Hayali Hastane

Hayali Hastane
“Çok yakında temeli atılacak” diye sözler verildi, aradan yıllar geçti ancak bu temel bir türlü atılmadı

Başbakan, bakanlar ve belediye başkanları yıllar öncesinde “Çok yakında temeli atılacak” diye söz verdi. Aradan yıllar geçti ancak bu temel bir türlü atılmadı. Sarıyer’de 400 yataklı devlet hastanesi için hepsinin sözü havda kaldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da 2007’de “Bu gün yarın kazma vurulacak” dediği,  400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesinin temeli aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü atılamadı. Genellikle seçim dönemlerinde siyasilerin en önemli vaatlerinden biri olan bu proje “hayali hastane” olarak anılmaya başladı. Buraya biran önce kazma vurulmasını bekleyen vatandaşlara göre gecikmenin nedeni ise; partiler arasındaki siyasi hesaplar.

Sözler verildi ama temel atılmadı
Eski Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün’ün seçim vaatleri arasında bulunan hastanenin yerinde dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da incelemelerde bulunmuştu. Daha sonra 2007’de Sarıyer’e gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan da yaptığı açıklamada “Bu gün yarın kazma vurulacak” demişti. Kozdere’deki eski tekel kibrit fabrikasının yerine düşünülen hastane için, arazinin hazineye devri gerçekleşti ve  “buroratik engeller aşıldı” denildi. Seçim döneminde Çayırbaşı’na hastanenin projesi konularak “Yakında temeli atılıyor” mesajları verildi. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen bir türlü temel atılmadı.

tulunhastane_790379234.jpg

Gecikmenin nedeni siyasi mi?
Gecikmenin nedenini, “29 Mart yerel seçimlerinde  Sarıyer Belediyesi’ni CHP’nin kazanması” olarak gören Sarıyerliler, “Sarıyer’de ciddi anlamda hastane eksikliği var. Mevcut hastanelerin durumu ortada. Yıllardır temeli ha atıldı, ha atılacak diye bekliyoruz. Hangi parti döneminde yapıldığı önemli değil. Kimse vatandaşa hizmet götürürken siyasi hesaplar içerisine girmesin. Bu doğru bir davranış değildir. Hastanenin adını ‘hayali hastane” olarak belirledik” diye konuştu.

Projesi siyasi reklam malzemesi oldu
Eski Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün “Yaptığı her konuşmasında 2 ay sonra temel atılacak” diyordu. Ve seçim döneminin vazgeçilmez vaadi olarak görülen hastanenin projesi Çayırbaşı’nda kavşağa asıldı. Sarıyerlileri umutlandıran bu reklam çalışması daha sonra söküldü.

hastanearazi_767170662.jpg

Başbakan “Kazma vurulacak " demişti
2007’nin Ağustos ayında bir programı için Sarıyer’e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Hastaneyle ilgili kararı aylar öncesinde aldıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Kağıt üzerindeki çalışmalar bitmesine rağmen bürokratik birkaç küçük sorun olmuş ama arkadaşlarımız onu da aşmışlar. Bugün yarın kazma vurulacak " demişti.

Sarıyerliler şimdi başbakanın verdiği sözü tutmasını bekliyor. 400 yataklı Sarıyer devlet hastanesi projesi, Sarıyer’deki hastane yetersizliği de düşünüldüğünde sağlık alanında yapılacak en önemli adım olarak görülüyor.

Bu haber toplam 7442 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT