kiliselerin isleri hala saklanıyor. Sarıyer Manşet Gazetesi 6–7 Eylül olaylarında yakılan Tarabya’daki Aya Yorgi Kilisesi’nden geriye kalan kalıntıları yerinde inceledi.

6-7 Eylül olaylarıyla başta İstanbul olmak üzere, İzmir ve Adalar’da Rumlara ve diğer gayrimüslimlere karşı büyük bir linç ve yağma hareketi gerçekleşti. İşyerleriyle birlikte birçok kilise de ateşe verildi. Bu olaylardan Tarabya’daki, Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi ve yanındaki Terkos Metropolitenliği Binası da nasibini aldı. Buralar tamamen yanarken geriye sadece bu kilisenin ikonaları kaldı. Bu ikonalar üzerindeki isleriyle birlikte Tarabya’daki Aya Paraskevi Kilisesi’nde saklanıyor.

Kıblesi bile değişmiş
Aya Paraskevi Kilisesi’nin üst katında saklanan ikonalar ve kilisenin Templon denilen bölümü üzerindeki isler o günü anlatırcasına duruyor. O günkü olayların acımasızlığı kıblenin yönünü bile değiştirmiş. Kiliselerde Templon denilen bölge Camilerdeki mihrap gibidir. Yani kıble yönünü gösteren öğelerdir. Ancak burada saklanan templon Kuddus’e bakması gerekirken tamamıyla tersi yöne bakıyor. Bu da olayların bıraktığı izler arsında küçük bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Bu haber toplam 6499 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT