İBB’nin dağıttığı fideler ilk hasadını verdi

İBB’nin dağıttığı fideler ilk hasadını verdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbullu üreticilere ücretsiz dağıttığı fideler, meyve ve sebzelerini vermeye başladı.

0b2def98-bb97-47af-be8f-915e1b3895da.jpeg  Sarıyer’in seralarıyla ünlü Gümüşdere Mahallesi’nde düzenlenen hasat etkinliğine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, köy meydanındaki etkinlik öncesinde hasada hazır olan seraları gezerek, elleriyle çilek, domates, salatalık ve biber topladılar. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yerli tohumların yaygınlaştırılması amacıyla ücretsiz dağıtılan fidelerden elde edilen mahsullerin hasadı nedeniyle düzenlenen etkinliğin ilk konuşmasını yapan üretici Gülşen Karatay, ”Bir Gümüşdereli olarak, aldığımız fideler, damlamalar ve gübreler için İmamoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Eskiden fideleri üretmeye çalışmamıza rağmen çok zorlanıyorduk. Şimdi Ekrem İmamoğlu'nun sayesinde aldığımız fideler sayesinde güzel ürünler alıyoruz” şeklinde konuştu. 

“Üretim yapılan az sayıda ilçelerden biri olarak bunun mutluluğunu taşıyoruz”

Sarıyerli üretici kadınların 6 maddelik öneri raporunu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğunun altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yaşamın her alanında girişimci kadınların yanında olduklarını ifade etti. “İstanbul Üretiyor” hasat etkinliğinde konuşma yapan Genç, “Aldığı göçlerle inanılmaz nüfus yoğunluğuna sahip kentlerde insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için temel gıdalara ihtiyaçları var. Tarımdan giderek uzaklaşılan ülkemizde bir nebzede olsa ihtiyaçların karşılanması açısındançiftçilerimize verilen bu destek büyük önem arz ediyor. Üretim yapılan az sayıda ilçelerden biri olarak bunun mutluluğunu taşıyoruz. Sarıyer Belediyesi olarak, S.S. Sarıyer Mahalle ve Köyleri Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulum sürecinde aktif olarak yer aldık. Her hafta pazartesi günleri Sarıyer Merkez’de kurulan “Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı” büyük ilgi görüyor. Gümüşdere’de düğün salonu karşısında bulunan merkezi kullanıma kazandırıyoruz. Salça vb. kaynatılacak hale getirilecek alan aynı zamanda sosyal buluşma ortamı olacak” dedi.

“Bu güzel bereketi topraklarımızda daim kılmalıyız”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, üreticilerin katıldığı hasat etkinliğinde yaptığı konuşmada görevlerden birisinin hem yeşil alanları korumak hem tarım alanlarını korumak hem de hayvanlığı geliştirmek olduğunu ifade ederek, üreticiyi bu anlamda desteklemeye devam edeceklerinin sözünü verdi. İmamoğlu, “Çocuklarımıza, gençlerimize bu memleketin o bereketli tarafını gösterip, onların hayat boyu, 7/24 meşgul olacakları, üretecekleri bir vatan, bircennet vatan hediye etmeliyiz. Bu ülke, şu anda var olduğu ortamı hak etmiyor. Bu ülke, gerçekten zenginliği hak ediyor. İstanbul, dünyanın göz bebeği. En zenginliği hak ediyor. Yoksulluk sınırının konuşulduğu, açlığı konuştuğumuz bir ortamı asla ve asla hak etmiyoruz.Bereketin o güzel fışkırışını gördüğümde; yaşama umut, geleceğe umut benim yüreğimde besleniyor. Yani patlıcanında salatalığına, biberine, reyhanına, kabağına, kıvırcığına… Bu güzel bereketi topraklarımızda daim kılmalıyız. Bunun için çalışıyoruz. 2021 yılında 4 milyon 111 bin yazlık, 4 milyon 428 bin kışlık sebze fidesi dağıtımı yaptık. Aşılı olanlar hariç hepsini kendimize ait iki seramızda ürettik” şeklinde konuştu.

 

878c6363-b6cd-46f8-b605-385bf214b4ce.jpeg94ea7893-d689-49ed-b6c2-5e0af25d046c.jpegd4109aff-56cb-46d2-8fdf-d13b6aabe6dc.jpeg

Bu haber toplam 2626 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT