Interrail nedir?

Interrail nedir?
Interrail hakkında ihtiyacınız olan bilgileri burada bulabilirsiniz.

 

Inter Rail (veya Inter-Rail) belirli bir süre için, kapsadığı ülke(ler)de, 2. sınıf tüm trenlere ücret ödemeden ve yer ayırtmadan binebilme imkânı sağlayan özel bir tren biletidir. Nisan 2007 tarihine kadar bölgesel bilet uygulaması varken, bu sistem yerini Global (Küresel) ve Tek-Ülke şeklinde iki türe bırakmıştır. Inter Rail biletlerini alabilmek için, kapsamdaki ülkelerinden birinde veya komşu bir ülkede en az 6 ay yaşamış olmak koşulu vardır. Bilet, yolcunun kendi ülkesindeki seyahatlerde geçersizdir. Inter Rail bileti, bazı anlaşmalı denizyolu ve demiryolu parkurlarında çeşitli oranlarda indirim sağlamaktadır. Türkiye'de Inter Rail biletleri, Ankara ve İstanbul (Sirkeci) TCDD gar müdürlüklerinde ve çeşitli seyehat acentelerde satılmaktadır. Biletler 26 yaşından büyükler için daha pahalıdır. Fiyatlar ülkeye ve yolculuğun süresine göre de değişmektedir.
 
Global Bilet
Satın alan yolcunun yaşadığı ülke hariç, Inter Rail kapsamındaki tüm bölgelerde geçerlidir. Avusturya (Lichtenstein dahil), Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya,Almanya, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Yunanistan, Macaristan, Makedonya, İtalya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye.
 
Tek Ülke Bileti
Sadece tek ülkeyi kapsayan biletler de satılmaktadır. 1. fiyat aralığındaki ülkeler en pahalı, 4. aralık ise biletin en ucuz olduğu ülkelerdir. Bu bilet satın alan kişinin yaşadığı ülkeyi kapsamaz. Tek-Ülke bileti, Eurail firması tarafından eskiden satılan Eurodomino biletinin yerine geçmiştir. Fiyat Aralığı 1: Fransa, Almanya, İngiltere, İrlanda, Norveç, İsveç Fiyat Aralığı 2: Avusturya, BeNeLux, Finlandiya, Yunanistan Plus, İtalya, İspanya, İsviçre Fiyat Aralığı 3: Hırvatistan, Danimarka, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya Fiyat Aralığı 4: Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye Yunanistan Plus bileti Yünanistan-İtalya arası gemi yolculuğunu da kapsamaktadır. Belçika, Hollanda ve Lüksembrug için ayrı bilet yoktur, BeNeLux olarak geçmektedir.
 
Flexy Bilet
Nisan 2007'de uygulamaya giren bir başka tarife de Flexy bilettir. Bu uygulamayla değişik fiyatlandırmalar yapılması mümkün olmuştur. Önceden Inter Rail bileti, kapsadığı dönemin tamamında geçerli iken, flexy biletler ile geçerlilik süresi ile kullanılma süresi farklı olabilmektedir. Örneğin, bir bilet 22 günlük bir aralığı kapsayabilir, ancak trenlerin kullanıldığı farklı gün sayısı 10'u geçmemelidir. Böylece toplam yolculuk süresi kısaltılmadan, kullanılan tren sayısı sınırlanmış ve fiyat ucuzlamıştır.

 

Bu haber toplam 3010 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT