Hayali Hastane için yürüdüler

Hayali Hastane için yürüdüler
'Sarıyer Sağlığıma Engel Olma Platformu' hayali hastane için yürüdü.

Sarıyer Manşet’in “Hayali Hastane” manşetiyle gündeme getirdiği devlet hastanesi projesi için Sarıyerliler harekete geçti. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla  “Sarıyer Sağlığıma Engel Olma Platformu” oluşturuldu. Yüzlerce kişinin katıldığı platform, devlet hastanesi projesinin bir an önce hayata geçirilmesi için imza kampanyası başlattı. Kampanyada 100 bin imzanın toplanması hedefleniyor.

'Köprü Değil Hastane İstiyoruz'
Platform kampanya kapsamında eylem yaptı. Aralarında Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun’un da bulunduğu grup, Büyükdere’deki Çelik Gülersoy Parkında toplanarak yürümeye başladı. Ellerindeki "Halkın Sağlık Hakkı Var " afişleriyle yürüyüşe devam eden platform üyeleri, polis eşliğindeki yürüyüşlerini Sarıyer Devlet Hastanesi’ne tahsis edilen Tekel arazisindeki Kozlu Kibrit fabrikası önünde sona erdirdi. Ellerindeki "Sarıyer'e Özel Hastane Değil, Tam Teşekküllü Devlet Hastanesi İstiyoruz " pankartları dikkat çeken grup üyeleri fabrika önünde toplanarak alkışlarla seslerini duyurmaya çalıştı. Arazinin önündeki duvara “Bu arazi Sarıyer Devlet Hastanesi yeridir. Sarıyer halkına aittir” pankartı asıldı.

hayalihasteyiceri_293956694.jpg

"Sarıyer halkının acil ihtiyacı ve talebidir”
Grup adına basın açıklamasını ise, Sarıyer Sağlığıma Engel Olma Platformu’na üye Neslihan Bayer yaptı. Açıklamada, "100 binin üzerinde nüfusu olan her ilçede tam donanımlı bir devlet hastanesinin açılması yasal bir zorunluluktur. Ancak 400 bine yakın nüfusu olan ilçemizde tam donanımlı bir devlet hastanesi bulunmamaktadır. Tam donanımlı bir hastanenin derhal faaliyete geçmesi Sarıyer halkının acil bir ihtiyacı ve talebidir. İlçemizde yoğun bakım ünitesi olmayan apartmandan bozma üç tane hastane bulunmaktadır. Ancak bunlar Sarıyer halkının sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi açısından son derece yetersizdir" denildi.

İmza kampanyası için destek çağrısı
Her seçim döneminde siyasi partilerin devlet hastanesi vaadinde bulunduğu ancak bunun yerine getirilmediği belirtilen açıklamada, "Tam donanımlı bir devlet hastanesinin açılması Sarıyer halkının sağlık hakkına kavuşmasının güvencesidir. Öte yandan devlet hastanesi Sarıyer halkının 3. köprü gibi projelerle sermayenin rant alanına dönüştürülmek istenen Sarıyer'de yaşamaya devam edebilmesinin ve ilçeden sürülüp atılmamasının da güvencesidir." denildi. Açıklamada, devlet hastanesi için başlatılan imza kampanyasına da destek istendi. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT